Home
Information/Prospectus
School Diary
School News
Expansion Plan Pages
Celebrations
Governors
PTA
Parent Reps
Contact Us



Celebrations printer friendlySite index

Each week we celebrate success in the school where our children tell everyone what they have done.

Details of recent assemblies are shown below.

istanbul travesti
20 November 2014
Celebrations were led by Mr Tutt and Mr Smith and began with the hymn 'We Shall Go Out With Joy', which was accompanied by the recorder group.
Bikeability: Lots of year 6 
 Recently many children from year 6 have received Bikeability training.  They have learnt how to stay safe on the roads when riding their bikes.  They received some training on the playground, then many went out onto the local roads around the school, to learn how to ride safely and be considerate to other road users.  The following gained Level 1; Dhruva, Laurence, Harriet & Sam.  They all received certificates and badges.  The following all gained Level 2; Matilda S, Phoebe, Jasmine, Dilly, Gabriele, Felix, Emma, Saskia, Jacob, Brodie, Matilda C, Bertie, James, Alex, Joel, Finlay, Scarlet, Billy, George, Josh, Katie, Neve, Anuj, Hal, Bea, Sylvie, Toby, Tanya, Kayla, Hattie, Oliver, Tilly, Harvey, Tom L, Hannah, Eva, Courtice, Bella, Tom V, Zach, Lucek, Omar, Seb, Daniel M, Joe & Daniel G. They too received certificates and badges.  
Football: St. James v Claremont 
 On Wednesday 19th November 2014, St. James B team went to play a game of football at Claremont. They took kick off first and played well. They managed to score 2 goals very close together.  It was almost half time when they scored another goal. At half time they were 3- 0 up.  This time we took kick off and played it well Zander passed the ball to Harvey who ran to the edge of the box and took a shot, and it went in.  Claremont took kick off and managed to score a few more making the final score 6-1.  Team; Harvey, Billy, Omar, Sam, Harry, Joe, Zander & Ben.  Report by; Billy & Harvey. 
Girls Football: Tilly, Eva, Izzy, Phoebe, Katie, Amelie, Anna & Orla 
 On Thursday the 13th November 2014, 8 girls from year 4, 5 & 6 went to play a football match at Claremont. Tilly was captain. We started off really well and within 5 minutes Tilly passed it to Eva and she scored! 1-0 to us.  Soon the whistle went for half time.  After half time, Claremont equalized to make the score 1-1.  In quick succession they scored again. We needed one goal to draw and 1 minute to do it! Amelia had the ball and kept running, with seconds to go we scored, 2-2.  Then the whistle went - Hooray!  Thank you to Claremont for the biscuits and drinks afterwards and for hosting the match.  Also thank you to all the parents and siblings for supporting us, Mr Tutt for coaching and driving us there and Mrs Waller for supporting us. Team; Tilly, Eva, Izzy, Phoebe, Katie, Amelie, Anna & Orla.  Report by; Tilly, Phoebe & Eva. 
Golden Awards: Nancy, Sophia, Emily, Lily B, Ben, Amélie, Lily D, Hannah L, Lola, Matilda & Bertie. 
 Congratulations to the following, who all received a Golden Award from the Headteacher.  In year 3; Nancy, for her fantastic firework poem which was full of great adjectives, verbs & amazing similes; Sophia, for her fantastic work in maths & literacy, she is always working and trying hard; Emily, for developing her confidence in all areas.   In year 4; Lily B, for always working hard & making sure she chooses appropriate challenges; Ben, for showing great friendship & patience and Amélie, for her instant enthusiasm to learning the words for the Christmas play.  In year 5; Lily D, for working hard, focusing & producing lovely work also Hannah & Lola, for a great hip-hop dance, a visiting dance teacher was really impressed with their dance. In year 6; Matilda, for her fantstic spine-tingling writing and Bertie, for his fantastic science work on friction which was a very mature and thoughtful piece of top quality work.  
Shell Award: 5H 
 Congratulations to 5H, this weeks winners of the Shell Award; they will receive some additional free time at the end of the week.  
St. James Wombles: Theo, Henry, Nicole, Josh, Freya, Jake, Ryan, Cidra, Nida, Finn, Jacob & Caitlin. 
 Mrs Watson is very pleased with the following; Theo, Henry, Nicole, Josh, Freya, Jake, Ryan, Cidra, Nida, Finn, Jacob & Caitlin, who have all become Wombles and help to keep our school free from litter. They work hard at break times to pick up any litter around the playground, field and on the bank.  They were presented with badges and thanked for all they do.   
13 November 2014
Celebrations were led by Mr Tutt and Mr Smith and began with the hymn 'Shalom', which the school sang in a round. Year 3 were out on their trip to Birling Gap and Eastbourne to support their geography topic.
Football: A Team 
 On Thursday 6th November St James ‘A’ Team went to play an away match against Southborough.  Sadly Southborough went 1-0 up.  But then Bertie scored to make the score 1-1.  A few minutes later Dan G scored making the score 2-1 to us.  In the second half Dan J had a shot and it went in making the score
3-1.  But later on Southborough got a goal back, to make the score 3-2.  But after that Tom V ended the game by slotting a goal in the back of the net making the score 4-2.  Right at the end Dan G had a shot that just went past the line, but the Ref didn’t see it so sadly it didn’t count.  Thank you to Brodie’s dad for supporting us and also Mr Tutt and all the parents. 
Team; Bertie, Tom, Brodie, Joe, Joel, Dan G, Dan J & Alex. 
Report by Dan G
 
Football: A Team 
 The Football A Team went to Claremont yesterday after school to play a match; they lost 2-6 but all had a good time. Team; Bertie, Tom, Brodie, Joe, Joel, Dan G, Dan J & Alex.  
Golden Book: Himesh, Honor, Liv, Freya, Zara, Heidi, Scarlet & Toby. 
 Congratulations to the following, who all received Golden Awards from the Headteacher.  In year 4; Himesh, for consistently producing high quality writing in all subjects; Honor, for continuously trying her hardest during fractions this week; Liv, for her great attitude to work, always trying hard.  In year 5; Freya B, for a huge improvement in her games lessons and Zara, for work of a consistently high standard, producing more than expected, especially in topic work.  In year 6; Heidi, for excellent work, particularly her science work on friction and working hard, with a smile.  Also Scarlet, for consistent hard work in all subjects and perseverance in maths.  Toby also received his Award carried over from last week as he was on Bikeability training, the award was for fantastic use of figurative language in his autumn poem.  
Shell Award: 3F 
 Congratulations to 3F, this weeks clear winners of the Shell Award.  They will receive some additional free time at the end of the week for gaining the most 'Shells' in the week.  
06 November 2014
Celebrations Assembly was led by Mr Tutt and Mr Smith and began with the hymn, 'Go Tell It On A Mountain'.
Golden Award: Olivia, Maddy, 3I, Joshua, Freya R, Callum, Leo, Faith & Anna 
 Congratulations to the following, who all received Golden Awards from Mr Tutt the Head Teacher.  In year 3; Olivia, for her beautifully presented writing, with great ideas; Maddy, for her fabulous attitude to learning & all of 3I, for their personal organisation; having the correct PE kit for games!  (The correct kit is; green top, black shorts & socks and green tracksuit; all available from the school office). In year 4; Joshua K, for always contributing & working hard, especially in literacy; Freya R, for her good attitude & new enthusiasm in class & Callum, for his perseverance & positive attitude in gymnastics. In year 5; Leo H, for his amazing science work this term & Faith for her excellent attitude, hard work & persistence in all subjects, also for listening to how she can make further improvements. In year 6; Anna, for her wonderful descriptive autumn poem.  
Judo: Theo, Year 4.  
 Congratulations to Theo; who currently has his red belt and took part in a local competition last weekend and was third.  He received a medal.   
Netball: 'A' Team 
 

Netball Report ~ 5.11.14

On 5th November the Netball ‘A’ team went to play two matches at SKA.  Our first match was against Pembury.  First of all Tilly passed to Alex and then to Jazzy and it went in the net. 1-0 to us.  Then Pembury go the centre, passed & scored, 1-1.  At half time it was still 1-1.  In the second half Pembury played really well and scored another 4 goals, which meant the final score was 5-1 to them.

Our next match was against Temple Grove.  By now it was freezing and dark so the floodlights went on.  Then whistle went for Temple Grove’s centre pass, but Phoebe defended well and they didn’t score.  We got it to the other end and Jazzy & Emma had a few shots and then Emma scored. 1-0 to us.  It was our centre pass and Jazzy scored again.  The final score was 2-0 to us.  Overall, we lost our first match and our fingers, but we managed to win the second match, even without our fingers!  Emma scored one goal and Jazzy two goals.  Well done to Emma, Jazzy, Phoebe, Tilly, Tanya, Alex Finlay & Joel.  Unfortunately Hannah & Neve were ill and so couldn’t play, but Jazzy & Tilly from the ‘B’ Team replaced them.  Thank you to Miss Spoor for coaching and inspiring us in our matches.  Report by Phoebe, Emma & Jasmine.

 
Shell Award: 3I 
 Congratulations to 3I, this weeks winners of the Shell Award; they will receive some additional free time at the end of the week.  'Shells' are awarded to children for being polite, caring and helpful. 
Sponsored Walk: Everyone! 
 Congratulations to everyone who took part in the sponsored walk on the last Friday before half term.  Everyone dressed up, with each class having a theme, the costumes were amazing!  Elaine & Hila from the PTA joined assembly to announce that so far the total raised is an incredible £6,500.00.  They awarded a prize of £100 to 3I for raising the most sponsors and another prize of £100 to 5M for the best dressed class.  Each class will be able to spend the money on their class.   Everyone had a great time, and thanked the PTA and all the parents who helped make the walk so successful.  Report and photos on the news page. 
23 October 2014
The last Celebration Assembly before half term was led by Mr Tutt and Mr Smith.  The recorder group accompanied the hymn, 'Seek Ye First', which the lower school sang with the upper school singing descant; it sounded wonderful. 
Football: St. James 'B' Team  
 On the 20th of October 2014, St. James ‘B’ team went to play a football match at Paddock Wood.  Our team was; Billy, Harvey, Harry, Sam, Alex, Ben, Omar and Zander.  We started off well passing and moving but unfortunately they scored 2 great goals from a long way out.  Billy and Ben took the kick off, Ben passed it to Billy, Billy past it to Harvey, then Harvey ran down the wing and crossed it to Billy, unfortunately he hit the post.  They took a goal kick and managed to play it to the striker which who smacked it in the back of the net.  The whistle went for half time Mr Tutt called us in and gave a great team talk, which motivated us a lot.  Billy and Ben took the kick off again, we played it well but they got in a few more chances to score and did.  Billy got the ball and went all the way and had a great shot which the keeper just got to.  Thank you to Mr Tutt for supporting us also Billy’s dad and Harvey’s dad for coaching us.
Mr Tutt reported that the boys had played really well and in the first half they were playing into bright sunshine, which made it difficult to see, but the boys kept playing.
 
Golden Awards: Sam, Amelie, Louie, Harry, Liv, Theo, Eva, Ariella & Eden. 
 Congratulations to the following, who all received Golden Awards from Mr Tutt the Headteacher.  In year 3; Sam D, for using lovely vocabulary in his descriptive writing about the wooded area; Amelie, for her excellent attitude towards learning and Louie, for being a kind & thoughtful member of the class.  In year 4; Harry, for working really hard in maths and challenging himself; Liv, for working hard, especially in science &  Theo, for a fantastic piece of homework.  He researched an African animal and discovered lots of facts, information & pictures. In year 5; Eva, afor being a lovely member of the class and doing some amazing work at home; she made a cushion in the shape of an Egyptian pyramid! Also Ariella, for her brilliant story, 'My Discovery', which was set in Ancient Egypt & ended with a proverb. In year 6; Eden for an outstanding science conclusion for her paracute experiment, she explained all the forces involved & wrote a detailed conclusion.  
Netball: Netball D/C Teams 
 On Tuesday 21st October 2014, the Netball 'D' Team went to Skinner Kent Academy to play two matches against St. James C & B Teams.  Our first match was against St. James C team.  In the first half Freya scored two goals and in the second half Hannah scored two goals; the final score was 4-0 to us.  Next we played against St. James 'B' team, although the other team scored six goals, Hannah scored one goal.  Thank you to Mrs Waller & Miss Gibson for coaching and supporting us; also to all the parents who supported us, we really enjoyed it.  Team; Freya, Suzie, Rosie, Hannah, Tanya, Joel & Faith.  Report by Suzie & Freya. Miss Gibson reported that the team had stood in for teams who were unable to attend and congratulated the team, who were put together for the matches.  
Netball: 'B' Team 
 On the 21st October, the Netball B Team of Jasmine, Hannah, Tom, Katie, Alex, Tilly & Dhruva went to Skinners Kent Academy to play two matches.  Our first match was against Paddock Wood and we won 8-0.  Our next match was against St. James D Team and we also won this.  The final score was 6-1 to us.  We were all tired at the end, but extremely excited; overall we played really well.  Thank you to Mrs Waller driving, coaching & supporting us and Miss Gibson for coaching us, also thanks to all the parents for supporting us.  
Sainsbury's School Games, Gold Award: St James Juniors 
 Sainsbury's School Games Gold Award.  St. James Junior School has achieved the Gold Sainsbury's School Games Mark for their commitment, engagement and delivery of competitive school sport in 2013/2014. 
Mrs Waller has just received a letter from Sainsbury's School Games:  Congratulations on your recent success, achieving Gold of the Sainsbury's School Games Mark.  The Mark rewards schools for their commitment to, and development of, PE, school sport clubs and competitions.  This Mark recognises the hard work that you and your staff have undertaken to ensure all young people have access to a wide breadth of sports opportunities within the school.  Without your continued drive and enthusiasm we would not be able to sustain the impact that sport has on young people and we than you for this.  Congratulations once again.  The letter was signed by Rt Hon Sajid Javid MP, Secretary of State for Culture, Media & Sport.  Rt Hon Nicky Morgan MP, Secretary of State for Education and Rt Hon Jeremy Hunt MP, Secretary of State for Health. Mrs Waller was congratulated for all her hard work in coaching and organising so many sports.
 
Shell Award: 6S. 
 This week the school has been focusing on walking quietly and sensibly on the left of corridors and holding doors open for others; this will continue after half term.  Congratulations this week to 6S, who gained an amazing 32 'Shells' and are the winners of the Shell Award; they will receive some additional free time at the end of the week.  
16 October 2014
Celebration Assembly was led by Mrs Waller with Miss Butler; it began with the hymn Seek Ye First. 
Cross Country: Max, Year 3 
 Congratulations to Max, who was presented with his medal for competing in a cross country race at Tonbridge.  The course was a mile long.   
Girls Football: Eva, Year 5. 
 Congratulations to Eva in year 5, she plays football for Ridgeway Girls Team.  The team recently won a competition (Eva scored one of the goals) and received a huge trophy which Eva showed to the school.  
Golden Award: Joe, Zac, Ethan, Aaron, Mae, Florence, Freya, Beth, Harry, Tanya & Alana. 
 Congratulations to the following, who all received Golden Awards this week.  In year 3; Zac, for wonderful sportsmanship in cross country, Ethan, for working really hard at this maths 'shape' work and Aaron for a brilliant retelling of 'The Star that Fell'.  In year 4, Mae, for an excellent comparison of school life in Kenya and England; Florence, for being a lovely member of the class & working hard and Freya M, for working hard and keeping the class entertained using formal & informal language.  In year 5; Beth, for being a helpful, hardworking member of the class with an excellent attitude to learning and Harry, for making good progress, especially in maths.  In year 6; Tanya, for a fantastic piece of work based on the Tunbridge Wells Evidence Walk and Alano for consistently producing excellent work, especially for Tunbridge Wells Walk writing.  Joe, in year 3, also received his award as he was absent last week; he received a Golden Award for being a lovely member of the class and great science work. 
Hockey: Finn, Zac, William, Charlie, Duffy, Leonardo, Orla, Maddie, Arabella, Chloe, Lily & Jessica. 
 On Monday 13th October, St. James' 'A' Team played a hockey tournament at TWGGS.  Our first match was against Bishops Down, it was a tight game which ended 0-0.  Our second match was against St. Johns with Duffy scoring, which made us win 1-0.  Then we played against St. Matthews, which we sadly lost, 0-1.  Our last match was against Langton Green; with Leonardo scoring two goals and Will scoring one, which made the final score 3-0.  We played very well, but didn't get into the semi-finals.  Thank you to Mrs Simkins for driving us there and Mrs Waller for coaching and supporting us.
The 'B' Team got through to the semi-finals, they lost in a very close match.  Mrs Waller reported that everyone played brilliantly.
Team;  Finn, Zac, William, Charlie, Duffy, Leonardo, Orla, Maddie, Arabella, Chloe, Lily & Jessica. 
Report by Lily & Will.
 
Judo: Theo, Year 4 
 Congratulations to Theo in year 4.  He recently took part in a Judo competition and gained a 'red belt' and a book.  He had a good time competing.  
Shell Award: 3I 
 Congratulations to 3I, this weeks clear winners of the Shell Award.  They will receive some additional free time at the end of the week.  Year 3 will also be able to go on the bank at break and lunchtime on Friday.  
09 October 2014
Celebrations were led by Mr Tutt, and began with the hymn 'Colours of Day'.
Golden Awards: Izabela, Poppy, Darcy, Keira, Luke, Ella, Louis, Fred, Felix & Matilda 
 Congratulations to the following, who all received Golden Awards this week.  Izabela, year 5 (who was away last week), received a Golden Award for being very kind, helpful & a lovely class member.  This week; Year 3; Poppy, for her excellent contributions in gymnastics lessons & Darcy, for her fantastic explanation of how a beach is made!  Also for working really well independently.  In year 4; Keira, for her fantastic writing; she wrote a wonderful traditional tale & used lots of great vocabulary:  Luke for his great enthusiasm & excellent attitude to work:  Ella, for her excellent attitude & perseverance towards this weeks maths investigation.  In year 5; Louis for excellent behaviour in gymnastics & Fred for his wonderful enthusiasm, especially in maths.  In year 6; Felix, for having a fantastic attitude towards his learning, always focused & working hard and Matilda, for her wonderful work on a Tunbridge Wells Evidence Walk, lots of excellent description & vocab and extended work at home.   
Reading Challenge: Izabela & Gustaw 
 Congratulations to Izabela & Gustaw, who both took part in the Reading Challenge at Tunbridge Wells Library in the summer; they received a medal each for reading lots of books over the summer holidays.  Several other children in the school also took part in the challenge.  
Shell Award: 4S 
 Congratulations to 4S, this weeks winners of the Shell Award. They will receive some additional free time at the end of the week and will also be able to go on the bank on Friday at break & lunchtime.   'Shells' are awarded by adults to pupils for good behaviour, being polite and helpful.    
Special Golden Award: Mrs Clark 
 Mrs Clark was awarded a special 'Golden Award' to wish her good luck; she goes on maternity leave on Friday and is expecting her baby in mid November.   Mr Tutt stated 'she is a fantastic teacher & we will miss her, but wish her lots of luck'. 
02 October 2014
Celebrations were led by Mr Tutt & Mr Smith.  There has not been a Celebration Assembly for a couple of weeks; we were fortunate enough to have a visit from the poet Paul Cookson, which was great and last week it was the official opening of our new building - see report.  Mrs Watson thanked all the children who volunteered to clear the litter from the field and around the edge of the playground last Monday.  The hymn Autumn Days was accompanied by the recorder group. 
Acting: Frank 
 Congratulations to Frank, year 3, who attends Italia Conti and has been awarded 'Best Actor of the Year, Lower Juniors'.  He received a certificate and medal.  He auditioned and got the part of Peter Pan in a local production.  His twin brother Sam; was also chosen, and has the part of Mr Smee, as was Laurence who has the part of Captain Hook.  
Acting: Geroge, Year 5. 
 Congratulations to George in year 5, who auditioned for a part in the production of A Christmas Carol at the Trinity Theatre.  He got a part and is busy acting, singing & dancing at rehearsals. Performance will take place over the Christmas period.  
Golden Award: Cerys, Emily, Theo, James, Edward, Abia, Emilia, Dilly & Seb 
 Congratulations to the following, who all received Golden Awards from the Head Teacher.  In year 3; Cerys, for good listening during PE lessons & being a lovely polite & organised class member; Emily F, for her excellent attitude to her work & settling into St. James effortlessly and Theo Y, for a fantastic re-telling of Rosie's Walk.  In year 4; James, for always listening and putting a huge amount of effort into his work; Edward, for an excellent story, great enthusiasm & amazing use of vocabulary; Abia, for her excellent redraft of her traditional African story, with lots of description.  In year 5; Emilia T, for a full & detailed account of the 'Creation Story'.  In year 6; Dilly, for showing determination & growing in confidence in maths & Seb, for his wonderful creative writing.  
Netball : A Team 
 On Wednesday 1st October, St. James A Team went to play two matches at Skinners Kent Academy.  First we played against Claremont and won 4-1; with Emma & Neve both scoring 2 goals each.  Next we played against St. Matthews and won 4-3.  We all had a great time and thank you to Miss Gibson & Miss Spoor for coaching us and also to all the parents for supporting us.  Team; Fin, Neve Emma, Tanya, Joel, Hannah & Phoebe.  Report by Neve & Phoebe.  
Netball: B Team 
 On Wednesday 1st October, the Netball B Team went to play 2 matches at SKA.  We had to fill in for another A team who were unable to attend.  We tried our best, but lost both matches.  Thank you Miss Gibson & Miss Spoor for coaching us and to all the parents for supporting us.  Team; Tom L, Dhruva, Alex T, Izzy, Hannah, Tilly & Bea.  Report by Alex, 
Shell Award: 3S 
 Congratulations to 3S, this weeks winners of the Shell Award, they will receive some additional free time at the end of the week and will also have use of the bank on Friday at break and lunchtime. 
Soccer Superstar: Oliver 
 Congratulations to Oliver, who recently took part in a weeks football training and on the last day went to visit Chelsea Football Stadium, where he had a great day.  
Swimming & Dance: Ella, year 4 
 Congratulations to Ella in year 4 who has gained her Stage 6 Swimming Award and also her Level 1 Dance, with merit. 
11 September 2014
The first Celebration Assembly of the new school year was led by Mr Tutt and Mr Smith, who welcomed year 3 to the Junior School and other children who have joined the school this term. 
A 'Big Tidy Up' has been scheduled for next Monday, 15th September; volunteers are needed to help clear up the bank, field and other areas at break and lunchtime, anyone interested in helping should see Mrs Watson in 5H. 
The assembly began with the hymn 'One More Step', and was followed by celebrations.
Donated hair to Princess Trust: Isabella 
 Congratulations to Isabella in year 5, who donated some of her hair to the Princess Trust; to be made into wigs. She received a certificate. 
Flute: Freya 
 Congratulations to Freya in year 5, who has gained Level 1 Flute, she received a certificate with 6 credits. 
Golden Award: Khadijah, Corey, Imogen, Erica, Zac, Emily, Lara, George, Katie & Hal. 
 Congratulations to the following; who all received 'Golden Award' certificates.  In year 3; Khadijah, for settling in so well & being a lovely friendly member of the class, Corey, for being very helpful & patient with Mrs Simkins! and Imogen, for settling into her new class so well.  In year 4; Erica, for applying logical thinking to her maths investigation, her results were very impressive: Zac, for his excellent attitude in maths & being a really helpful partner: Emily, for her excellent character description.  In year 5; Lara, for settling into St. James so well and George for a great start to year, showing lots of enthusiasm.  In year 6; Katie, for using beautiful description in her writing and Hal, for a fantastic, enjoyable story, which was very entertaining.  
Gymnastics: Ella 
 Congratulations to Ella in year 4, who has gained Level 1 in Gymnastics.  She attends sessions at NDGA in Tunbridge Wells. 
Shell Award: 5M 
 Mr Smith explained that 'Shells' are awarded by adults to children who are very polite, well mannered, considerate and helpful;and that the class who has the most shells at the end of the week receives some additional free time at the end of the week.  Congratulations to 5M, the first winners this year of the Shell Award.  They will receive some additional playtime at the end of the week, needless to say, they were delighted! 
23 July 2014
The final assembly of the year was led by Mr Tutt with Mr Smith and attended by all the pupils and staff; it began with 6B's choice of hymn, 'Travel On'.  Final celebrations then took place before 6S's choice of hymn, 'We Want To See Jesus Lifted High' and ended with year 6 singing their favourite song from the pantomime - What A Knight!
Bowles Outdoor Centre.: Emelia, Oliver, Scarlet, Joel, Felix, Daniel G, Joel, Daniel M, Anuj, Lucy, Eden and Megan. Report by Lucy. 
 Bowles Outdoor Centre
On Friday 18th July, 12 children from year 5 went to Bowles for the day.  The events were ski-ing, climbing, orienteering, teamwork and the leap of faith.  Our first event was ski-ing, Lucy did really well.  Our next event was team work, Joel and Josh did really well.  Next was the leap of faith, all of us were scared but most of us got the top.  After lunch we did orienteering and when we came back together with the instructor we were really tired from running.  The last event was climbing, when we all got to the top of the rocks everyone had bruises and scars on them.  When we all got together again with the other schools we had the results and we came 1st out of 5 schools.  Thank you to Mrs Waller for driving us there and Mrs Looke for supporting us.  We really enjoyed it!  Emelia, Oliver, Scarlet, Joel, Felix, Daniel G, Joel, Daniel M, Anuj, Lucy, Eden and Megan.  Report by Lucy.
 
Cheer Leading Competition: Phoebe C, Phoebe M, Imogen, Olivia & Freya M. 
 Congratulations to Phoebe C, Phoebe M, Imogen, Olivia & Freya M, who competed in Blackpool recently in a National Cheer Leading Competition and finished in fourth place.  They had a great time and received a huge trophy. 
Chess: Charlie, Year 5. 
 Congratulations to Charlie in year 5, who won the Inter Schools Primary Chess Championships.  Five schools took part and all played 5 matches, the winner of each match went through to the next round.  The championships took over two and a half hours and in the end the final was Charlie against another player from Kent and Charlie won.  He received a trophy and certificate. 
Chess Interschools Competition: Luke, Eve & Dan, year 4 
 Congratulations to Luke, Eve and Dan who received medals and certificates for taking part, with Luke winning the competition.   
Church Service: Choir, soloists & readers 
 Congratulations to all the choir, soloists and readers who took part in the church service yesterday; the singing was fabulous. 
Farewell to year 6:  
 Year 6 ended the assembly with a song from their pantomime, What a Knight, and the finale song dedicated to them leaving St. James and moving on to secondary school.  They almost lifted the roof off with their singing - it was fantastic! 
Golden Awards: Ruby, Alex, Miss Baker, Miss Butler, Miss Mallion & Mrs Vernon. 
 Congratulations to the following who all received Golden Awards from Mr Tutt.  Ruby & Alex in years 3 & 4 are both leaving St. James and moving away from Tunbridge Wells, both their classes are sad to see them go, but wish them all the best in their new homes and schools.  Also Miss Baker; 6B said 'she's amazing', she has completed her first year at St. James and has been teaching in year 6.  Miss Butler; who has also completed her first year at St. James,  4B said 'she's the best teacher ever' and Miss Mallion who teaches 5M and has also finished her first year at St. James, her class also think 'she's the best teacher ever' and they have had a fantastic year with her. A big 'thank you' to Mrs Vernon, who has worked so hard this year, all voluntarily, to sort out, manage and maintain the library, welcome children to it and recommend books to read. She received a certificate and a bouquet of flowers.  
School Council : Aidan, Molly, Eva, Amelia, George, Suzie, Tilly, Omar & Keira 
 Mrs Featherstone thanked all the children who make up the School Council for all their hard work this year.  They have represented the pupils views really well and worked hard to get walls installed along the corridors and to select paint colours for the new classrooms. 
Ukeles : 6S 
 6S entertained everyone with their performance of We Will Rock You on the ukeles, which they all played and sang along to the music. 
17 July 2014
Celebrations were led by Mr Tutt, with Mr Smith and began with the hymn 'Travel On'. 
Aero Dance: Tess, year 4. 
 Congratulations to Tess in year 4, who was presented with the 'Most Outstanding Trophy' in her age group at her aero dance group.   
Golden Awards: Ellie-Mai, Wilfred, Freya, Eve, Ruby, Ethan, Jessica, Lily, Molly P, Georgie, Lucek, Clemmie & Jacob, Ethan & Isabelle HG. 
 Congratulations to the following who all received Golden Awards this week.  They were presented with their certificates by Mr Tutt.  In year 3; Ellie-Mai, for extending her shadow work learning at home;  Wilfred, for settling into year 3 so well and for being a lovely friend; Freya R, for her wonderful descriptive writing.  Also Eve, Ruby, Ethan, Jessica and Lily, for their well thought out, balanced piece of writing on why they would have preferred to live in Athens or Sparta.  In year 4, Molly P for her wonderful enthusiasm in class and her high quality writing and Georgie for having an excellent attitude to everything she does and for being a polite, kind member of the class. In year 5, Clemmie & Jacob for their fantastic gymnastics, the class are very proud of them and Lucek for working hard with his writing and showing great improvements.  In year 6, Ethan, for taking more responsibility & being determined to improve and Isabelle HG for great participation in a literacy lesson & an excellent piece of writing as a result.  
Gymnastics - Kent Finals: Jacob, Clemmie, Bethan, Maisie. Lola, Olivia, Daniel & Charlotte.  
 A couple of weeks ago the year 5/6 gymnastics team of Jacob, Clemmie, Maisie and Bethan took part in the Kent finals, after winning the local competition, over 300 children took part so the competition took place over several different sessions; the results have now been received and our team won the final.  Mr Tutt presented them with their winning medals.  The year 3/4 team also did really well and were runners-up, they too were presented with their medals by Mr Tutt.  Mrs Crane, who coached the teams was delighted with the results.  
Shell Award: 5H 
 Congratulations to 5H, this weeks winners of the Shell Award.  They will receive some additional free time at the end of the week.  
Sports Day:  
 Sports morning took place yesterday on Thursday 16th July.  Field events took place in the morning, unfortunately the usual track events could not take place this year due to the building work.  All pupils took part in the field events, split into groups with a boy and girl from each year group making up a group for the houses, Wellington in red, Scott in yellow, Livingstone in green and Nelson in Blue.  Teams moved round the activities on the field gaining points for both the activities and for sportsmanship.  The results were announced in assembly.  The first trophy to be presented was for Sportsmanship and was won by Scott, the trophy was collected by Izzy & Adam, both had sung and led & encouraged their teams all morning. The Field trophy was won by Wellington, Jess and Dan received the trophy on behalf of the teams. Fin C, was congratulated for being extremely supportive throughtout the morning, this was noticed by many members of staff as they scored the events.  
10 July 2014
The penultimate Celebration Assembly of this year was led by Mr Tutt with Mr Smith.  Year 2 children came across from the Infant School to join the Junior School and many of the year 6 pupils were out for the day visiting their new secondary schools. Assembly began with the hymn 'I'm Special'.  There was plenty to celebrate this morning.  
'Best Dressed' at AllotStock Festival: Molly W 
 Congratulations to Molly W, in year 4, who entered the 'Best Dressed' competition at the AllotStock Festival.  She won the 'Best Dressed Hippy' and received a certificate and also raised lots of funds for Hospice in the Weald.  She received 80% of the attendees votes. 
Inspire Sports Award: Strictly Cool Dancers 
 Congratulations to the Strictly Cool Dancers who performed their routine the Inspire Sports Awards on 9th July at Mascalls School.  They were nominated for all their hard work and performances; and won 'Team of the Year Award in the Tunbridge Wells district.  
Inspire Sports Award: Jasper & Ollie, year 6. 
 Congratulations to Ollie & Jasper in year 6, who were nominated for their sporting achievements.  They have taken part in numerous sporting events and represented the school in a wide range of sporting activities.  They won 'Individual Sporting Achievement'  awards at the Inspire Sporting Awards for the Tunbridge Wells district last night.  
Kwik Cricket: Maisie, Isobel, Isabelle, Shreya, Olivia, Tilly, Neve, Eva, Hannah & Izzy 
 Girls Kwik Cricket Tournament
On the 7th July 2014, 10 girls from year 4, 5 and 6 went to a Kwik Cricket Festival in Canterbury.  Our team was Tilly, Neve, Eva, Izzy HG, Izzy A, Izzy G, Olivia, Maisie, Hannah and Shreya.  Our first match was against Pembury, who we had never beaten before, we played well but dropped three catches. Luckily Tilly caught someone out on the very first ball. The score was 244 to Pembury it was a high total to chase but luckily with 2 fours in the last over by Tilly we won the game with 251 scored.   The second match we played was against Danson Primary.  Neve managed to get a caught and bowled off the first over.  Danson got 239 and somehow we got 251 again to win the match.  The third match was against Whitstable Endowed. This would’ve been our hardest match so far. However, Izzy G took 3 wickets in her over so that we won.   We lost the last match by 2 points against Kings North.  The last match in the group stages was against Wainscott. In this match our bowling wasn’t as good and they scored 253.  Tilly scored the winning point for us, so we had won the group.  We then went to the pavilion for the best banner competition. The umpires judged them based on how loud the ‘howzat’ for it was.  Ours got 8 out of 10 and we won.  We got some goodie bags and then found out that we would be playing Rose Acre in the final. They had 2 Kent players and one was the captain.  We only got 213 and they got 270 so we came 2nd in the end.  Everyone received medals for taking part and our team got ‘Runners Up’ medals and a trophy.  We really enjoyed the day.
Thank you to Mrs Simkins for driving us there and Tilly’s mum for running the team and Neve’s dad for scoring.  Report by Tilly and Neve.  Also thank you to AXA for sponsoring cricket kit for the girls.
 
Mathletics: Eve, year 3 
 Congratulations to Eve in year 3, who has gained Gold in the Mathletics programme, very well done Eve. 
Music Concert:  
 On Wednesday 9th July, many children took part in an end of year Music Concert in the hall, which was packed with parents.  There were 37 items in total; ranging from the choir singing, year 3 recorder group playing, along with piano, recorder, flute, vocal and clarinet solo performances.  It was a wonderful concert and the choir were 'magnificent'. 
Shell Awards: 6S 
 Mr Smith explained the Shell Award to year 2; and how they can gain 'shells' by being polite and helpful in school and that the class with the most 'shells' at the end of the week receives some additional 'Shell time' (free time) at the end of the week.   This weeks winners, by a clear majority is 6S, congratulations to them.  
Water based Legacy Day: Alex, Tom L, Jacob, Emma, Saskia, Harriet, Toby & Sylvie. 
 On 8th July, 4 boys and 4 girls went to Tonbridge Swimming Pool to take part in a water based legacy day.  We did lots of water based activities such as water polo, lifeguarding, synchronized swimming, starts and turns.  After that we went to the rugby halls next door to have lunch.  When everyone had finished we designed our own kit and flag for the Commonwealth Games. Then we met Liz Johnson, a paralympian. We saw all of her medals; she won a silver medal in Athens, a gold medal in Beijing and a bronze medal in London. We got signed t-shirts. We all had lots of fun and we hope to do it again. Everyone received a certificate for taking part.   Taking part; Alex, Tom L, Jacob, Emma, Saskia, Harriet, Toby & Sylvie.  Report by; Emma.  
West Kent U11's Football: Brodie, Bertie & Tom V. 
 Congratulations to Brodie, Bertie and Tom V, all in year 5 who have been selected to represent West Kent U11's in the district league next season.  27 boys have been selected for next season from boys in over 70 schools invited to attend.  Carl Roberts who selected the squad said, 'This season's trials have been without question the strongest to date, with some excellent players coming through the process.  All the players can be very proud of their hard work and effort put in over the weeks.'  
Year 3/4 Gymnastics: Charlotte, Daniel, Olivia and Lola 
 Many congratulations to the year 3/4 gymnastic team who competed in the local competition before Easter and qualified for the Kent finals.  They competed in the finals last week and have just had the final results.  They were runners up, and only 0.1 of a mark behind the winners.  Over 380 children took part in the competition, and they were all previous winners.  Charlotte, Daniel, Olivia and Lola all did incredibly well and were coached by Mrs Crane, who was very proud of them.  They all received certificates, which were presented by Mr Tutt. 
Year 5/6 Gymnastics: Maisie, Bethan, Clemmie and Jacob. 
 Many congratulations to the year 5/6 gymnastics team, who took part in the Kent finals last week, having won the local competition earlier in the term.  They competed again nearly 400 others, who themselves had all been local winners.  The results of the final came through this week; Maisie, Bethan, Clemmie and Jacob won the Kent final.  Many congratulations to them and to Mrs Crane who taught them the routines and coached them.  
03 July 2014
Celebrations were led by Mr Tutt and Mr Smith and began with the hymn 'We Want To See Jesus Lifted High', and ended with a prayer.
Bark in the park: Eleanor, year 3 
 Congratulations to Eleanor in year 3, who took her dog to 'Bark in the Park' and was placed second in the cutest dog section, she received a rosette. 
Dog Show: Emilie & Oliver 
 Emilie & Oliver took their dog to a local dog show, to show off the skills they had taught the dog, such as how to sit, lie down, walk to heel. They had a great time and received a rosette.  
Golden Award: Henry G, George M, Sooraj, Oscar C, Lola, Felix, Bertie, Izzy & India E. 
 

Congratulations to the following who all received Golden Award certificates, which were presented by Mr Tutt.  In year 3; Henry G, for making good progress this year, in reading, writing and maths; George M, for always being sensible & working independently and producing beautifully presented work, especially in maths and Sooraj, for his amazing cricket skills.  In year 4; Oscar C, for the fantastic improvement in his writing, always trying his best & being very focused in class; also Lola, for working hard & her excellent contribution to sport.  In year 5; Felix, for having an amazing attitude towards everything he does & being a polite and kind member of the class; Bertie for his terrific contribution to sport in the school, not only representing the school, but encouraging others.  In year 6; Izzy, for her continued perseverance and for growing in confidence over the year and India E, for her amazing & positive attitude to her work and for keeping up with all her work while travelling to London to rehearse for her role in Matilda in the West End.

 
Green Blue Peter badge: Shreya 
 Congratulations to Shreya, in year 6 who made a recyclable dog puppet and sent it to Blue Peter.  She received a letter from the BBC and a green Blue Peter badge, to show how much she cares about the environment and nature. 
Gymnastics: Year 3/4 & 5/6 Teams 
 Year 3/4 report by Lola; On Tuesday 1st July 3 girls and a boy went to Maidstone to compete in the gymnastics finals.  We were the first to arrive, so we got lots of time to practise.  There were more than 295 people there!  We had lots of fun.  Thank you to Mr Tutt for driving us there, and Mrs Waller for driving us back and to Mrs Crane for coaching us.   Team: Charlotte, Lola, Daniel & Olivia.
Year 5/6 report by Bethan:  On Tuesday 1st July, 4 children from years 5 & 6 went to Maidstone to compete in a gymnastics final.  The first thing we did was the vault, which we all did very well in.  Next we went to do our body management, which was very nerve racking, but we all did well.  Last of all it was our solo routines; that was our favourite thing. The person judging our solos said that we were all very neat & tidy in our performances.  We are still waiting for the final results, and are hoping for the best. Thank you to Mrs Crane for coaching us and Mrs Waller for driving us there and back. Team: Jacob, Clemmie, Bethan & Maisie.
 
Kwik Cricket: Year 3 & 4 
 B Team report:  On Wednesday 2nd July, 8 people from years 3 and 4 went to the Neville Ground to play cricket.  We had our break first.  Our first match was against Claremont B and we won.  Our 2nd match was against Langton Green C, which we also won.  Our 3rd match was against St. Peters, and we won again.  We got to the final and won by 13 runs against Claremont A.  Thank you to Duffy's Mum and Izzy's Dad for coaching us.
A Team report: On Wednesday 2nd July some boys and girls from years 3 & 4 went to a kwik cricket tournament at the Neville Ground.  We were split into A & B teams.  In the A team was Evie, Orla, Amelie, Sam, Sooraj, Leonardo, Daniel & Nicholas.  In the first match we played Langton Green and won, in our second match we played Claremont A, and lost.  In our last group match we played Southborough and won.  We won three games and lost one game in the group stage.  In the play offs, we we won and finished in third place.  Thank you to Mrs Waller for coaching us and to Mr Tutt for driving us.
 
Shell Award: 5M 
 Congratulations to 5M, this weeks winners of the Shell Award, they will receive some additional free time at the end of the week. 
26 June 2014
Celebrations were led by Mr Tutt and Mr Smith.  Year 5 were out for the day on a trip to London.
Girls Football: Eva, year 4 
 Congratulations to Eva B in year 3, who plays girls football for Tunbridge Wells Ridgeway; they played Ashford Angels recently and won. 
Girls Football : Matilda, Tilly, Sophie, Dhruva, Katie, Neve & Gabby. 
 On Wednesday 18th June, girls and boys from year 4 and 5 went to a football tournament at St. Greggs.  We split into girls and boys teams, then we split again into A & B teams.  In the girls A Team there was Matilda, who was the goalkeeper, Tilly, who was the Captain, Sophie, Dhruva, Katie, Neve & Gabby.  We played seven matches in all, our results were; St. James B team, 3-0 to us,  we lost 3-0 against St. Thomas and 4-0 to Speldhurst. We drew 1-1 against St. Barnabus and won 8-0 against St Mary's B and 2-1 against St. Augustines. Thank you to Miss Gibson for coaching us and Mrs Moriarty and the parents for supporting us. We had a great time and would like to do it again. Report by; Dhruva, Sophie & Matilda.

On Wednesday 18th June, 7 girls from year 4 went to a football tournament at St. Greggs.  Our best game was against St. Mary's, which we won 6-0.  The best goal, was when Izzy took a corner and hit the post, the ball bounced to Lola and she kicked it in!  Thank you to Mrs Moriarty and Miss Gibson for coaching and supporting us.
 
Golden Awards: Freya, Nida, Lily, Will H, Iwan, Charlie, Harry, Isaac, Susie, Nicholas, Akshayan, Oscar V & Bleu 
 Congratulations to the following, who all received Golden Award Certificates from the Head Teacher.  In year 3; Freya M, Nida & Lily for amazing choreography in their dance, Darcey Bussell would have been proud! Also, Will H, for always being focused, sensible and presenting his work beautifully and Iwan for a lovely work across all subjects throughout the year and Charlie S, Harry M & Isaac for their imaginative writing of a battle scene between their Greek hero and mythical beast!  In year 4; Susie & Nicholas for their excellent leaflets on Rio and Akshayan for a great improvement in his attitude to learning and behaviour in school. In year 6; Oscar V, for his consistent enthusiasm & for making excellent progress in all subjects and Bleu, for making good progress in all subjects. 
Gymnastics : Libby, year 3 
 Congratulations to Libby in year 3; she takes part in gymnastics at NDGA and competed in a competition with 12 others and finished 2nd. 
Instrumental Music Concert:  
 Mr Smith congratulated all those who took part in the instrumental music concert at the school on 25.06.14.  36 children took part, playing a variety of instruments, some were very brave and played solos.  He reported 'it was a fantastic concert'. 
Kung Fu: Nikolai 
 Congratulations to Nikolai in year 3, who has gained his Grade 3 Award in Kung Fu. 
Netball High 5's: Ollie, Jasper, Lucy, Isabelle HG, Phoebe C, Maisie & Claudia 
 Congratulations to; Ollie, Jasper, Lucy, Isabelle HG, Phoebe C, Maisie & Claudia who all took part in the Kent School Games Netball High 5's Finals at Canterbury on Wednesday 25th June.  They played 7 matches; they won 4, and lost 3.   
Shell Awards: 3C & 3F. 
 Congratulations to 3C and 3F, who are joint winners of the Shell Award this week.  They will receive some additional free time at the end of the week.  
Swimming Awards: Ruby, Ella S and Evie W 
 Congratulations to; Ruby in year 3; she has gained her Rainbow Award for 1000m, which is 50 lengths!  Also congratulations to Ella S, also in year 3, who has gained her Stage 5 Award in swimming:  Evie in year 4 has gained her Gold Award, in which she had to swim 32 lengths in under 25minutes. 
Tri-Golf: Year 3 & 4 pupils 
 On Wednesday 26th June, 9 children from years 3 and 4 went to a Tri-Golf final in Canterbury.  There were loads of different games, some scoring and some not scoring and a few rest stations.  When we had done all our games we got our results.  We came 5th out of 14 schools.  We all had a great time.  Thank you to Mr Tutt and Mrs Moriarty for driving us there and then supporting us.  
12 June 2014
Celebrations were led by Mr Tutt and Mr Smith, there was plenty to celebrate today!  Assembly began with the hymn Jesus Put A Song Into Our Hearts.
Football Festival at Langton Green: James, Bertie, Tom V, Joel, Brodie & Sam.  
 Recently Bertie, Tom V, Brodie, Sam, James and Joel, who all play for the Langton Green Giants Football Team, took part in one of the biggest tournaments in the south of England, with almost 600 matches being played by over 1,750 children.  The boys team managed to get to the final, where they narrowly lost by a last minute goal to nil.   James (age 9), got a special mention as he was called up at the last minute  to fill in for the regular U12's goal keeper.  In the quarter final, James not only scored a penalty, but saved two in the penalty shoot out, which put his side through to the semi-finals.  The boys received a runners up trophy and medals.   The team also took part in another tournament at Kings Hill with some very good teams.  Again they got through to the final, but this time they won, with Bertie scoring the winning goal.  They were presented with the winners cup.  
Golden Awards: Amelie, Luke, Harry, Beth, Zara, Emma, Amelie, Jessica & 6S 
 Congratulations to the following who all received Golden Awards and where the first to be in the new sparkling Golden Book.  In year 3; Amelie, for 'always' working very hard in every lesson:  Luke for being a sensible, friendly member of the class & 'always' doing his best and Harry, for being and excellent & supportive 'talk partner' and team player.  In year 4; Beth, for consistently producing high quality work, especially her piece on deforestation in the Amazon rainforest and Zara, for her excellent piece of persuasive writing.  In year 5; Emma, for producing some amazing literacy work recently and Amelie, for making great progress in literacy this year. In year 6; Jessica, for her fantastic piece of artwork, she made a great clay model in the style of Henry Moore: all of 6S, for their caring and supportive friendship of each other through some difficult times recently.  
Instrumental Workshop:  
 Mr Smith congratulated the 19 children who went to St. Johns school on 11th June to take part in an orchestra made up of about 150 pupils from local schools.  They spent the afternoon rehearsing several new pieces and then performed them to parents at the end of the afternoon.  Everyone had a great time and Mr Smith said the children were wonderful ambassadors for the school.  
Race for Life: Lots of pupils 
 Congratulations to the 33+ pupils and one member of staff who took part in the Race for Life in Dunorlan Park at the weekend.  Jack and his friends raised in excess of £550 for charity.   Everyone who took part had a great time and raised lots of money for charity. 
Shell Award: 6S 
 Congratulations to 6S, this weeks winners of the Shell Award, they will receive some additional playtime at the end of the week.  As a result of them winning this week, all year 6 will be able to go on the bank at break time on Friday.  
Squash Tournament: Max, Claudia, Ollie, Jasper, Harvey, Oscar, Fin & Alex. 
 

On the 11th of June 2014, 1 girl and 7 boys from years 5 and 6 went to a Squash Tournament at Sevenoaks School.   We didn’t play any real squash matches, just mini squash games like roll a cone and catch rally.  There were 9 teams excluding us.  Our first event was roll a cone, we came 2nd; next was the shuttle relay, we came 1st.  Then we did racket and ball relay, where you had to bounce the ball to the end of the hall then run back, we came first in that.  Next we played 3 hit rally; we had to hit the ball against the wall 3 times before the next person had a go, we came 3rd.  The second to last game was catch rally; we got 119 catches off the wall as a team.  The last mini game was squicket; we did extremely well and won our first game then won the next.  After that we went into the middle court for the presentations .  3rd place went to Luddingham , 2nd place went to Christ Church. and in 1st place was St. James.  The team received a wonderful trophy, medals & certificates.  Thank you to Mr Tutt for driving us there and Mrs Waller for encouraging us and supporting us.  Team; Harvey, Alex, Claudia, Ollie, Jasper, Oscar, Finn & Max.  Report by Max.

 
Tri-Golf: Year 3 and 4 
 Many congratulations to the 12 children from years 3 and 4, who recently took part in the Tri-Golf Festival.  They took part in various golfing activities and gained points for each activity.  When all the points were added up at the end, St. James won the trophy.  The children were presented with certificates, a trophy is to follow soon.  
05 June 2014
Celebrations were led by Mr Tutt and Mr Smith and began with the hymn, 'One More Step'.
Dance Festival: Arabella & Ruby 
 Congratulations to Arabella and Ruby, both in year 3, who took part in the Gravesend Dance Festival.  They performed both solo and duets in ballet and jazz.  Both received certificates and Arabella was third and received a medal for one of her performances.  
Golden Awards: Cidra, Phoebe T, Katie, Oscar, Joe, Alex, Xander, Tom L, Katie, Joe B and Aidan 
 Congratulations to the following, who all received Golden Awards from Mr Tutt.  In year 3; Cidra, for settling in so well & working hard all the time; Phoebe T, for working really hard & learning her 2x's table.  Also Katie for her amazing Pandora's Box writing; Oscar & Joe for excellent progress in writing, both very determined to improve their work.  In year 4; Alex HG, for making great progress with his reading and writing and Xander, for recording such a well rehearsed piece of performance poetry.  In year 5; Tom L, for his continual hard work and good progress and Katie, for consistent effort & producing high quality work all year.  In year 6; Joe B, for being a hardworking member of the class, who always makes thoughtful contributions to discussions and Aidan for his excellent progress in his work and maturity.  
Shell Award: 3S 
 Congratulations to 3S, who again are this weeks winners of the Shell Award.  They will receive some additional free time at the end of the week.  All year 3 will be able to go on the bank on Friday at break and lunchtime.  
22 May 2014
Celebration Assembly was led by Mr Tutt and Mr Smith and began with the hymn 'Bind Us Together' and ended with prayers.
Golden Awards: Matt, Erica, Keira, Sam W, Ben F, Alex G, Clemmie, Phoebe R & Rebecca. 
 Congratulations to the following who all received Golden Awards from the Head Teacher, Mr Tutt.  In year 3; Matt, for fantastic improvement in all area and trying really hard; Erica & Keira for their excellent descriptive writing of Pandora opening the box!  Also Sam W, for confident dramatisation when reading a playscript in front of the class, he read with a wonderfully strong voice and lovely expression.  In year 4; Ben F, for his excellent behaviour in class and for being very focused this week, producing some excellent story writing and Alex G, for his generosity and kindness.  In year 5; Clemmie for her wonderful 'Island Adventure' story book, and working really hard and Phoebe R for being a helpful, hardworking member of the class.  In year 6; Rebecca, for a thoughtful, descriptive piece of writing about her aspirations for the future. 
Kwik Cricket Festival: St. James B Team 
 On the 18th of May 2014, a group of girls from year 4 and 6 went to a Cricket Festival at Bells Yew Green .
The first match was against Paddock Wood, they scored 214 and we scored 211. Shreya managed to bowl a girl out.  We lost the match, but learnt from our mistakes.  Next we were against St.  Johns they scored 235 and we scored 249 so we won that match.  We then went over to the Pavilion to see whether we were in the Googly League or the semi-finals.  Surprisingly, we had got into the semi-finals and were very excited.  Then we were against Bishops Down, Mr Tutt’s old school.  We had two great catches from Hannah and Olivia.  We scored 224 and they scored 202.  So we won the match and went through to the final. In the final we were against Pembury, we had to win to win the trophy.  Unfortunately Matilda hurt her arm as the ball flew into it.  It was a very close match.  Zara got a great catch, but the final score was Pembury 212 and St. James 209, so Pembury won by 3 points. We were runners up.  Thank you to Mrs Simkins for driving and umpiring us and to Izzy’s dad for supporting and coaching us.  We really enjoyed it. Team; Olivia, Shreya, both in year 6, and Matilda, Zara, Izzy and Hannah, all year 4.
 
Kwik Cricket Festival: St. James A Team 
 On Tuesday 20th May 2014, 12 girls from years 4, 5 and 6 went to a Lady Taverns Cricket Festival at Bells Yew Green Cricket Club. Firstly, we split into two teams an A and a B team. The A team’s first match was against Pembury. We played well but unfortunately we lost; with them getting 228 runs and us getting 212.  Our next match we played Speldhurst and we won. We also won against the Mead, which put us into the semi-finals.  In the semi-finals we played Paddock Wood and we had really improved since our first match which helped us to win our match with ease! We were through to the finals! This match was against Pembury again. They got 222 for 1 wicket, that wicket being a tremendous catch from Tilly.  St James though got 216 so we didn’t win but we came 2nd. As runners up we will go to the regional finals soon.
Thank you to Mr. Simkins for driving us there, Mrs. Waller for organizing it. Tilly’s mum for umpiring and the parents who supported us.  Team; Neve and Tilly (yr 5), Maisie, Isabelle HG, Isobel A and Olivia.  Report by Tilly & Neve.
 
Matilda, West End Auditions : India E 
 

Many congratulations to India E in year 6, who took part in auditions for Matilda, the very popular West End musical.  She got through the first round of auditions and then had to prepare a song and do some acting.  She sang a song from Les Miserables and acted part of Little Red Riding Hood.  She has now gained the part of Alice and starts to perform in July and will have the part through to March next year.

 
Mega Chess Finalists: Oliver, Callum, Edward, Joe, Sam & Luke, all year 3 & 4 
 Congratulations to Oliver, Callum, Edward, Joe, Sam & Luke, all in year 3 & 4, who took part in the Chess Challenge at school  and got through to the Mega Final playing against others in Kent and East Sussex at the weekend.  They played 6 hours of chess.  Sam and Luke did particularly well and have got through to the Giga final in Reading, where they will complete against other children from the south of England.  They were awarded with certificates. 
Pentathlon. Yrs 5 & 6: Sophie, Tom, Eva, Alex, Isabelle, Fin, Hannah, Maisie, Max, Omar & Dan 
 On the 21st of May 2014, 6 boys and 5 girls from year 5 and 6 went to St Greggs School for a Pentathlon. The events were the sprint, the javelin, the shot put, the hop, step jump and the standing long jump.  At the end the results were announced and we came 3rd out of 13 teams.  St Augustine’s came 2nd and Claremont came 1st.  We have qualified for the final at Tonbridge School, as have the top six teams. We all had a great time and we are very excited for the final.  Thank you to Mrs Watson and Mrs Lee for supporting us; and Mrs Waller for coaching us and driving us there.
Team; Sophie L, Tom L, Eva W, Alex T, Isabelle HG, Fin, Hannah S, Maisie, Max H, Omar and Dan B.  
 
Shell Award: 3S and 5H 
 Congratulations to both 3S and 5H, who both gained the same number of Shell Awards this week.  They will receive some additional free time at the end of the week. 
Violin: Oliva S 
 Congratulations to Olivia in year 6, who has gained her Grade 3 Violin, with Merit.  She received some lovely comments and 80/100 marks. 
08 May 2014
Celebration Assembly was led by Mr Tutt and Mr Smith and began with the hymn 'Were You There?'.  Attention was drawn to the new photo's of children in displayed in the entrance hall; the photo's were taken on the playground, during sports lessons and in the classrooms.
Annual Primary Tag Rugby Festival:  
 Rugby Tournament A Team report:  On the 7th May 2014 the some girls and boys from years 5 & 6 went to St. Marks Rugby Club to play rugby. In the ‘A’ team there was Oscar, Ollie, Finn, Jasper, Isabelle, Claudia and Maisie.  Our first game in the group stage was against Beechwood; it was a tough match but we scrambled a win. The score was 6-5 to us.  Our next match was against St Augustine’s ‘B’, the score was 8-3 to us. The next game was against Langton Green ‘B’ and we won 9-2.  Our last game was against Speldhurst and we drew 5-5.  We then found out we won our group and we got through to play Frant ‘A’ in the quarter finals.  After full time it went to ‘golden tri’ where you have to score the first tri to win.  Thanks to Oscar, he scored and we won.  We then went into the semi- finals to play Claremont ‘A’ and we lost 8-6.  In the end we came 3rd in the cup competition and we all had a wonderful time.  With thanks to Mrs Watson for coaching us and for Mrs Waller for driving most of us there.  Report by Oscar & Ollie.
Mrs Waller reported that the ‘B’ team also did very well; they won 3 games and lost 1 game.  They got through to the semi-finals where they lost to Claremont.
 
Aquatic Skills: Bella, year 5. 
 Congratulations to Bella, who has gained Stage 10 Diving Award and was presented with her certificate and badge.  She is now going onto the next level 
Dog Training: Molly, year 4 
 Congratulations to Molly in year 4, who has been awarded a 'Special Award' rosette for dog training.  She has trained her dog to do obstacle courses. 
Golden Award: Max, Leonardo, Max, Emily, Himesh, Phoebe, Emilia, Jacob, Charlie, Amy & Millie. 
 Congratulations to the following, who all received Golden Awards from Mr Tutt. In year 3; Max, for 'always' putting alot of effort into his work.  Also Leonardo, Max & Emily for their outstanding DT, they have made wonderful chairs and Himesh for 'always' producing work of a high standard, with excellent attention to detail and always striving to do his best.  In year 4; Phoebe, for being a wonderful member of the class and trying her best and Emilia, for 'always' working hard and doing her best.  In year 5; Jacob for always taking care over the presentation of his work and Charlie for his exciting story and being so enthusiastic about writing.  In year 6; Amy, for 'always' being a lovely member of the class and consistantly working hard and Millie for her fantastic writing about London, which was 'amazing' she had used lots of personification. 
Shell Award: 4W 
 Congratulations to 4W, this weeks winners of the Shell Award, they will receive some additional free time at the end of the week.  All year 4 will also be able to use the bank on Friday at break and lunchtime. 
Tap Dancingq: Lawrence, year 3. 
 Many congratulations to Lawrence in year 3, who has gained 'distinction' in his tap dancing exam.  He gave a short demonstration, before receiving his certificate.  He gained fantastic scores, (94 out of 100) and comments. 
Violin: Lily, year 3 
 Many congratulations to Lily who has passed her Grade 1 violin exam with 'distinction'.  She gained an impressive 141 points out of 150 and wonderful commments.  She was presented with her certificate. 
01 May 2014
Celebration Assembly was led by Mr Tutt with Mr Smith and began with the hymn 'Clap Your Hands All You People'.  This was sung as a round in year groups.  Assembly finished with Shreya & Olivia playing Edelweiss on the flute and violin to everyone.
Athletics: Brodie, Amelie, Daniel G, Millie, Dhruva, Hattie, Tanya, Gabriele, Billy, Harvey & Alex. 
 On 30th April 2014 boys & girls from year 5 wnet to an Athletics Tournament.  The events were; long jump, javelin, hammer throw, 600m run, 75m sprint and 4 x 100m relay.  In the 600m boys run, Alex came 6th, Harvey was 5th and Billy was 2nd.  In the 600m girls run, Gabby was 3rd, and Tanya third to last.  Everyone had a great time, even though they were very tired after.  Thank you to Mr Tutt and Mrs Woolgar for cheering us on and supporting us.  Special thanks to Mrs Woolgar and her first aid kit!  Team; Brodie, Amelie, Daniel G, Millie, Dhruva, Hattie, Tanya, Gabriele, Billy, Harvey & Alex.  Report by Tanya.   
Golden Award: Toby S, Daniel, Christopher, Lily, Freya, Hal, Hattie, David & Emily. 
 Congratulations to the following who were all awarded with a Golden Award.  In year 3; Toby S, for working hard in RE, and producing excellent work; Daniel K, for great improvement in his handwriting and Christopher F for a massive improvement in his attitude to work.  In year 4; Lily, for writing an excellent description of the Amazon Rainforest and Freya W, for a huge improvement in handwriting and excellent description.  In year 5; Hal, who always writes well using a wonderful choice of descriptive vocabulary and using reading to supplement his writing and Hattie, for being a happy, enthusiastic member of the class, 'always' involved and giving 100% effort.  In year 6; David, for using brilliant description and ambitious vocabulary in his piece of writing about London and Emily C, for a fantastic story, taking great care with spelling. 
Gymnastics: Beth, Maisie, Poppy, Jacob, Daniel T, Charlotte, Olivia & Ariella. 
 At the end of last term 8 girls and boys from years 5/6 and 3/4 went to a gymnastics competition at NDGA. We were the first there so we had lots of time to warm up and practice.  Firstly the year 3/4’s did their solos while the years 5/6s waited to do their vault.  Next the years 3/4’s did the vault.  While they were doing that the years 5/6 had a break.  We had to wait a while until we could do our body management.  After the years 5/6’s did their solos while the year 3/4’s did the body management.  Over all the year 3/4 team came second and the year 5/6 came first.  Both teams are now through to the Kent finals in July.  Thank you to Mrs Crane for coaching us and Mrs Simkins for driving and supporting us.    Year 5/6 Team; Beth, Maisie, Jacob & Poppy.  Year 3/4 Team; Daniel T, Charlotte, Ariella & Charlotte.  Report by Beth. 
Netball: Lucy, Isabelle, Isobel, Phoebe C, Hannah, Claudia, Ollie & Jasper. 
 On Tuesday 29th April 2014 the Netball A team went to play a match at Sissinghurst School.  First of all we went on the minibus, it took half an hour but we entertained ourselves to make the time go fast.  We got there at 3.45 and practised shooting and passing until the umpire arrived.  In the first quarter Lucy and Izzy were timekeepers and the rest of us were playing.  Claudia scored our first four goals making the score 4-0 to us.  Soon the second quarter came round to play and Phoebe and Ollie were off.  Everyone played really well and luckily Hannah scored us another four goals.  Now the score was 8-0.  we had a quick water break, then soon came back to our game.  In the third quarter Lucy & Hannah were off;  Ollie and Jasper were scoring and got three goals each, but Sissinghurst scored 1 goal to make the score 14-1.  Unfortunately Claudia had to leave, so Phoebe & Izzy were shooting.  Phoebe scored another goal and so did Izzy, but Sissinghurst scored five goals.  The final score was 16-6 to us.  We played really well and had such a great time.  Thank you Mrs Waller for driving us there and Miss Gibson & Mrs Waller for supporting us.  Team; Phoebe C, Lucy, Izzy, Hannah, Isobel, Claudia, Ollie & Jasper.  Report by; Lucy & Phoebe. 
Mrs Waller reported that the match was very exciting and the team now go through to play other schools from other regions in Kent at the end of June. 
 
Rugby: Oscar, Phoebe, Neve, Tilly, Tom L, Finlay, Owan, Max, Hannah, Isobel, isabelle, Jasper, Raf & Finn. 
 On 24th of April 2014, 14 people from year 5 and 6 went to Claremont School to play 3 friendly tag rugby matches. In the B team there were 3 girls, Tilly, Phoebe and Neve, and 4 boys, Finlay, Oscar, Tom and Raff.  Our first match was against Claremont C and we won 8-7.  The next match was against Claremont A, unfortunately we lost.  Our last match was against Claremont B and the Claremont coach lost track of the score so we don’t know what the score was!  But it was definitely a close match. We hope we won anyway!  Thank you for Mrs. Waller and parents for supporting us and Mrs. Simkins for driving us there.  Report by Tilly & Phoebe R.
 
Shell Award: 6S 
 Congratulations to 6S, this weeks winner of the Shell Award; they won by a large margin this week.  They will recieve some additional free time at the end of the week and all year 6 will be able to use the bank at break and lunchtime on Friday.  
24 April 2014

The first Celebration Assembly of the Summer Term was led by Mr Smith, Deputy Head Teacher and began with the hymn 'Hosanna' and ended with a prayer.

Acrobatic Gymnastics: Lucjan 
 Lucjan recently took part, with his partner, in an Acrobatic Gymnastic Competition.  He takes the base position and performs balances and other gymnastic moves. He was presented with his medal.  
Golden Book: Nida, Joe S, Lawrence, Izabela, Alex J, Joe, Eve, Max & Finn C.  
 Congratulations to the following who all received Golden Award Certificates from Mr Smith.  In year 3; Nida, for 'always' working hard at school, 'always' listening & contributing; Joe, for 'fantastic improvements in reading', he's been working really hard & reading lots at home; also, Lawrence, for 'always' being a very supportive member of the class.  In year 4; Izabela, for 'always' concentrating & contributing in class and Alex, for an enthusiastic start to the new term, he has been contributing lots in class.  In year 5; Joe, for great suggestions in science, studying solids, liquids & gases, he had a very scientific approach to the work; Eve, for making extra effort with her maths.  In year 6; Max, for a great start to the term & making excellent improvements in writing and Finn C, for consistantly working really hard in all subjects. 
Guitar Exam: Sylvie & Bea 
 Congratulations to Sylvie and Bea, both in year 5, who took the University of West London; London College of Music Examinations and have passed their Acoustic Guitar Initial Stage.  They were presented with their certificates. 
Mothering Sunday Portrait Competition: Freya 
 Congratulations to Freya in year 3, who entered her portrait of her Mum into the Royal Victoria Place Mothering Sunday Portrait Competition and won her age group.  She won £300 for the school and a RVP gift card and hamper of goodies for her mum.  She showed her winning portrait, which has been framed.   
Piano exam: Daniel T 
 Congratulations to Daniel T in year 3, who has passed his Grade 1 Piano with 'Distinction'.  He gained an extremely high score and achieved an excellent result, gaining full marks in several sections of the exam.  He was presented with his certificate. 
Shell Awawrd: 4B & 3S 
 Congratulations to both 4B and 3S, this weeks winners of the Shell Award.  Both classes will receive some additional free time at the end of the week and will also be able to go on the bank on Friday at break and lunchtime. 
Strictly Cool Dancing:  
 

At the end of last term 34 pupils took part in Strictly Cool Dancing at Tonbridge School.  Mrs Raistrick choreographed a dance called 'The Cabaret of Life', based on music from the musicals.  The fantastic performance took place on Thursday 2nd April and fortunately for the school it was videoed and was shown to the school and thoroughly enjoyed by everyone.  Special congratulations to Mrs Raistick who worked so hard to choreograph the dance and to train the dancers. The school was awarded 'runner-up', this was the first time the school had got through to the finals.  All those who took part in the show received certificates and will get the chance to perform the dance again in the summer at the Baton Parade and hopefully at the school summer fete.

 
UK School Chess Challenge: Luke 
 Congratulations to Luke in year 4, who won the UK School Chess Challenge.  All the matches were played in school and Luke gained the most points and received and award.  
03 April 2014
Celebrations were held in the school hall, which had been beautifully decorated for year 3 VE Day celebrations.  The celebrations were led by Mr Smith and began with the hymn 'Alleluia'.
Cross Country: Year 3 & 4 
 On Wednesday 2nd April, some boys and girls from years 3 and 4 went to a cross country run at St. Greggs.  We all had lots of fun.  Isis came 14th, Anya was 30th, Georgie 32nd, Izzy 33rd.  Leo was 10th Dan 15th, Xander 22nd and the rest all did well too.  Isis, Leo & Dan then did the year 5/6 race.  Isis finished 21st, Leo 36th & Dan 49th.  Thank you Mrs Waller for coaching us and to all the parents for supporting us.  Report by Isis & Georgie. 
Cross Country: Year 5 & 6 
 On the 2nd April boys from year 6 and two from year 4 ran a cross country race at St. Greggs.  The dean was Ollie, Max, Jasper, DJ, Leo and Owan.  The course was big, 2 laps of 750m.  In the end Max finished 4th, Owan 14th, Ollie 20th, Leo 36th & DJ 49th.  We had a great time.  Thank you Mrs Waller and all the parents for supporting us.  Report by Ollie. 
Flute: Hannah & Katie 
 Congratulations to Hannah in year 4 and Katie in year 5, who have both gained Grade 3 Flute.  They were presented with their certificates. 
Golden Award: Finn, Sam W, Daisy, Nicole, Matilda, Omar, Gabriele, Dan B & Jasper 
 Congratulations to the following, who all received Golden Awards this week.  In year 3; Finn, for his excellent ability in games lessons, Sam W, for always focussing & completing his work to a high standard and Daisy, for a great attitude to work & working hard.  In year 4; Nicole, for her wonderful enthusiasm on the recent school trip & for becoming more confident in class and Matilda, for working hard & making great progress in reading & writing.  In year 5; Omar, for the improvement in his attitude to his work, and for his amazing flower that he made; Gabriele, for being a lovely polite & hardworking member of the class.  In year 6; Dan B, for being a conscientious member of the class & always working hard and Jasper, for an excellent piece of science work. 
Gymnastics: Madeleine, year 4 
 Congratulations to Madeleine in year 4, who has gained her Bronze gymnastics award.  She had to complete a vault & rebound. 
Hollywood & Broadway: Choir 
 The choir were again congratulated for a 'fantastic' performance on Monday evening of their show 'Hollywood & Broadway' 
M-Sporti Awards: Kiera & Chloe 
 Congratulations to Keira in year 3, who won the M-Sporti Award for the most improved tennis skills, she received a medal.  Also Chloe, who was the most improved Dodgeball player, she too received a medal.  
Shell Award: 6B 
 Congratulations to 6B, this weeks winners of the Shell Award; they will receive some additional free time at the end of the week.  It also means that all year 6 will be able to go on the bank at break and lunchtime on Friday this week.  
Strictly Cool Dancing:  
 Congratulations to all 34 children who took part in the Strictly Cool Dancing Competition at Tonbridge last night.  They reached the final, but lost out by 1 vote.  A comment from one of the judges was read out, who was very impressed with the performance.  Mrs Raistrick who choreographed the routine was invited on stage and congratulated.  The dancers will now perform at the Queen's Baton Relay in Tonbridge.   Full report & photo's to follow on the news pages very soon. 
Swimming Award: Ruby, year 3 
 Congratulations to Ruby in year 3, who has gained her Goldfish Number 1 Award. 
Swimming Award: Evie, year 4 
 Congratulations to Evie in year 4, who has gained her Swimming Challenge Silver Award.  She had to swim half a mile, amongst other things. 
27 March 2014
Celebrations were led by Mr Tutt & Mr Smith and began with the hymn 'Shine Jesus Shine'.  There was plenty to celebrate this morning.
Cross Country: Year 3/4 Team 
 ON Wednesday 26th March, boys and girls from years 3 & 4 went to Summerhill School to do a cross country run.  We all did very well.  Isis & Leo were the top runners coming 12th.  Apolline ran with the year 5 and 6 team and finished 30th.  It was very hard running in the cold icy rain, especially when the parents decided to make us take off our jumpers, so we would run faster!  It was very cold.  Thank you Mrs Waller for coaching us and driving us there and thank you to the parents for supporting us so well.  Report by Lola & Amelia.   
Cross Country: Year 5/6 Team 
 On the 26th March, Owan, Max, DAn & Joel went to a cross country race at Summerhill School.  The race was long and it didn't help that it was very cold & raining!  The race started well and we stormed ahead. Owan & Max ran together near the front, but lost places due to a really steep hill.  At the end Max came 14th, Owan 17th, Joel 27th & 32nd.  Thanks to Mrs Waller and all the parents for supporting us.  Report by Max. 
Football : St. James B Team 
 On Friday 21st March the football B team played Pembury at Bishops Down.  We had a good start with Oscar setting up a great goal for Dan.  Soon we had a corner which Dan took and scored from. Unfortunately they got a corner which they scored from.  Soon Oscar dribbled the ball round everyone and scored a great goal.  The score at half time was 3-1 to us.  In the second half we played well with Will scoring 2 goals and Joel 1.  The final score was 6-1 to us.  Thank yo to the parents and Mrs Waller for supporting us and to Joels dad for refereeing the match, we all had a great time.  Report by Dan B. 
Football Tournament: St. James A Team 
 On the 21st March, St. James Football A Team went to a football tournament at Hawkenbury Recreation Ground. our first match was against St. Johns, we drew 2-2, with Bertie & Tom scoring. Our next game was against Paddock Wood, which we won 2-0, with Jasper scoring both goals.  Our final match of the group stage was against Claremont and we won 1-0 with Jasper scoring a great goal.  Our semi final was against Paddock Wood, which we won 5-0 with Jasper scoring 3, Max 1 and Tom 1.  Our final game was against Claremont in which we lost 1-0 when they scored in the last seconds of the game, making us finish second.  There was also a presentation at the end win which both St. James A & B Teams were presented with shields for wnning their leagues.  It is the first time a school has won the leagues in consecutive seasons.  Adam and Max received individual awards, everyone in the tournament had a chance of winning these awards.  Adam got best goalkeeper and Max best defender.  Thank you to Stuart for coaching us and Mrs Waller & Mr Tutt for supporting us.  All the team received medals.  Report by Max.  
Football Tournament: St. James B Team 
 On 22nd March the football B team played a tournament at Hawkenbury.  Our first match was against St. Augustines; we didn't start well and lost 4-0.  Our second match was against Bishops Down and we won 4-0.  Next we played Langton Green and we started well, but let in 2 goals, the final score was 2-0 to them.  Our final match in the group stages was against St. Matthews, we got a goal, but near the end they scored to make the final score 1-1.  The final placements were; St. Augustines 1st, Langton Green 2nd, St. Matthews 3rd, St. James B 4th and Bishops Down 5th.  Bishops Down was then out and for the second sets we played St. Augustines; we did better than we thought, but lost 2-0.  St. Matthews played Langton Green and it was close, going to penalties.  Langton Green won, to the final was Langton Green v St. Augustines.  It was a tricky match, but St. Augustines won and won the middle school tournament.  Presentations took place with Max receiving an award for best defender and Adam gaining best goal keeper.  We received the shield for winning the B Team league, for the second time.  All the team received medals.  Report by Jim & Alex. 
Golden Award: Katie, Sahara, Daniel B, Megan, Apolline, Billy C, Daniel M, India R & Jim. 
 Congratulations to the following, who all received Golden Awards from the Head Teacher.  In year 3; Katie G, for extreme bravery!  She fell in the playground and bumped her head and was incredibly brave, still managing to smile; also Sahara, for working hard in her maths this week and mastering fractions and Daniel B for lovely independant work when writing similes. IN year 4; Megan, for making excellent progress with her writing, improving her punctuation and using more adventurous vocabulary; Megan for competing in the year 5/6 cross country race and completing the course.  In year 5; Daniel M, for working hard to achieve great improvement in his writing, quietly getting better and better, also Billy C, for a lovely piece of writing which was well planned and based at Penshurst Place.  In year 6; India R, for a fantastic creepy story, full of suspense and well chosen punctuation and Jim, for a super pathway pattern maths investigation. 
Gymnastics: Alice & Honour 
 Congratulations to Alice and Honour, both in year 3 who have gained their Level 1 and Level 2 in gymnastics.  They received their certificates. 
Music Concert: St. James Choir 
 Mr Smith reported on the concert 'Hollywood & Broadway', saying it was 'fantastic', with over 100 children singing songs from the shows, to a packed hall of family & friends.  Several children sang in solo's or small groups and there was some fabulous dancing.  The amazing set was created by the PTA - thank you.  Poppy sang her solo from the show, Memory from Cats, to the school and received great applause for a brilliant performance.  All those who took part are looking forward to the next show, on Monday evening.  Report & photo's to follow soon. 
Netball : St. James A Team 
 On the 20th March the Netball A Team played in a tournament at TWGGS.  We played six matches, four in the group stages and two in the semi-final and final.  In the group stages we won two matches and drew two, which got us through to the semi-finals against Claremont A.  We drew 2-2, but because we scored the first goal we made it through to the final against Bishops Down.  We won 2-1, with Claudia scoring both goals.  Out of ten teams we were victorious!  We now qualify for the county championships.  We had an amazing time and really enjoyed ourselves; thanks to Miss Gibson & Mrs Waller for coaching and supporting us.  Also thanks to the parents for supporting us.  Team; Phoebe C, Claudia, Ollie, Isabelle HG, Lucy, Jasper & Hannah B.  Report by Ollie.  The team were presented with their shield for winning the tournament.  
Shell Award: 5H 
 Congratulations to 5H, this weeks winners of the Shell Award.  Both year 5 classes gained by far the most 'shells' this week, with 5H just gaining the most.  As a result, all year 5 will be able to go on the bank on Friday at break and lunchtime.  5H will also receive some additional free time at the end of the week. 
Swimming: Eva B, year 4 
 Congratulations to Eva in year 4 who swam 1k for Sports Relief and raised £165 for the charity.  She received a medal for 'joining the fun & games'.  Several other children also took part and raised money for Sports Relief - they all had a good time. 
Violin: Florence, year 3 
 Congratulations to Florence in year 3, who has passed her preparatory exam in violin.  She played 'Happy go Lucky' and received the following comment, 'very promising expression'.  She is now working towards her Level 1. 
20 March 2014
Celebrations were led by Mr Tutt, with Mr Smith.  The hymn was 'Stand Up Clap Hands'.
Cross Country: Year 3/4 
 On Wednesday 19th March some girls from years 3 & 4 went to Langton Green to run a cross country race.  Isis, finished 9th, Lola 12th, Anya 22nd, Hannah 30th, Izzy 31st, Rosie 32nd and Georgie 33rd.  In the boys race; Leo finished 10th, Dan 13th, Alex HG 17th, Xander 18th, Alex G 19th & Charlie 20th.  Thank you Mrs Waller for coaching & supporting us and also thanks to all the parents for supporting us. We had a great time. 
Cross Country: Years 5/6 
 On 19th March, one girl and six boys from years 5 & 6 ran a cross country race at Langton Green. The team was, Owan, Ollie, Jasper, Max, Hannah, Tom & Joel.  It was a very hard track of 1600m.  Hannah's race was first in the year 5/6 category.  In the end she came 16th; she did really well as it was her first race for the school.  Next it was the year 5/6 boys race, which was very difficult.  We got off to a good start, with Owan & Max keeping in the top ten runners for the whole race.  Owan who was 3rd and Max not far behind kept it like that for the whole race, until the end.  In the end Max finished 3rd; passing Owan with around 100 meters to go.  Owan came 7th.  Jasper & Olloe were close together before they decided to sprint the last part of the race, making across the finish line in 20th place was Ollie, with Jasper in 21st place, Joel was 34th and Tom L 35th.  We all had a great time.   
Football: 'B' Team v Claremont 
 On Friday 14th the 'B' team went to Claremont to play a game of football.  In the first half we started really well and had some shots on goal, but sadly their keeper saved all of them and it was the same for Adam who played extremely well saving all their shots.  Our defenders played very well and defended alot of chances. The whistle blew and the first half ws over and the score was 0-0.  In the second half Claremont started really well with alot of passing which led to a goal.  Sadly straight after their goal, Omar got injured and had to go off for five minutes.  The final score was 1-0 to Claremont.  Thank you Mrs Waller for coaching and also the parents for supporting us, we had lots of fun.  Team;  Adam, Jim, Dan L, Dan B, Oscar, Omar, Will & Joel.  Reprt by Adam & Jim. 
Girls Football: Girls Team v Claremont 
 On the 14th March the girls football team went to play a match against Claremont.  We started well with Izzy saving goals and Lucy & Maisie managing to defend Claremont attacks.  India, Amy, & Izzy HG were in midfield with Hannah off.  Claremont tried to score, but Izzy saved it.  Then unfortunately a shot slipped out of his hands.  In the second half the score was 1-0 to them.  Hannah & India managed to get the ball to Jessie who played up front, she tried to score but it hit the post; the Claremont defender got the ball back in our end.  They then managed to score again.  India & Amy ran the ball up the pitch and almost scored, but the defenders were very good and kicked it off.  The final score was 2-0 to Claremont.  Thank you Mrs Waller for driving us there and to Andy for coaching us and all the parents for supporting us.  Team;  Lucy, Maisie, India, Hannah, Izzy HG, Izzy B & Jessie.  Mrs Waller reported that it had been a good, close match. 
Golden Book: Oliver, Ruby, Freya, Fidel, Hannah, Sophie, Sylvie, Archie & Olivia. 
 Congratulations to the following who all received Golden Awards from Mr Tutt, the Head Teacher.  In year 3; Oliver, for his enthusiasm in all that he does, 'always' smiling; also for a big improvement in his handwriting.  Ruby, for 'always' working hard and producing work to a very high standard and Freya for a magnificent Anderson shelter, with lots of details which was shown to everyone.  In year 4; Fidel, for his excellent science investigation and great progress with his writing; Hannah for her positive attitude to work and enthusiasm for everything.  In year 5; Sophie, for 'always' producing work of a very high standard & pushing herself to do even more; also Sylvie, for continually striving to improve her work even more, going from 'strength to strength'.  In year 6; Archie, for 'always' having a very positive & mature attitude and balancing his school work with his tennis and for persevering  with his sewing project in art.  Finally, Olilvia for her fantastic science work. 
Shell Award: 4W 
 Congratulations to 4W, this weeks winners of the Shell Award; they will receive some additional free time at the end of the week.  It also means that all year 4 will get to use the bank at break and lunchtime on Friday. 
13 March 2014
Celebration Assembly was led by Mr Tutt with Mr Smith.  Pupils were reminded to bring a fresh bottle of water to school each day, now that the weather has improved; these bottles can be filled from the water fountains.  Attention was also drawn to an art competition; pupils were invited to 'create your Mum's portrait'.  All entries will be displayed in the Royal Victoria Shopping Centre, with prizes for the best.  Entry forms can be obtained from 5H.  The hymn was 'Be Bold'.
Golden Award: Ruby, Florence, Elinor, Abigail, Zara, Tanya, Rosie, Mike & Shreya. 
 Congratulations to the following who all received Golden Award certificates from Mr Tutt.  In year 3; Ruby, for her fantastic descriptive paragraph of a character; Florence, for 'always' doing her best & Elinor, for making an excellent Anderson shelter, which was shown & explained to everyone.  In year 4; Abigail, for making a very amusing Roman myth & working really hard in class, being more focused, also Zara, for 'always' working hard & producing work of a very high standard.  In year 5; Tanya, for 'always' being happy & smiling; she is a very positive influence on the class & a friend to everyone.  Also Rosie, for 'always' working hard & producing work of a high standard, she quietly gets on with her work, which is always on time.  In year 6; Mike, for 'always' working hard & making good progress this year and Shreya, for working hard with her writing & dance; she is very talented in very many ways.   
Hockey : St James' A Team 
 

On Monday 10th March boys and girls from year 5 & 6 went to a Quick Stick Hockey Tournament.  In defence we had Ollie, Alex & Owan; in midfield we had Adam, Fin, Isabelle & Tilly.  Our strikers were Maisie, Max & Oscar.  In qualifying we came first.  We beat Temple Grove 3-1; Max scored twice & Fin once.  The next match was against Langton Green; we won 2-0 with Fin scoring both goals. We then played St. John’s; Max & Isabelle scored, Max scored a second goal, but it didn’t count.   We got through to the semi-finals, but unfortunately we lost 2-1 to Claremont; Max scored for us.  We played against St. John’s & won 3-0 to get third place; again Max scored all the goals.   We all had a lot of fun.  Fin was Man of the Tournament.  Thank you to Mrs Waller for coaching us and our parents for getting us there and supporting us.  Report by Alex & Jasper.  Team; Ollie, Alex, Owan, Adam, Fin, Isabelle, Tilly, Maisie, Max & Oscar.

 
Hockey: St. James' B Team 
 On Monday 10th March St. James’ B Team went to a Hockey Tournament at TWGGS.  Our first match was against Temple Grove, we played really well and won 4-0. The next game was against Broadwater; we lost 1-0.  Then we played another game against St. Matthews and we won 1-0.  Our final game was against Pembury and we won 3-0.  Unfortunately we didn’t get into the final, but came third out of six, and second in our group.  Thank you to Mrs Waller for coaching and supporting us.  We enjoyed ourselves.   
Netball: St. James A v St. Augustine's. 
 On Wednesday 12th March, the netball ‘A’ team went to play against St. Augustine’s.  It was a tense match, they kept getting their shots in and we weren’t.  At half time we were 3-0 down.  In the second half they scored a fourth goal straight away, making the score 4-0 to them.  Then suddenly we managed to improve our game; maybe it was because of Miss Gibson’s team talk at half time or our desire to win.  After a few chances Claudia got three goals in a row, making the score 4-3 to them.  After a matter of minutes Hannah managed to score to make it 4-4.  Coming into the last few seconds we went on the last attack and Hannah scored the last goal just before the whistle blew.  Thank you to Claudia’s Dad & Lucy’s Mum for supporting us and to Miss Gibson for coaching us.   Team; Claudia, Lucy, Izzy A, Izzy HG, Ollie, Jasper & Hannah.  Report by Lucy & Claudia.  Mrs Waller reported that it had been a very close & exciting match. 
Shell Award: 6B 
 Congratulations to 6B, this weeks winners of the Shell Award.  They gained many more shells than any of the other classes.  They will receive some additional free time at the end of the week.  It also means that all year 6 will also be able to go on the bank on Friday at break and lunchtime. 
06 March 2014
Celebration Assembly was led by Mr Tutt with Mr Smith.  Year 3 were not present as they were on a trip for their World War II topic.  The hymn was Abba Father and it was accompanied by the recorder group.
Cross Country:  
 On 5th March, 5 boys from year 5 & 6 attended a cross country race at Pembury School.  We had to wait 3 races before it was our turn to run.  We had a bad start and lost a few places, which cost us getting into the top 10.  It was two laps, which was 1600 metres, including an incredibly steep hill.  There was a lot of competativeness.  At the end Max came 14th, Owan, 16th, Ollie 17th, Joel 18th and Jasper 26th.  We all had a great time.  Thank you to Mrs Waller and the parents for supporting us.  Report by Max. 
Mrs Waller reported that 50 pupils took part in each race, over a tough course and everyone did really well.
On Wednesday 5th March, some boys & girls from year 3,4,5 & 6 went to Pembury School for a cross country race.  We had a great time.  Isis came 5th, Izzy 22nd, Anya 24th,Rosie 25th.  In the boys race, Leo came 4th, Dan 7th, Zander 16th, Charlie 22nd & Alex G 23rd. Thank you Mrs Waller for coaching and supporting us.  Report by Georgie, Isis & Izzy.
 
Golden Book: Leo, Dan, Emma, Brodie, Owan & Daniel. 
 Congratulations to the following who all received Golden Award Certificates from Mr Tutt.  In year 4; Leo, for 'always' being a polite & helpful member of the class and Dan for a great improvement in his writing.  In year 5; Emma, for 'always' being a lovely polite member of the class, 'always' working hard, with a great attitude; also Brodie, for putting excellent effort in all his work, always enthusiastic.  In year 6; Owan, for making thoughtful contributions to class discussions & showing a more mature attitude, also Daniel L, for making excellent progress with his reading. 
Shell Award: 5M 
 Congratulations to 5M, this weeks winners of the Shell Award.  They will receive some additional free time at the end of the week. Mr Smith challenged everyone to see how many Shells they could gain next week. 
27 February 2014
The first Celebration Assembly of term 4, was led by Mr Tutt with Mr Smith.  Tom & Harriet from year 5 read their prayers and the hymn was Spirit of Peace.
Cross Country:  
 On Wednesday 26th February, 3 boys from year 6, Ollie, Jasper & Max along with Phoebe from year 5 ran cross country at Eridge Park.  The track was huge and we had to fun 2 laps of the track.  We had to wait a while until we were running.  After a long wait we lined up.  Alot of schools were taking part, with about 40 pupils running.  When we finished, Ollie was 18th, Jasper 23rd; unfortunately Max was unable to finish because he twisted his knee on the first lap.  We all did well & had a great time.  Thank you to the parents & the year 3's & 4's and Mr Tutt for supporting us.   Report by Ollie.   Report from year 3/4.  On Wednesday 26th February some boys & girls went to a cross country race at Eridge Park.  We all did well.  Isis came 6th, Izzy was 12th, Lola 16th, Rosie was 20th, Anya was 25th & George 27th.  For the boys, Leo was 3rd, Dan 4th, Xander 12th, Alex 16th & Charlie 22nd.  We had a great time.  Thank you to Mr Tutt and all the parents for driving us there and supporting us.  Report by Isis, Georgie & Izzy. 
Dance: Hannah, year 4. 
 Congratulations to Hannah in year 4, who recently took part in the Tunbridge Wells Dance Competition.  She gained first place in two solo performances and third place in her duet performance.  She was presented with her certificates. 
Golden Award: Will, Francisca, Kitty, Charlotte, Robyn, Jacob, Oliver, Bella, Nell, Sasha & George. 
 Congratulatons to the following who all received Golden Awards from Mr Tutt.  In year 3; Will, for his improved focus & concentration & for being an excellent role model in games; Francisca for working hard & making good progress with her writing and Kitty & Charlotte for fantastic jitterbugging in dance! In year 4; Robyn, for always being polite, focused in class & a lovely friend; Jacob, for working very hard at school , especially in maths.  In year 5; Oliver for making an extra effort with all his work and Bella for excellent written work and always being enthusiastic & excellent effort in all subjects.  In year 6; Nell, for always producing beautiful work, persevering & being a patient, helpful friend and Sasha for excellent progress with her literacy, particularly her reading comprehension.  Finally, carried over from before half term; George in year 5, for great improvement in his behaviour & being a good friend.  
Netball: St. James B Team 
 On Wednesday 26th February, the B netball team went to Skinners Kent Academy to play a match.  We played against Matfield & Brenchly.  At half time the score was 6-1 to us.  They were really good, but in the second half no-one managed to score another goal.  The final score was 6-1.  Thank you Mrs Waller for driving us and supporting us throughout the game.  Mrs Waller reported that it had been a great match with lots of shots in the second half, but sadly no more goals.  Team; Isobel, Maisie, Alex, Joel, Shreya, Olivia & Imogen. 
Shell Award: 3S 
 Congratulations to 3S, this weeks delighted winners of the Shell Award.  They gained significantly more 'shells' than any other class.  They will receive some additional free time at the end of the week. 
13 February 2014
Celebration Assembly was led by Mr Tutt & Mr Smith and began with the hymn 'Join with us to sing Gods praises'.  Everyone was encouraged to think about World Book Day, which will be celebrated on Wednesday March 5th.  It was suggested pupils think about their favourite character over half term and consider their costume.
'Bikeability': Year 6 
 Year 6 have been learning how to be safe on their bikes; to be aware of other vehicles, pedestrians and animals.  They went out in awful weather last week, firstly on the playground and then in neighbouring roads.  They learnt how to stay safe, to signal clearly & be alert at all times.  Also A,B,C - air, brakes & chain; these must be checked before going out on a bike.   The majority of year 6 took part and received certificates and badges.  Feedback from the staff who led the sessions was very good. 
Golden Book: Harry, Ryan, Joe, Oum, Beth, Edward, Finlay, Daisy, Phoebe C & Raf. 
 Congratulations to the following who all received 'Golden Award' certificates from Mr Tutt.   In year 3; Harry, for his perseverance & achievement in maths; Ryan, for making excellent progress in literacy, handwriting & reading; Joe S for working really hard on his reading & being well organised and from last week, Oum for working very hard & making improvement in maths, handwriting, reading & writing.   In year 4; Beth, for always trying her best & producing a beautiful mosaic in art of a puffin and Edward, for being very brave when he got hurt.  In year 5; Finlay for growing in confidence in maths & working more independantly, also Daisy for some fantastic work in both maths, literacy & science.  She wrote a fantastic 'witches brew' based on Macbeth.  In year 6; Phoebe C for making excellent progress this year, especially in writing & also for being a fantastic member of 6B and Raf, for an excellent piece of science work on the eclipse of the sun and for having a great sense of humour! 
Shell Award: 4W 
 Congratulations to 4W, this weeks winners of the Shell Award, they will receive some additional free time. 
06 February 2014
Celebrations were led by the Head Teacher, Mr Tutt and the Deputy Head Teacher, Mr Smith.  The hymn was 'From the Darkness Came Light'.  Mr Tutt updated everyone on the building work which started on Monday and on Monday next week he will explain what is happening, where the new building is going and show plans to everyone in assembly.
Golden Book Award: Orla, Harry, Ethan, Madeleine, Rosie, Emily, Courtice, Ollie & Edward. 
 Congratulations to the following, who all received Golden Award certificates from the Head Teacher on the recommendation of their class teacher.  In year 3; Orla, for an excellent beginning to her story on Jack & the Beanstalk, which had lots of detailed description in it; also Harry & Ethan for their enthusiasm & excellent attitude to learning.  In year 4; Madeleine & Emily for enthusiastic answers in maths, they are now gaining confidence in the lesson, also Rosie, for writing an excellent newspaper article about a Gladiator fight.  In year 5; Courtice for an all round improvement in his work & attitude & some great art work!   In year 6; Ollie, for writing a thoughtful balanced argument and also being a kind, helpful and hardworking member of the class - also a very keen sportsman, taking part in all sports to a high level & Edward, for his excellent balanced argument writing and his excellent presentation all the time. 
Orchestra:  
 Pupils in the School Orchestra were all presented with badges to show they are members of the Orchestra.  They practise after school on a Monday.  Musical instruments played range from recorders to voilins, flutes, saxophones & cello.  Orchestra members; Sophie, Olivia, Lilly, Hannah, Forence, Emeila, Charlie, Eva, Shreya, Elizabeth, Freya, Matilda, Lola, Tilly, Duffy, Emma, Oscar, Georgina, Faith, Scarlet & Eve. 
Shell Award: 6S 
 Congratulations to 6S, this weeks winners of the Shell Award.  They received nearly double the number of shells than any other class.  Not only will they receive some additional free time at the end of the week, but all year 6 will be allowed to play on the bank (weather permitting!!) on Friday.  During building work, which has resulted in a smaller playground than usual) the class that wins the most shells will with the rest of their year group be able to have playtime on the bank on Friday. 
Swimming Gala: Isabelle HG, Isabelle B, Olivia, Dan, Max, Alex T, Bertie, Jacob, Harriet, Bella, Saskia, Toby Y, Amelia & Tom L. 
 On the 5th February some children from years 4, 5 & 6 went to St. Johns swimming pool for a swimming gala.  There were lots of schools competing.
First there were the single races, which all of us competed in and did very well in.  Before the girls open heats, they announced the position of every school; we were joint first with St. Johns.  Then Izzy & Harriet competed in the girls open heats, both doing well.  Bella & Max both did very well in the diving competition with Max getting through to the final.  Shortly after they announced the scores again, we were first.  After that we had the boys open heats that Alex & Jacob both did and did great in.  Next we had the girl’s freestyle relay, which Izzy B, Izzy HG, Olivia & Harriet did.  Then it was the boys turn to race and they did so well coming first, but unfortunately they got disqualified.  Finally it was the mixed medley, which Alex, Toby, Jacob, Harriet, Saskia & Izzy B competed in.  They did really well.  Jacob & Alex both qualified for the boys open heats final; they came second & third.
Then it was the results.  They announced the B league first, then they moved on to the A league, which we were competing in.  In first place was St. Augustine’s, second was St. John’s, there was only two points between them.  We came third, with only one point between us and St. John’s.  We had a great time.  Thank you to Simon for coaching us, Mrs Waller, Mr Tutt & Mr Smith & all the parents & our team mates for supporting us. 
Team; Isabelle HG, Isabelle B, Olivia, Dan, Max, Alex T, Bertie, Jacob, Harriet, Bella, Saskia, Toby Y, Amelia & Tom L.
Report by Isabelle HG.
 
30 January 2014
Celebrations Assembly was led by Mr Tutt and Mr Smith and began with prayers from Claudia & Ella in year 6.  The hymn was Hosanna.
Athletics: 18 pupils from year 4. 
 On Tuesday 28th January some boys and girls from year 4 went to Putlands Sports & Leisure Centre for an Athletics competition.  We came first in alot of events, we also did brilliantly in all the others.  It was extremely hard, but great fun.  Out of the seven schools including us, we came second with 260 points, Claremont came first.  Thank you to all the parents and Mr Tutt for supporting us and Mrs Waller for coaching us and driving us there.  Report by Isis, Georgina & Issy G.  Team; Megan, Georgie, Lola, Anya, Zara, Izzy, Amelia, Isis, Rosie, Nicholas, Leo, George, Fred, Dan, Alex G, Xander, Harry & Alex HG.   
Mrs Waller reported that the competition had been very close, with St. James finishing first or second in lots of the events.  Amelia had an fantastic 'chest push', pushing the ball further than anyone else, boys or girls!
 
Golden Book: Bella, George H, Oscar H, Beth, Anya, Gustaw, Heidi, Laurence, Ollie & Isabelle 
 Congratulations to the following who all received Golden Award certificates from the Head Teacher, Mr Tutt.  In year 3; Bella, for demonstrating outstanding hockey skills; George H & Oscar H, for beautiful descriptive writing and Beth, for being an 'always' person - always working hard, always being kind and a great role model.  In year 4; Anya, for excellent progress and lots of smiling & giggling!! Also, Gustaw, for producing a super eye catching poster about how to keep our teeth healthy.  In year 5; Heidi, for working really hard, making good progress & being a lovely member of the class; also Laurence, for good effort with his writing, working hard on paragraphs and being a lovely polite member of the class.  In year 6; Ollie B, for his love of reading, researching and willingness to share with others; Isabelle HG, for producing some excellent work, especially in science and making great progress. 
Sewing: Suzie 
 Congratulations to Suzie in year 4, who has been doing sewing and embroidery at the church, and has gained a rosette which she showed to everyone. 
Shell Award: 3C 
 Congratulations to 3C, this weeks winners of the Shell Award.  They will receive some additional free time at the end of the week. 
23 January 2014
Celebration Assembly was led by Mrs Waller, aided by Miss Butler.  Everyone sang the hymn Praise Him.  There had been no sports matches this week, but it's a busy week next week with netball & football matches and athletics for year 4 all taking place.
Golden Book: Maddie, Nicole, Laurence, Isaac, Imogen, Isis, Megan, Dhruva, Emily C & Oscar. 
 Congratulations to the following who all received Golden Awards, which this week were presented by Mrs Waller & Miss Butler.  In year 3; Maddie, for her brilliant mixed up fairy tale.  She managed to mix up Rapunzel, Goldilocks & The Three Bears!  Also, Nicole, for being a kind & thoughtful friend, thinking of others; Laurence & Isaac, for their fabulous poems, inspired by The Door, they included some fantastic description & lovely ideas.  In year 4; Imogen, for being a great team member in dance & Isis for some very careful artwork, resulting in a beautiful piece.  In year 5; Megan, for working really very independently and Dhruva, for 'always' being polite, helpful & hardworking.  In year 6; Emily C, for 'always' working hard & making good progress, especially in maths & Oscar W for making an excellent start to 2014, making good progress in maths and excellent contributions in class. 
Shell Award: 4B 
 Congratulations to 4B, this weeks winners of the Shell Award.  They were delighted and will receive some additional free time at the end of the week. 
16 January 2014
Celebration Assembly was led by Mr Tutt, the Head Teacher and Mr Smith the Deputy Head Teacher.  The hymn was 'Rejoice in the Lord' and was sung as a round, with year 3 starting and ending with year 6.
Dance: Nell, year 6 
 Congratulations to Nell in year 6, who was presented with her Royal Academy of Dance certificate for Classical Ballet, which she passed with distinction, gaining very high scores.  She also received her certificates for Grade 1 ballet, which she passed with merit and Grade 2 ballet which she passed with distinction.  She has also gained her Dance Examinatinos Board Level 1 Award in Dance (QCF) Grade 2 in Tap, which again she passed with distinction. 
Golden Book: Nikolai, Chole, Joshua, Libby, Eva, Scarlett, Daniel, Eva, Finn & Finley 
 Congratulations to the following, who were all in the Golden Book this week and received Golden Award certificates from Mr Tutt.  In year 3; Nikolai, for working well independently; Chloe for being a lovely member of the class & 'always' working hard all of the time also Joshua & Lily for 'always' being kind & helpful members of the class.  In year 4; Eva, for producing super work on the Celts & Romans, beautifully presented and Scarlett, for a very good diary entry.  In year 5; Daniel G, for a good start to the new year, working hard and making progress & Eva, for 'always' working hard and being a lovely friend.  In year 6; Finn, for making an excellent start to 2014, with a good attitude to learning & contributing well in class also, Finley for excellent progress in his writing.  
Gymnastics: Maddy, year 4. 
 Congratulations to Maddy in year 4 who has gained her Proficiency Level 1 in gymnastics.  She was presented with her certificate, she is now working towards her Bronze Level. 
Netball: St. James v Bishops Down & Bidborough 
 On Wednesday 15th January, Joel, Alex, Hannah, Shreya, Maisie, Olivia & Imogen went to SKinners Kent Academy to play two netball matches.  The first match we played against Bishops Down, we beat them 6-0, with Imogen scoring all the goals.  Next we played Bidborough and won 5-1.  Thank you to Mrs Waller for driving us there and to Miss Gibson for coaching us.  Report by Alex. 
Shell Award: 3F 
 Congratulations to 3F, this weeks winners of the Shell Award.  They will receive some additional free time at the end of the week. 
Sports/Athletics Festival:  
 On Thursday 9th January, the following pupils in year 6 went to the Angel Centre in Tonbridge to take part in Sports & Athletics Festival;  Imogen, Phoebe M, Isabelle HG, Maisie, Hannah, Shreya, Jasper, Owan, Archie, Raf, Oscar, Olivia, Jamie, Finn, Emily, Cyrus & Ollie.  They took part in relays, obstacle relays, javelin, speed bounce, triple jumo, verticle jump & under & over.  Overall they finished in fourth place and had a good time. 
09 January 2014
The first Celebration Assembly of 2014 was led by Mr Tutt & Mr Smith.  The hymn was Lord of the Dance.
Golden Book: Elizabeth, Ben, Sooraj, Alexandra, Ruthie, Toby, Harriet, James & Molly 
 Congratulations to the following who all received certificates from the Head Teacher for being in the Golden Book.  In year 3; Elizabeth, for working hard in science; Ben, for his enthusiasm & cheerfulness and being a very sensible & good friend; Sooraj, for his mature attitude to all that he does.   In year 4; Alexandra, for making such a good start at St. James, she joined the school on Monday & has settled in really well, and Ruthie, for working hard in maths & having a very positive attitude to her learning.  In year 5; Toby, for improving his writing and putting extra effort in his punctuation and Harriet, for coping so cheerfully with her foot in plaster & being on crutches.  In year 6; James, for his great work in science on forces & Molly for being a very kind, patient & hardworking member of the class. 
Music Award - Piano: Rebecca, year 6. 
 Congratulations to Rebecca in year 6, who has gained her Grade 1 Piano Award.  She passed with distinction, gaining fantastic high scores and excellent comments.  She was presented with her certificate. 
Shell Award: 5M 
 Congratulations to 5M, this weeks winners of the Shell Award.  They have been working especially hard to gain 'Shells' this week and will now have some additional free time at the end of the week. 
Tap Dancing: Rebecca, year 6. 
 Congratulations to Rebecca in year 6, who has passed her Primary, Grade 1 & Grade 2 exams in tap dancing.  She gained 10/10 for her timing and distinction in all three exams. 
Tennis: Isobel, Dan J, Alex, Harriet, Hannah, Anna, Bertie & James H 
 

Last term Isobel, Dan J, Alex, Harriet, Hannah, Anna, Bertie & James H played tennis in a tournament at St. Greggs School.  They were each presented with a tennis racket & tennis balls for taking part.

 
19 December 2013
The final Celebration Assembly of the term and of 2013 was led by Mr Tuut & Mr Smith and began with the hymn Away In A Manger and ended with a prayer for Christmas.
Basketball: St. James A Team 
 On 16th December girls and boys from year 5 and one year 6 took part in a basketball tournament at Bennett Memorial School.  We split into an A & B team.  In the A Team there was Neve, Isobel, Billy, Harvey, Finlay & Brodie.  First we played Bishops Down, we drew 0-0.  Billy could have scored at the end, but the whistle went right as the ball went into the hoop, the referee said it didn’t count, which made Billy very disappointed.  In the second match we won 4-0 against St. Augustine’s, with Billy & Isobel both scoring two baskets.  In the final match Temple Grove won 2-0.  We were all very proud of ourselves.  Thank you to Mrs Waller and our parents for supporting us and to Cliff for coaching us, also Mrs Lee for driving three of us there. 
Basketball: St. James B Team 
  On 16th December 16 girls & boys from year 5&6 went to Bennett Memorial School to take part in a basketball tournament.  We were split into an A and B team.  In the B team were Oliver, George, Tilly, Sophie, Zach, Josh, Toby & Omar.  The first match was against St. Augustine’s A team, in the first couple of minutes they scored 2 baskets.  That didn’t make our spirits fade and we carried on.  Unfortunately our opponents scored 4 more baskets, making the final score 6-0 to them. In our next match we were against St. Marks. About 5 minutes into the match Sophie tripped over one of the St. Marks team and twisted her ankle that meant she could not compete in the last match of the day.  St. Marks then scored 2 baskets making the score 2-1 to them.  Although Sophie was out of the team, Neve replaced her in the final match.  We were against Temple Grove Academy and lost 2-0 to them, but we still had an excellent time.  Thank you to Mrs Waller and the parents for supporting us and to Cliff for coaching us.  Report by Sophie & Tilly 
Football: St. James B Team 
 On Friday 14th December, St. James Football B Team played against St. Augustine’s.  It was a tough match.  They scored at the beginning making it 1-0 to them.  In the second half, with two minutes to go, Cyrus came on and scored a good goal by chipping the keeper to make the score 1-1.  Suddenly with only a minute to go, St. Augustine’s had a great shot at Daniel, who did the best save ever, by jumping to the top corner and saving it.  Then it was a corner and Daniel did another great save.  Suddenly the final whistle went and it was 1-1.  Everyone played really well against a tough team.  It was good fun.  Team; Cyrus, Adam, Jim, Daniel L, Daniel B, Joel, Tom V & Omar.  Report by: Adam, Cyrus & Jim. 
Football: St. James A Team 
 On 14th December St. James Football A Team played against St. Augustine’s at home.  The game began with us having lots of shots and they had some too.  It was 0-0 at half time.  Then early in the second half Max scored from a pass from Jasper which went to Raf, then to Brodie, who crossed it to Max, who placed it in the corner.  The game went on, but the goals didn’t come, but we ended up winning the match 1-0.  Thank you to Brodie’s Dad for coaching us and Mrs Waller for supporting us and Mr Roberts for refereeing the match.  Man of the Match was Raf.  Team: Jasper, Max, Raf, Ollie, Brodie, Bertie & Owan.  
Girls Football: St. James Girls Football Team 
  On 12th December the year 6 girl’s football team played a match against Pembury.  We started off well with Izzy in goal, Lucy & Maisie in defence, Amy, Isobel HG & Hannah in midfield and Jessie up front.  After about ten minutes, Lucy did a great throw to Izzy, she then passed to Jessie who dribble the ball and scored.  After half time Pembury scored.  The final score was 1-1.  We all had a great time.  Thank you Mrs Waller for coaching and supporting us, also all the parents and India who supported us.  Report by Jessie. 
Golden Book: Lily, Violet, Himesh, Harry, Tess, Amelia, Alana, Phoebe, Lucy & Sam. 
 Congratulations to the following who all received Golden Award certificates from Mr Tutt, the Head Teacher.  In year 3; Lily, for 'always' being kind & caring, Violet for 'always' being ready, cheerful & eager to learn and Himesh, for 'always' producing amazing and imaginative art work, very talented.  In year 4; Harry & Tess for wonderful gymnastics.  In year 5; Amelia, for being a lovely member of the class and working hard all term, producing some excellent work and being very successful, also Alana, for 'always' working hard & making excellent progress, quietly exceling in all she does.  In year 6; Phoebe & Lucy for working 'so brilliantly' in maths & making excellent progress, also challenging themselves and Sam, for excellent progress in his writing, lots of detailed description. 
Gymnastics: Ella 
 Congratulations to Ella in year 3, who has gained her Level 3 Gymnastics Award.  She had to complete several different moves, including a handstand into a froggy balance.   She is now working towards her Level 2. 
Piano: Phoebe 
 Congratulations to Phoebe in year 5, who has gained her Piano Grade 1 Award, with distinction.  She received 130 out of 150 points and some lovely positive comments.  She was presented with her certificate. 
Shell Award: 4B 
 Congratulations to 4B, this weeks winners of the Shell Award.  They will receive some additional free time at the end of the week.   
Swimming Award: Theo 
 Congratulations to Theo in year 3, who has gained his 10m Rainbow Swimming Award.  The first award is always the hardest to achieve, he is now working towards the next level. 
12 December 2013
Celbrations were led by Mr Tutt and Mr Smith and began with the carol, Ding Dong Merrily On High.
Chess: Charlie, Emma, Dan, Wilfred & Fred. 
 On Tuesday 10th December the Chess Team, Charlie, Emma, Dan, Wilfred & Fred went to play St. Peters, St Barnabus, St. Johns & Claremont in a Christmas Tournament at St. Johns.  We all played well, but sadly didn't  win.  Dan was the Man of the Match and we all got a bauble for taking part.  Thank you to Wilfreds dad for being our adult player and to Mrs Waller for coaching & driving us there.  Report by Charlie. 
Decorate A Jar for Christmas Fair: Edward, Louis, Gabrielle & Hannah.  
 The PTA ran a competition for everyone to fill and decorate a jar for a stall at the Christmas Fair.  The following were all winners;  in year 3, Edward, for his nativity scene jar, in year 4; Louis, for his jar which was part sleigh, part jar.  In year 5; Gabrielle for her rooftop & Santa jar & in year 6, Hannah for her reindeer made from pinecones jar. 
Golden Book: Abia, Emily, Jamie, Mae, All year 4, Alex G, Millie, Matilda, Nathan, Imogen, Alex G & Oliver 
 Congratulations to the following, who all received Golden Book Awards from the Head Teacher.  In year 3; Abia, for trying really hard in science; Emily, for excellent work on longshore drift work in geography and also Jamie & Mae for superb use of similies in their candle poems.  All year 4 were awarded for their superb Christmas play, enjoyed by all the school earlier in the week and by parents in the afternoon.  Also a special award for Alex G, for keeping a secret & being an excellent Head Teacher!  In year 5;  Millie for 'always' behaving & putting lots of effort into everything she does & Matilda, for 'always' producing good work.  In year 6; Nathan & Imogen for being brilliant doing the lights, music & overheads for the year 4 play, also to Alex G for his excellent work on the 'Golden Mean' and Oliver D for an excellent piece of science work & his great progress overall. 
Helping the PTA with Christmas Fair: Jess 
 Congratulations from Jess in year 6, who spent many hours on Saturday working with the PTA setting up stalls and helping to run the year 6 stall.   She was thanked for her hard work and awarded a prize from the PTA. 
Netball : St. James A Team  
 On Wednesday 10th December St. James' Netball A Team went to Skinners Kent Academy to play two matches.  First we played against Pembury and won 2-1.  We then played against Cage Green and won 9-0.  It was great fun & we all enjoyed it.  Thank you to Miss Gibson for coaching us & Mrs Waller for coaching & driving us there.
Team; Isobel, Isabelle, Jasper, Imogen, Phoebe, Ollie & Lucy.  Report by Isobel. 
 
Recorders: Year 3 
 Year 3 have been learning to play the recorder with Mrs Harris.  All 90 year 3 children played four pieces to the school; Glory B, BB Blues, Wet & Windy, with descant & Mike Olivers Tank Top.  George M was then brave enough to perform solo and played Shrimps on Tour to everyone. 
Shell Award: 6S 
 Congratulations to this weeks winners of the Shell Award, 6S.  They will receive some additional free time at the end of the week.  
Stage Coach Performing Arts School: Matilda C 
 Congratulations to Matilda in year 5, who has gained a Silver Medal at Stage Coach Performing Arts School, for drama, singing & performing.  She was presented with her medal and certificate. 
Swimming: Freya, year 3 
 Congratulations to Freya in year 3 who has gained her 10m Swimming Award & also her Goldfish 2 swimming award.  She has to complete various swimming & water skills. She is now working towards her Goldfish 4 Award. 
05 December 2013
Celebrations were led by Mr Tutt and Mr Smith and began with the hymn Shalom, which was sung by year groups in a round.
Cricket: Tilly 
 Congratulations to Tilly in year 5 who has been selected to play cricket for Kent.  She took part in trails and has now become a member of the Girls Kent Cricket Team for her age group.  She enjoys bowling best.  
Football: St. James A Team 
 On 29th November, St. James A Team played a football match against Paddock Wood.  In the first half we started off well with Raf scoring an amazing top corner goal.  Unfortunately they scored.  At half time the score was 3-2, with Jasper & Bertie scoring.  In the second half Max scored a volley making it 4-2. Then Brodie scored two more goals, making the final score 6-2 to St. James.  Thank you Mrs Waller for coaching & supporting us and all the parents who supported us.   Team; Owan, Raf, Ollie, Brodie, Bertie, Max, Jasper & Jamie. 
Football: St. James B Team  
 On 29th November, St. James B Team played a football match against Paddock Wood.  We played really well in the first half and Will scored a volley to make the half time score 1-0.  The second half was played as well as the first half.  Minutes before the final whistle, Oscar scored from nearly the half way line.  The final score was 2-0 to St. James.   Thank you, Mrs Waller for coaching & supporting us and all the parents who supported us.   Team; Omar, Tom V, Joel, Cyrus, Jim, Adam, Oscar, Daniel & William.  Report by Oscar. 
Golden Book: Theo, Daniel, Chloe, Josh, Phoebe, Jon, Edward, Emelia, Bea, Kezia & Emilie. 
 Congratulations to the following who all received certificates for being in the Golden Book this week.  In year 3; Theo, for a brilliant piece of work on black spiders, with lots of pictures & labels & was well researched.  Also, Daniel, for 'always' being cheerful & helpful & working hard independantly & making good progress; Chloe, Josh & Phoebe all for 'always' being kind & caring and making others happy.   In year 4; Jon, for 'always' trying hard & for his wonderful improved handwriting & becoming more independant, also Edward for showing great enthusiasm & interest when doing science.  In year 5; Emelia for 'amazing effort with her writing' she has worked hard with spelling & puncuation and is making great progress; also Bea, for working very hard, making good progress and lovely presentation.  In year 6; Kezia, for fantastic singing and signing and Emilie for fantastic progress with her writing, well presented & with good detail. 
Music Awards: Lily & Ruth 
 Congratulations to Lily in year 3, who has gained her Prep Test on the violin.  She did very well and is now working towards her Level 1.  Also congratulations to Ruth who has gainded her Associated Music Board Grade 1 on Piano.  Ruth passed with merit. 
Netball: St. James B Team  
 On Wednesday 4th December St. James Netball B Team went to Skinners Kent Academy to play two matches.  Our first match was against Cage Green, we won 5-0.  After watching another match, we played against St. Johns and won 5-1.  Thank you, Mrs Waller and Miss Gibson for coaching and driving us there.  Team; Joel, Alex, Maisie, Isobel, Lucy, Shreya, Hannah & Olivia. 
Rainbow Swimming Award: Phoebe 
 Congratulations to Phoebe in year 3 who has gained her first swimming award, which is considered the hardest to achieve.  She was presented with her Rainbow Swimming 5m Award. 
Shell Award: 4W 
 Congratulations to 4W, this weeks winners of the Shell Award.  They will receive some additional free time at the end of the week. 
28 November 2013
Celebrations were led this morning by Mr Smith and started with everyone singing Autumn Days, accompanied by the recorder group.
ASA Swimming Award: Bethany  
 Congratulations to Bethany in year 3, who has gained her ASA Learn to Swim Award.  She has learnt to swim on her front and back across the pool. She was presented with her certificate. 
Golden Book: Honor, David, Lily, Nicola, Izabela, Olivia, Seb, Scarlet, Olivia & Tom. 
 Congratulations to the following who all received certificates for being in the Golden Book this week.   In year 3:  Honor, for 'always' trying her best, Daniel T, for being a wonderful role model in gymnastics and Lily B, for  'always' doing her best, and 'always' being considerate & a very kind class member.  In year 4; Nicola, for her excellent acting abilities, shown in rehersals for their Christmas performance; also Izabela & Olivia for their 'wonderful enthusiasm during rehersals for the Christmas play'.  In year 5; Sebastian for showing great enthusiasm & work in science and also some very good writing and Scarlet, for her 'excellent efforts' with her maths, she is growing in confidence.  In year 6; Olivia for settling in so well into year 6 and always working hard and Tom K, for his 'fantastic scientific mind & his detailed written observations'. 
Gymnastics: Saskia 
 Congratulations to Saskia in year 5, who has gained her Level 5 Gymnastics Award.  She had to complete ten different moves and will now start to work towards Level 4.  She attends Tunbridge Wells Gymnastics Club. 
Netball A Team: St. James v St. Augustine's 
 On 27th November St. James Netball A Team played a match away at St. Augustine’s.  In the first half we didn’t play our best and conceded 3 goals, but managed to get 1 goal, scored by Imogen.  In the second half we played better, but still not as well as them.  We got another goal but they got another 2 goals.  The final score was 5-2.  Thank you Mrs. Waller for taking, coaching and supporting us there.  Also all the parents for supporting us.
Team:  Phoebe, Ollie, Lucy, Jasper, Isabelle HG, Izy & Hannah.
 
Recorders: Lily, Freya & Molly 
 Lily, Freya & Molly, all in year 4, have been attending recorder group and practising hard at home.  They played Old MacDonalds Farm, accompanied by Mrs Harris on the piano, followed by Who Built The Ark? They finished by playing Lord of the Dance, which they have taught themselves and been practising at home.  They all played beautifully together. 
Shell Award: 3S 
 Congratulations to 3S, this weeks clear winners of the Shell Award.  They will receive some additional free time at the end of the week.
 
21 November 2013
Celebrations were led by Mr Tutt & Mr Smith and began with the hymn The Lord's My Shepherd, which was beautifully sung by the whole school.  To close the assembly the flute group playedtwo new pieces they have been learning.
Golden Book: Matthew, Zac, Leonardo, Jules, Alex, George, Brooklyn, Zach, William L, Adam, Hannah & Mimi. 
 Congratulations to the following who all received Golden Book Certificates. In year 3; Matthew & Zac, for fantastic writing about great white sharks, also, Leonardo for his generosity in helping others with a computer programme and Jules for working extremely hard with his spellings & consistantly producing outstanding work.  In year 4; Alex G, for listening attentively during his swimming lesson, which resulted in him swimming with a better stroke; George T, for much better listening & focus in class recently.  In year 5; Brooklyn for working hard & making excellent progress in all subjects; Zach, for giving 100% effort in all his work & showing excellent listening.  In year 6; William L, for his improved attitude to learning & producing some excellent written work, especially his work on a Victorian chimney sweep; Adam, for his attention to detail in his science work & Hannah S for her excellent maths investigation on Carroll Diagrams.  From last week, Mimi in year 5, for her excellent story in the style of a myth, which had fantastic punctuation. 
Music: The Flute Group 
 The Flute Group, led by Mrs Harris, played a piece of music they have been learning, I'm Forever Blowing Bubbles.  They also explained how they have been 'layering' sound and played Kum By Yah accompanied by Mrs Harris on the piano.  Shreya began the piece and was joined by Eva, then Katie, Hannah & Oliva joined in, followed by Joel & Ruthie. They all played so beautifully that they were asked to play again as everyone left the hall.  Mrs Harris was thanked.  
Netball: St. James v Southborough 
 On 20th November the Netball A Team played against Southborough.  Even though not all the A team was available, everyone played fantastically well and we really enjoyed ourselves.  We won 8-0.  Thank you Miss Gibson for coaching us.  Team; Lucy, Olivia, Shreya, Maisie, Hannah, Imogen, Hannah B, Jasper & Ollie.  Report by Hannah B 
Shell Award: 4W 
 Congratulations to 4W, this weeks winners of the Shell Award.   They will receive some additional free time at the end of the week.   
Singing:  
 Mr Smith praised the number of children who have been brave enough to stand up in singing practise and perform a solo in front of the whole school.   Lots of children have sung solo and there are many more who still want to perform.  They were all congratulated. 
14 November 2013
Celebrations were led by Mr Tutt the Head Teacher.  The hymn to begin the assembly was, Praise Him.
Cross Country at Southborough: Year 3/4 girls & boys & year 6 boys. 
 On Wednesday 13th November three teams from St. James went to Southborough to take part in a Cross Country run with other local schools.  The teams were; 3/4 girls, 3/4 boys and year 6 boys.  approximately 50 children took part in each race.  The following reports were read out.  On Wednesday 13th November some boys & girls from year 3 & 4 went to Southborough School to do a cross country race.  Everyone ran really well including Charlie & Sahara from year 3 & 4.  Dan came 5th, Leo 6th, Isis was also 6th, Xander came 7th, Alex GH 8th, Izzy 18th, Amelia 28th, Rosie 29th and Anya & Alex G came 30th. We would also like to say Thank You to Mr Tutt for supporting us and Mrs Waller for organising us. Report by Isis, Isabel & Leo.   On Wednesday 13th November, 2 boys from year 6 went to compete in a cross country race.  The track was 3.5 laps.  For the first 2 laps Max was first with Owan, unfortunately we dropped a few places on the final lap.  Max finished in 6th place & Owan 13th.  Thank you Mr Tutt for coaching us. Report by Owan.   
Golden Book: Emily, Ellie-Mai, Isla, Erica, Keira, Riya, Xander, Alex T, Claudia & Millie. 
 Congratulations to the following who all received 'Golden' certificates from the Head Teacher, after being recommended by their teachers for a variety of reasons.  Carried over from last week; Emily, in year 4; for her superb firework poem.   This week, year 3; Ellie-Mai for working very hard in maths also Isla, for 'always' doing her best & being a very kind class member.  Erica & Keira also gained certificates for their beautiful description of the bank by the playground.  In year 4; Riya, for her amazing progress in swimming and Xander for working hard at spelling.  In year 5, Alex T for a huge improvement in his behaviour & working hard with his literacy.  In year 6; Claudia, for 'always' giving 100%, even with a broken collar bone, whether working or playing sport and Millie, for her outstanding autumn poem and her excellent attitude & positive spirit.  
Love Our Legacy Event: Matilda, Tilly, Gabrielle, Seb, Jack & Felix. 
 

On 8th November 6 pupils from year 5 went to the Love our Legacy event in Tonbridge.  We did three events.  First we did a 'what we want to be when we grow up' workshop, then we did wheelchair rugby and finally we did some boxing. All of us got to hear a speech from Liz Johnson, a paralympic swimmer, we also got to hear a speech from Steve Brown, a paralympic rugby captain.  We also got to hold bronze, silver and gold medals that were Liz Johnsons.  We got to do that in the workshop.  In the wheelchair rugby it was fun because we got to go in the wheelchairs & go in & out of cones. The boxing was fun, because we got to go in a small boxing ring.  It was fantastic.  We also got an autograph from Liz Johnson.  Thank you Mrs Lewis for driving us there and Mrs Waller for organising the day for us.  We had a great time.  Report by Matilda.  They all received certificates from the Head Teacher.

 
Shell Award: 6B 
 Congratulations to 6B, this weeks winners of the Shell Award.  They will receive some additional playtime at the end of the week for gaining the most shells over the week. 
Sports Leaders : Jasper, Ollie, William L, Cyrus, Owan, Isabel A, Isobelle HG, Hannah, Lucy & Claudia 
 The newly trained Sports Leaders showed a presentation about their role.   Each day they will be on the playground at lunchtimes to help and encourage others to take part in a wide variety of sports.  They will start on Monday with year 3/4 girls and on Friday they will hold a mini tournament at lunchtime, all are welcome to join in. 
08 November 2013
Celebrations were for held on Friday this week, as the School had a Poppy Assembly on Thursday with a representative from the Royal British Legion.  Celebrations were led by Mr Tutt and Mr Smith and began with the hymn Autumn Leaves, accompanied by the recorder group.
Football : St. James A Team 
 

On the 21st October St James A Team played against St. Johns.  We started well and got many shots.  We did a great set piece which led to a great goal by Jasper.  We kept that lead for the rest of the half, nearly scoring again several times.  At half time the score was 1-0 to St. James.  After half time St. Johns started to play really well and unfortunately we conceded a penalty.  But it was hit at Owan, who managed to kick the ball to Max and he cleared it.  We then got our form back and started to make more chances, but couldn't find the net.  At the end of the match the score was 1-0 to usl  The Man of the Match was Max, for his great performance at the back.  Thank you to Carl for coaching & supporting us and to all the Mums & Dads for supporting us.  Team; Owan, Max, Ollie, Jamie, Raf, Jasper, Bertie & Brodie.   Report by Ollie.

 
Football: St. James C Team 
 On Thursday 7th November, some boys played football for St. James C Team against Claremont.  We started well & had some early shots, but the keeper saved them.  After a while Claremont scored.  At half time the score was 0-0.  The second half began and we played well, but Claremont scored on a counter attack.  We kept going, but the final score was 2-0 to Claremont. 
Team; Tom V, Sam, Daniel, Anuj, Lewis, Daniel M, & James.  Report by Lewis.
 
Football: St. James D Team v Claremont 
 

Following the C team match the D team played.  Early on Claremont scored and then another 4 times.  At half time it was 5-0 to Claremont.  In the second half Lewis came on to replace Tom.  We played better but let in another goal, but could have scored for ourselves.  Soon after that it was full time and the final score was 6-0.  Thank you Mrs Waller for coaching us and to the parents for supporting us.  We hope to win next time.  Team; Oscar, Joe G, Tom L, Allen, Alfredo & Tom K. 

 
Golden Book: Amelie, Florence, Charlie, Eve, Hannah, Matilda, Sam & Poppy. 
 Congratulations to the following who all received certificates for being in the Golden Book this week.  In year 3; Amelie, for a fantastic bonfire night poem, Florence for being kind & helping others, also Charlie & Eve for their impressive maths investigation & for their kindness in helping others during the lesson.  Year 4 were all out at the swimming pool.  In year 5; Hannah, for working hard in maths & having a positive attitude to learning & Matilda for her amazing behaviour on a school trip.   In year 6; Sam, for a fantastically written 'Victorian' Tour guide of Tunbridge Wells and Poppy for many superb achievements over the past week.   
Netball : St. James v St. Augustines 
 On 7th November the Netball A Team played against St. Augustines.  We played well, so did they.  It was a tough match, but we won 5-3.  We had a great time playing the match.  Thank you to Mrs Clarke & Miss Bore for coaching us and all the parents for supporting us.  Team; Imogen, Isabelle HG, Lucy, Phoebe, Jasper, Hannah & Alex T.  Report by Phoebe & Imogen. 
Red Nose Day 2013:  
 The school has received a certificate to say 'thank you' for the money raised for Red Nose Day.  The school raised £549.49. 
Shell Award: 3F 
 Congratulations to 3F, this weeks winners of the Shell Award.   They will receive some additional free time at the end of the week.  
24 October 2013
Celebrations were led by Mr Smith, Deputy Head Teacher.  The hymn was Stand Up, Clap Hands.
Football 'B' Team: St. James B Team 
 On Monday 21st October, St. James B Team played against St. Johns.  We played really well in the first half creating several chances, but unfortunately those chances didn't lead to goals.  In the second half we scored within 25 seconds with a shot from Will, who hit the post, but Oscar got the rebound.  The score was 1-0 to us.  Unfortunately they got a quick counter to make the score 1-1.  We then got a corner which was taken by Will, who got it to Oscar, who volleyed in into the back on the net, making the score 2-1 to us.  The Man of the Match was Oscar.   Report by Jim. 
Football Tournament: St. James B Team 
 On Friday 11th October, St. James 'B' Team went to St. Greggs to play in a football tournament, against A teams from other schools.  Our first match was against Langton Green.  We played our best & Oscar scored a smashing goal into the top left corner.  Our next game was against St. Margarets.  Oscar scored a good goal, but then they scored.  In the end the score was 1-1.   The next game was against Woodland, they scored 2 goals & Omar scored an own goal.  We then got put into a different league, called The Plate.  The first match was against Woodlands again, we lost 3-0, but had played well.  After Woodlands we played Bishops Down and drew 1-1, it was a very even game.  The last game was against Fritton.  Jim hit Joel when he shot & deflected the ball into the net & Cyrus showed some skill and scored twice, Oscar also scored twice to make the final score 5-0.  We then got called over to see if we were through, but unfortunately we lost out on goal difference.  Thank you Mr Tutt for coaching us, we had a great time.  Team;  Daniel, Adam, Jim, Oscar, Omar, Joel & Cyrus.  Report by Jim. 
Girls Football : St. James v Claremont 
 On Thursday 17th October, 8 girls went to Claremont for a football match.  We started off strong with Izzy in goal, Maisie & Lucy in defence, Isabelle & Hannah in midfield and Amy & Jessie up front .  We played well but Claremont were 2-0 up at half time.  After half time India and Amy swapped.  We played well and didn't let any goals in.  About 5 minutes from the end Amy came back on in Jessie's place.  With the help from an excellent throw from Lucy, Amy dribbled past everyone & scored!  The final score was 2-1 to Claremont.  Thank you Mrs Waller for coaching us and to the parents and Mr Tutt for supporting us, we had a great time.  Team Izzy, Hannah, Jessie, Izzy, Lucy, Amy, India & Maisie.  
Golden Book: Luc, George H, Tavia, Toby, Evie, Lucy, Jasmine, Imogen, Timothy, India E & Olivia S. Also all 6S. 
 Congratulations to the following, who all received certificates from Mr Smith for being in the Golden Book.  In year 3; Luc, for writing a fantastic story which will feature in his' class assembly, George H for his thoughtful idea about playtimes, so that no-one gets lonely and Tavia for her fabulous attitude to her work, 'always' listening & working hard.   In year 4; Toby for all his hard work and to wish him well in his new school & Evie for 'always' listening, focusing on her work and trying her best.  In year 5; Lucy for her determined efforts and persistance in learning to swim & Jasmine for being incredibly helpful, offering to do extra tasks & being kind to everyone.  In year 6; Imogen for an 'outstanding' maths investigation; Timothy for becoming more focused in lessons & improving his work; India E & Olivia S for their excellent Victorian Evidence Walk writing.  Finally, to all 6S, who during their music lesson this week, all sang a solo in front of the class - this is the first time Mr Smith has ever known it happen! 
Hockey: Mack, Alex, Fred, Izzie, Rija & Lola. 
 On Monday 21st October, some girls & boys went to a Hockey Tournament at TWGGS.   There were 12 schools competing against each other.  We all did very well, out of all the schools we came 5th.  We all had great fun.  Thank you to Mrs Waller for taking us and to Izzies Dad for coaching us.  Team; Mack, Alex, Fred, Izzie, Rija & Lola.  Report by Lola, year 4. 
Kennel Club - Good Citizens Dog Scheme: Emilie & Oliver 
 Congratulations to Emilie and Oliver who with their family have been taking their 4 month old puppy to dog training classes.  They have been teaching their puppy to sit, stay, lie down & retrieve.  They received a rosette. 
Shell Award: 5M 
 Congratulations to 5M, this weeks winners of the Shell Award.  They will receive some additional free time at the end of the week. 
10 October 2013
Celebrations were led by Mr Tutt and Mr Smith.  Year 4 were unable to attend as they were on a trip to Drucillas for the day.  The top recorder group accompanied the hymn Autumn Days.
Football v Southborough: St. James A Team 
 On the 9th October, St. James A Team played Southborough School in a football match.  We started off well and had all the possession and got loads of chances but their keeper saved them all.  We had a quick counter attack and Jamie had a strong shot, but unfortunately the keeper saved it; but it flew out to Max, who slotted it into the bottom corner.  Half time came quickly and we were 1-0 up.  After half time we were on the attack again.  Jasper took a swing, guiding it to the post, fortunately it was deflected off the post & hit the keeper and then went in.  We were 2-0 up.  We had several set pieces, but they flew over the bar, in the end Bertie found the back of the net.  Thank you Mrs Waller for driving us there & also coaching us.  Also thank you to all the parents for supporting us.  Team; Ollie, Jasper, Raf, Jamie, Bertie, Brodie, Max & Owan.   
Football v Southborough: St. James B Team 
 On Wednesday 9th October, St. James B Team played football against Southborough.  We started off very strong & scored 3 goals in the first half and Omar nearly scored off a deflection.  In the second half we had a lot of opportunities and scored another 8 goals.  Dan did an amazing save, Oscar scored 4 goals, Cyrus 5, Joel 1 & Will scored 1 to make the final score 11-0 to St. James.  Thank you Mrs Waller for driving and coaching us.  Team; Omar, Oscar, Jim, Cyrus, Adam, Joel, Daniel & William. 
Golden Book: Josh J, Violet, Jessica F, James H, Joel F, Phoebe, Imogen & Isobel A. 
 Congratulations to the following who all received certificates for being in the Golden Book this week.  In year 3; Josh for his enthusiasm in science.  He's been asking lots of interesting questions.  Also Violet for a great attitude to all her work and Jessica for a beautiful description of her 'special place'.  Year 4 were out on a trip.  In year 5; James H for working hard to improve his reading and making great progress and Joel F for 'always' quietly working hard and trying his best.   In year 6; Imogen & Phoebe for 'always' working hard, having lovely smiles, being enthusiastic & happy.  Also, Isobel A for being cheerful & working hard to improve her work.  
Shell Award: 3C 
 Congratulations to 3C this weeks winners of the Shell Award.  They will receive some additional free time at the end of the week.  
Sitting Volleyball: Tanya, Anuj, Omar, Lucy & Katie 
 On Thursday 3rd October five pupils went to Haysbrook in Tonbridge to have a go at Sitting Volleyball.  When we got there everyone was really excited to have a go at the sport, which was originally for the paralympics.  There were four schools there including us.  First we went into groups of our own schools and learnt some skills.  After that we played some matches.  We won lots of the matches and at the end we also received a t-shirt.  Overall we had a very happy time.  Team; Tanya, Anuj, Omar, Lucy & Katie, all year 5.  Report by Katie.  
03 October 2013
Celebrations were led by Mr Tutt the Head Teacher.
Football: St. James v Claremont 
 The first match of the new season took place against Claremont. 
On the 2nd October the A Team played against Claremont.  We played well in the first half, but unfortunately conceded a corner, which hit Raf and went in!  In the second half we got off to a bad start , but soon we were on top, but couldn't find the back of the net.  The closest chance we had was when Max took a corner and Raf tipped it over the bar.  In the end the score was 1-0 to Claremont.  Ollie was the Man of the Match.  Thank you to Owan's Dad for coaching us and to Mrs Waller and the parents for supporting us.   Team; Bertie, Brodie, Owan, Jasper, Oscar, Raf & Ollie.
 
Golden Book: Ella, Edward, Christopher, Fred, Sariah, Jack, Eden Neve, Oliver & Lewis 
 Congratulations to the following who all received certificates from Mr Tutt for being in the Golden Book this week.  In year 3; Ella for having a good attitude to work and 'always' trying her best, especially in maths.  Also, Edward F for his powerpoint about the sedimentary rocks on the common.  He took photos of the rocks and then made his own powerpoint at home which he then showed the class.  Finally in year 3; Christopher F for fabulous concentration and good noticing skills.  In year 4; Fred, for his brilliant attitude and 'always' working hard and Sariah for creating a wonderful information poster on habitiats.  In year 5; Jack G & Eden for spooky stories full of suspense about an Egyptian discovering a tomb for the first time & Neve for 'always' asking inquisitive questions & giving 100% effort.  In year 6; Oliver B for settling in so well & showing great enthusiasm in every subject & Lewis for his excellent attitude towards all he does. 
Shell Award: 6S 
 Congratulations to 6S, this weeks winners of the Shell Award.  They will receive some additional free time at the end of the week. 
26 September 2013
Celebrations were led by the Deputy Head Teacher, Mr Smith and began with the hymn The Lords My Shepherd and ended with a prayer.
Dance: Jasmine, year 5 
 Congratulations to Jasmine in year 5, who attends Associate Dance School in Tonbridge and entered a national dance competition at the Bloomsbury Theatre in London where they got through to the finals and won.  She showed her stage pass and medal.  
Duty Mentors: Oliver, Poppy, Finn, Isobel, Sasha, Finley, Cyrus, Emily C, Kaci, Alex, Bethan, Olivia, Sam & India E. 
 

The Duty Mentors have this term been chosen from 6.  They are; Oliver, Poppy, Finn, Isobel, Sasha, Finley, Cyrus, Emily C, Kaci, Alex, Bethan, Olivia, Sam & India E.  They help around the school, deliver the registers, sort out any lost property and hold doors open when everyone is moving around the school and have been a great help.  They all received their badges.

 
Golden Book: Freya, Ella, Jake, Liv, Reece, Faith, Amelia, Tom V, Harvey, Ella & Bethan. 
 Congratulations to the following who were all in the Golden Book this week and received certificates from the Deputy Head Teacher.  In year 3; Freya, Ella & Jake for completing the next step of a maths investigation at home.  Also Liv for making a great start to year 3 and trying especially hard in maths and Reece for being a very supportive and kind class member.  In year 4; Faith for excellent work, especially in literacy and Amelia for 'always' listening and participating in class discussions.  In year 5; Tom V for being consistantly attentive, well behaved, very hard working and brilliant role model. Also Harvey for a good attitude to work and for 'always' trying to do his best.  In year 6; Ella T for having a mature attitude to learning and taking care over everything she does, and Bethan for a fantastic maths investigation and presenting all her work beautifully. 
Librarians/Book Mentors: Bethan, Olivia, Hannah, Isobel HG & India E. 
 Congratulations to Bethan, Olivia, Hannah, Isobel HG & India E, all in year 6, who are all doing an 'amazing' job at keeping the book shelves tidy and in the right order.  They give up some of their break time to tidy the shelves.  They all received badges. 
Listening Mentors: 6B 
 This term 6B are all taking it in turns to be Listening Mentors.  They go out on the playground at break and lunchtime and help anyone who is feeling left out or wanting someone to talk to.  They are easily identified by their yellow bibs. 
Shell Award: 4B 
 Congratulations to 4B, this weeks clear winners of the Shell Award.  They will receive some additional free time at the end of the week.  
Tennis: Archie, Year 6 
 Congratulations to Archie in year 6 who competed in the Kent County Closed 10 and under tennis singles tournament in the summer.  He won the group stages and went on to the finals and won.  He now moves up to the next age group.  He showed his trophy.  
19 September 2013
The first Celebration Assembly of the new school year was led by the Head Teacher, Mr Tutt and the Deputy  Head Teacher, Mr Smith.  The assembly began with the hymn Thank You Lord.
Chess: Luke, year 4. 
 Congratulations to Luke in year 4 who was runner-up in a Chess Scholarship.  He was half a point away from the winner.  He played lots of matches and won a rosette. 
Cricket: Daniel, year 6. 
 Congratulations to Daniel in year 6 who plays cricket for Tunbridge Wells Borders.  He played for the team against Edenbridge and received a certificate for his bowling.  He got 3 wickets for only 6 runs.  
Donkey Riding: Khalisha 
 Khalisha in year 4 showed everyone the rosette she received for riding a donkey at a local fete.  She had a lovely time. 
Golden Book: Callum, Duffy, William, Eva, James, Anna, Tilly, Ethan & Kaci 
 

Each week a pupil from each class is entered in the Golden Book to celebrate their success, which is shared with the whole school.  The Head Teacher awards them with a certificate.  The following were all in the Golden Book this week.  In year 3; Callum for being so enthusiastic & behaving perfectly; Duffy for always paying attention & behaving beautifully and William for showing kindness & also behaving beautifully at all times.  In year 4; Eva for her enthusiasm & very positive start to year 4 and James for writing a fantastic character discription in literacy.  In year 5; Anna for consistantly high standard of all her work and Tilly for her excellent attitude to her work & always being kind.  In year 6; Ethan for starting the year with a fantastic attitude to his learning & trying hard at everything and Kaci for excellent work in maths & great effort in class overall.

 
Gymnastics : Maddy, year 4 
 Congratulations to Maddy in year 4, who has gained the British Gymnastics Proficiency Award, level 3.  Maddy attends NDGA where she gained the award. 
Music Awards: Freya, year 4. 
 Congratulations to Freya in year 4, who while she was in year 3 gained her Grade 2 Violin, with distinction.  She is now working towards grade 3. 
Shell Award: 5H 
 Congratulations to 5H, this weeks clear winners of the Shell Award.  They will receive some additional play time at the end of the week. 
Swimming : Amelia, year 4. 
 Congratulations to Amelia in year 4, who has gained her Gold Award in swimming. 
Swimming : St. James Swimming squad 
 Mrs Waller has received on behalf of the school, the Courier Media Group Shield.  This was awarded last summer to St. Johns, Pembury and St. James, the Tunbridge Wells schools that won the swimming gala at Tonbridge pool.  The shield is shared with the other schools for the year. Most of the squad have now moved on to secondary school, but Harriet, Isobel, Jacob & Daniel are still at St. James and are looking forward to swimming for the school again. 
Tennis: Dan, year 4 
 

Congratulations to Dan in year 4 who played tennis in a Kent 8 and under league and won.  He had to play in the group stages and then went through to the finals, and received the winners shield.

 
24 July 2013
This really was the last Celebration Assembly of the year.  Time to say 'goodbye' to some pupils, Lauren & William and also to Mrs Ingman, who is going to Bidborough to be Deputy head teacher.  Also time to wish Miss Regan good luck for her wedding in August, she will return in September as Mrs Clarke.  Hymns chosen by year 6 were, Shalom and Shine Jesus Shine.  Year 6 sang their final goodbye to the school with their favourite panto song.  Mr Tutt thanked all the adults who he said had been 'fantastic' and wished everyone a safe and sunny holiday.
Big Little Award: Ollie & Olivia 
 Congratulations to Ollie & Olivia who were awarded the Big Little Award.  The award is presented annually to a boy and girl in year 5 for always looking on the bright side, despite some difficult times, being a good friend and working hard. 
Music Awards: Yasmin, Hannah, Annie, Cece, Julia, Shreya, Olivia S & Katie 
 Congratulations to the following who have all gained flute awards.  Yasmin, Cece & Julia all in year 6, gained Grade 2.  Annie, also in year 6, gained her Grade 4.  Shreya & Olivia S in year 5 gained their Grade 2.  Hannah in year 3, gained her Grade 1 - with distinction.  Finally Katie, in year 4, gained her Grade 1, with merit.   
18 July 2013
The final Celebration Assembly of the year took place this morning, it was led by Mr Tutt & Mr Smith.  The hymn was Oh Jesus I Have Promised.
Golden Book: Georgie, Molly, Freya, Evie, Alex, Daniel, George, Alex, Edward, Timothy, Saskia, Emelia & all of year 6. 
 Congratulations to the following who were all in the Golden Book this week.  In year 3; Georgie for her exceptional writing in literacy, also Molly for showing lots of interest in topics and bringing in items relating to the topic; Freya for being a great role model; Evie for 'always' being kind to others & Alex for his enthusiasm & enormous progress in maths.  In year 4; Daniel for continually working hard in all subjects & George for his enthusiastic approach to his teams projects with great ideas and being a good leader.  In year 5; Alex & Edward for their excellent Hever Castle recount & Timothy for being a good friend.  In year 6 - everyone!  All year 6 for their fantastic pantomine performances.  Finally carried over from last week as they were out swimming; Saskia & Emelia in year 4 for their superb Roman myths. 
Italia Conti: Elliot J 
 Congratulations to Elliot J in year 6 who took part in the bi-annual Italia Conti Show at the Assembly Hall at the weekend; he was awarded a medal & certificate for his singing in the Upper Junior Group. 
Music Concert:  
 Mr Smith congratulated all those who took part in the fabulous instrumental music concert on Monday evening for parents and was delighted that so many children were learning musical instruments.  The school orchestra played, along with the recorder group from years 3 & 4, also the flute group, top recorder group and lots of children playing solo on a wide variety of instruments.  Mr Tutt stated that he was 'very proud' of everyone who took part and that is was a fantastic performance.  
Race for Life: Lily 
 Congratulations to Lily in year 3,  who took part in a Race for Life at the weekend.  She ran 5k.  Also taking part were Jacob & Amelia, both in year 3 as well.  
Shell Award: 3A 
 Congratulations to 3A, this weeks winners of the Shell Award.  They will receive some additional free time in the sunshine at the end of the week. 
Silver Blue Peter Badge: Sophie. 
 Congratulations to Sophie in year 4 who has been awarded a Silver Blue Peter Badge for a poem she sent to the programme.  
Swimming : Jacob, Alex & Toby - year 4 
 Congratulations to Jacob, Alex & Toby who all took part in a swimming gala for their club Monson, they travelled to Essex to compete.  They took part in various relays and individual events and their team finished in first place.  They all had a great time. 
12 July 2013
Celebrations took place on Friday this week and was led by Mr Tutt and Mr Smith.  Mr Tutt welcomed pupils from Year 2 who also attended as they were visiting the school and meeting their new teachers & Buddies for the morning.  There was lots to celebrate including Isle of Wight awards and music slideshow. a representative from Sports Reach, on behalf of St. James Church also attended to talk about the soccer school in the summer holidays, which combines football, fun & faith for children aged 7-14.
Chess: Megan, Oliver, Ruby, Joe H, Jamie, Dan, Elliot, Jack, Annie & Luke. 
 Congratulations to the Chess Team who competed in a tournament at St. Johns and did very well, unfortunately they lost the last match and so finished in third place.  Ruby was the top girl in the tournament and drew with another pupil from another school; she was congratulated on being so polite and her sportsmanship.   St. James received an award for being 'The Most Polite Team' 
Fundraising Excellence: Year 4 Pupils 
 The school received a certificate for 'fundraising excellence', awarded to year 4 for raising funds by selling items they had made by recycling items for Red Nose Day. 
Golden Book: Khalisha, Tilly, James, Theo, Michael, India, Joe, Isobel & Jamie. 
 Congratulations to the following who all received certificates for being in the Golden Book.  In year 3; Khalisha for being a kind friend to the class, also Tilly C for 'always' smiling & having a positive attitude.  James B was in the book for writing a beautiful descriptive verse in 'The Sound Collector' poem style.  Michael & Theo also received certificates for 'supreme effort' with their writing.   In year 4; Anna D for working hard and always behaving beautifully.  In year 5; India E, for working very hard in maths & Joe B for excellent spelling & writing.  In year 6; Isobel P for 'always' having a positive attitude and a superb team spirit and finally, Jamie for doing 'exceedingly well' in the panto - he has also done very well in his work and did 'magnificently' well in recent tests.   
Gymnastics : Abi C, Jarrar, Ben, Kaavya & Cece.  
 Abi C, Jarrar, Ben, Kaavya & Cece made it through to the final of the Gymnastics, which was held in Sittingbourne.  All the team did really well and competed to to a very high standard, however they finished third overall.  Abi competed in the individual section; she did 'brilliantly' and finished third.  Thanks to Mrs Crane for coaching and supporting the team. 
Gymnastics : Cece 
 Congratulations to Cece in year 6 who recently took part in a gymnastics competition at DGNA and finished first in the 10+ competition. 
Isle of Wight :  
 Mr Smith talked about the recent year 6 journey to Little Canada on the Isle of Wight.  Everyone had a fantastic time and did lots of activities.  He praised the pupils for being a 'wonderful group & a credit to the school'.  Awards were then presented.  The Award for Best Chalet, was for the second year running won by boys!  Well done to Ontario; Charlie, Elliot & Dominic who kept their chalet clean & tidy all week.  Mrs Gilman reported that all the chalets  were a very high standard this year and it was very close, with the boys just winning by half a point.  Group 1; Archie, Lloyd, TK, Thomas, Brandon, Becky, Isobel, Julia, Yasmin & Georgie, received the award for Best Teamwork; they worked really well all week and were the only group who managed to get everyone to the top of Jacobs Ladder.  Group 5; Leo, Andrew, Ben, Hugh, Louis, Abigail, Abbie, Annie, Ruby, India & Molly, won the award for Best Team Spirit.  Individual Awards were made to a boy & girl from each group. Group Leaders recognised the contribution they made to the group.  Group 1; Hugh & Annie, Group 2; Max & Megan, Group 3; Joe & Shekina, Group 4; Finlay & Abigail, Group 5; Lloyd & Yasmin & Group 6; George & Eve. 
Shell Award: 5 Alpha 
 Congratulations to 5 Alpha, this weeks winners of the Shell Award.  They will receive some additional free time in the sunshine. 
Swimming : Evie 
 Congratulations to Evie in year 3, who has gained her Stage 7 Award and is now working towards her bronze award. 
Tennis: Elliot J 
 Congratulations to Elliot in year 6; who played in the final of his tennis clubs (Matfield & Brenchley)tournament recently.  He lost the match and finished  runner up.  He received a medal.  
21 June 2013
A very brief Celebration Assembly took place, led by Mrs Waller.  Football and Cricket were celebrated.
Cricket: Year 6 Pupils 
 On Tuesday 18th June, 16 boys and girls from year 6 went to the Neville Cricket Ground to take part in a tournament.  The 'A' Team played 3 games; they lost 2 and won 1.  They went on to play Southborough & St. Peters, but lost in this section. The 'B' Team played 4 games; they lost 3 and won 1.
A Team; George E, Charlie, George B, Elliot J, Ruby, Emma, ARchie & Dominic.  B Team; Martin, Jamie, John, Thomas K, Abbie J, Hugh, Isobel & Dominic.
 
Football : Year 5 
 On Wednesday the 19th June the year 5 football team went to St. Greggs to play in a football tournament.  Our first match was against St. Thomas and we drew 1-1.  Next we played against Speldhurst and won 10-0.  The next match was the hardest, it was against St. Augustines, we won 4-2.  The last match was against St. Johns and we won 3-0.  We got through to the semi finals and played against St. James B team, and won 2-0.  The last match, the final, was against St. Johns and we won 2-1 and won the cup.  Thank you to Mr Tutt for supporting us.  Team: Max, Jasper, Ollie, Raf, Jamie & Adam.  
Girls Football: Year 5 Girls. 
 On the 19th June, 6 girls from St. James went to take part in a football tournament at St. Greggs.  We got off to a tough start by losing our first two matches, but in the third match, Jess scored 2 and Maisie 1.  We won 3-0.  In our fourth match we won 3-1.  Overall we played 10 matches, we won 5 and lost 5.  We scored 14 goals in total.  In the final we played St. Augustines.  At full time the score was still 0-0, so we went to penalties.  Lucy, Maisie & Jess took them and Izzy was in goal.  Unfortunately St. Augustines scored and the match was over.  We finished in second place and all had a great time.  Thanks to Lucy's Dad for coaching us and to Mr Tutt and the boys team for supporting us.  Team; Izzy B, Izzy HG, Jessica, Maisie, India R & Lucy.   
Rugby: Fin 
 Congratulations to Fin W in year 5, who has been voted 'Favourite Player'  at his rugby club. 
13 June 2013
Celebrations were led by Mr Tutt and Mr Smith, with prayers read by Lola & Igor from year 3.  The hymn was Shine Jesus Shine.  Year 4 were absent, as they had left for the British Museum for the day to see the Pompeii exhibition. 
Chess: Joe H, Alex G, Dan J, Elliott J, Ruby, Abi C, Oliver D, Sophia, Megan G & Jamie. 
 Chess League 2013.  Medals were presented to Ruby, who received Gold, Abi C, Joe H & Megan all received Silver & Jamie F who received Bronze.  All who played in the chess matches were congratulated. 
Golden Book: Freya, Olivia S, Imogen, Martin & Thomas C. 
 Congratulations to the following who all received certificates from the Head Teacher for being in the Golden Book.  In year 3; Freya B, for having a positive attitude to school and 'always' smiling.  Year 4, were absent from assembly as they had set off to London to the British Museum for the day.  In year 5; Olivia S & Cyrus for their collaborative work in science; Imogen C, for 'always' working hard and improving her work.  In year 6; Martin for 'outstanding' work in science recently and Thomas C for great progress in his writing.  
IF Campaign: Shekina 
 On Thursday 6th June about 100 children and I travelled to London for the IF Campaign.  We wanted the Prime Minister to get the message that not only our country needs money, but so do the poor.  Unexpectedly the President of Colombia turned up, so we had no chance of meeting the Prime Minister.  Luckily David Walliams was answering questions on behalf of the Prime Minister.  Six children asked David Walliams questions about what David Cameron might do to help people in need.  All of us who represented the IF Campaign really hope that the Prime Minister would get the message and that he will do something about it.  Pictures of Shekina's day can be seen on the celebrations notice board in the entrance hall at school.  
Race for Life: Megan G 
 Congratulations to Megan G in year 6, who took part in the 5k Race for Life at Dunorlan Park on Sunday.  She completed the 5k in 33 minutes, raising £214 for Cancer Relief.  She was presented with her medal, on a pink ribbon and showed a photo of her having completed the race.   
Shell Award: 6 Alpha 
 Congratulations to 6 Alpha, this weeks winners of the Shell Award.  They will receive some additional free time at the end of the week.  
Tennis - year 5: Archie, Lewis, Tom K & Jamie RW. 
 On Wednesday 5th June, 4 boys from year 5 went to Bromley High School to play in a tennis tournament.  We played 2 schools and lost to them both by a few points.  For the schools that did not get through, they organised 'fun doubles'.  We all did well and had a great time.  Thank you to Archie's Mum & Lewis's dad for supporting us.  Team; Archie, Lewis, Tom K & Jamie RW.  Report by Tom. 
06 June 2013
The first Celebration Assembly of term 6 was led by Mr Tutt and Mr Smith.  Prayers were led by Igor and Eva from year 3 and the hymn was King of Kings.
All England Dance Competition: Hannah, year 3. 
 Congratulations to Hannah in year 3, who with her dance partner won the 'All England Semi Finals' dance competition for the Junior Classical Duets section for 8-10yrs.  During the Easter holidays they came first in the regional competition which was held at the Assembly Hall, they then went through to the Semi Finals at Cranbrook School.  They danced an Austrian Horn Pipe National Dance, and gained first place with honours.  The girls will now compete in the All England Dance Finals in London in July.  Hannah was presented with her certificate and medal and was  wished Hannah 'good luck' for the finals.   
Athletics : Year 3/4 pupils 
 On Wednesday 5th June, some year 3 & 4 girls and boys went to Tonbridge School to compete in the Schools Athletics Competition.  We were competing against 8 other schools.  The sports were; 5 strides, shot-put, javelin, long jump, hammer, 75m sprint and the 600m run.  Everyone had a great day, we all did our best and had lots of fun.  Thank you Mrs Holdstock and Mrs Woolgar for supporting us.   Report by Hannah B, year 4.
On the 5th June year 3 & 4 went to Tonbridge for athletics.  We did well and really enjoyed it and came 5th.  Thank you Mrs Holdstock for coaching us.  We all got an ice lolly afterwards!  Report by Theo, year 3.
 
Golden Book: Alex, Imogen, Sebastian, Bella, Phoebe, Bleu, Owan, Analise, Ryley, Nathan & Elliot R. 
 Congratulations to the following who were all in the Golden Book this week, receiving certificates from the Head Teacher.  In year 3; Alex J, for a detailed account of the trip to Wakehurst Place, also Imogen for working very hard in maths, particularly learning times tables.  In year 4; Sebastian & Bella for stunning descriptions in their myth work, with fabulous descriptions which inspired the rest of the class, also Phoebe, for being so engaged in the special music lesson when a Dad came into school to talk to year 4 about composing music for films.  In year 5; Bleu for enthusiastic participation and sensible answers in maths, Owan for an excellent letter to Henry VIII.  In year 6; Analise for working hard to improve her writing and making good progress in all areas in her work and Ryley for impressive improvement in his writing, which contained some great description.  Finally, carried over from before the half term break, Nathan in year 5, for his excellent research on his family tree and Elliot R in year 6 for always doing his best, being good natured and cheerful. 
Music Awards: Willow & Becky 
 Congratulations to Willow & Becky who have gained their Associated Music Award, Grade 3, for flute.  Willow passed with merit.  It is a great achievement to pass Grade 3 at 11 years of age.  
Shell Award: 4 Alpha  
 Congratulations to 4 Alpha, this weeks winners of the Shell Award.  They will receive some additional free time at the end of the week.  
23 May 2013
Celebrations were led by Mr Smith, Deputy Head Teacher.  Lots of sport took place during the week, so there was plenty to celebrate.  With half term fast approaching, everyone was wished and happy and safe holiday.
Chess: Luke, Joe H, Ruby, Elliot J, Billy & Ellie. 
 Congratulations to Luke, Joe H, Ruby, Elliot J, Billy & Ellie, who all went to Maidstone to play in a chess tournament.  Luke in year 3, showed the medal he won for being a mega finalist.  
Cricket: Freya, Cece, Isobel, Eva, Olivia, Tilly, Scarlet. 
 On Tuesday 21st May, some girls went to a Kwik Cricket tournament at Bells Yew Green Cricket Club.  The first match was against St. Johns A team, we won 230-208.  Our second match was against St. Johns B team and we beat them by a slim 6 runs.  Our third match was against Speldhurst and another slim win by 3 runs.  Our fourth match was against Pembury, they were very good and beat us 256 to our 209. The last match was against Claremont, they won by 1 run. Overall we came third. Thank you to our umpire Mrs Ingman and to all the parents who came along to support us.  
Football : Year 3/4 Team 
 On 15th May some boys from years 3 & 4 went to St. Johns to play in a football tournament.  Our first game we won 1-0, the second game we won 1-0.  The next game was drawn 0-0, then we won 4-0, then another 0-0 draw and the final game we won 2-0.  Thank you to Brodies dad for coaching us.  Mrs Waller reported that the B team of, Billy, Harry, Fred, Nicholas, Zander, Alex HG & Sam finished in second place and missed going through to the final by 1 point.  The A team of, Alex T, Joel, Dan, Bertie, Brodie, Tom V & James H won the tournament. Congratulations to the boys. 
Golden Book: Isis, Rosie, Billy, Mimi, Dhruva, Lewis, Olivia, Elliot R & Dominic. 
 Congratulations to the following, who all received certificates for being in the Golden Book this week.  In year 3; Isis, for 'always' being cheerful, friendly and producing lovely handwriting & literacy work; Rosie, for a superb piece of RE work and Billy S for being kind & helpful during literacy.  In year 4; Mimi for working really hard on all her work & presenting it beautifully; also Dhruva for 'always' working hard & behaving beautifully.  In year 5; Lewis H & Olivia for their fantastic research on their family trees.  In year 6; Elliot R, for doing his best & being good natured & cheerful, also Dominic for his detailed science work on human organs with lots of detail and inspired others to produce more detailed work. 
Instrumental Concert:  
 On Wednesday 22nd May, 37 children went to St. Johns School to take part in a musical instrumental workshop.  We were separated into three categories of instrument, so all the flutes, recorders and clarinets went into one room, strings in the other and brass downstairs where we couldn't hear them, for the sectional rehersals.  Later on we performed together for the first time, and practised four pieces with everyone  There were over 150 pupils there.  Lots of parents arrived after that and we played to them. It was great fun and we all really enjoyed it. Thank you to Mr Smith, Mrs Gilman, Mrs Lions & Charlie's Mum for taking us there and helping us. 
Music Concert for Tanzania: Yasmin, Annie, Julia, Becky, Tom L, Olivia, Shreya, Hannah, Eva, Imogen, Willow & Katie. 
 On Saturday 18th May St. James' flute group and other talented musicians went to Hawkhurst Baptist Church to play in a concert to raise funds for Mrs Harris's daughter to go on a trip to Tanzania.  The concert included many talents such as flute, drumming, singing, dancing, poems, saxophones and piano.  Mr Smith and Mrs Harris played beautiful duets on the piano & flute.  We all had a great time and hope we raised lots of money for the trip.  Mr Smith reported that everyone had represented the school very well and how enjoyable the concert had been.  
Netball : St. James A, B & C Teams 
 On Monday 20th May, the A, B& C Netball teams played in a friendly tournament.  A & B team report: We played against Langton Green and lost 3-4, it was a close match.  The next match was against St. Augustine A, which we won 12-6.  Our last match was against St. James' B, we won 6-3.  Thank you to Mrs Moriarty & Miss Gibson for coaching & supporting us.  Report by Ollie.   C Team report;   We played a match at home against St. Augustine.  We all played really well and had lots of fun.  At half time the  score was 5-1 to us. Claudia scored 4 goals and Ruby scored 1. They played really well, fortunately we scored more goals, the final score was 13-4 to us.  Thank you Mrs Moriarty & Mrs Waller for coaching and supporting us.  Report by Lucy. 
Shell Award: 3 Alpha 
 

Congratulations to 3 Alpha, this weeks winners of the Shell Award.  They will receive some additional free time at the end of the week.  They were clear winners this week.

 
Squash: Timothy, Jasper, Ewan, Archie, Dan, Max & William 
 On Tuesday 21st May, boys from year 5 went to a squash tournament at Maidstone Squash & Cricket Club.  We all did very well.  First we played roll a cone, after that we did six more events, then it was squicket, a cross between squash & cricket.  We played a match against another school and won 15-14.  Thank you Mrs Moriarty for driving and supporting us, and Mrs Lees for supporting us.  Report by Jasper.  Team; Timothy, Jasper, Ewan, Archie, Dan, Max & William 
Tennis: Claudia, Isobel, Jessica & Rebecca. 
 On Wednesday 22nd May, four girls from year 5 went to play tennis at Bromley High School.  It was our first competition.  We all played well, but didn't get through to the final - some of the girls were very good.  We played singles and doubles.  Claudia went with Isobel and Jessica with Rebecca.  Each match was 6 minutes, we won against Pickhurst and another team, we drew one match and lost the others including Bromley High, who went on to win. We all had a fantastic time and would love to do it again. Thank you to Mrs Simkins for driving and supporting us and Claudia's dad for supporting us.    
09 May 2013
Celebrations were led by Mr Smith.  Today is a special day in the Church calendar as it is Ascension Day.  Rosie & Sariah from year 3 led this mornings prayers and the hymn was Hail The Day That Sees Him Rise.
Chess: Elliot, Joe, Megan, Oliver, Ruby, Jamie, Abi, Jack, Alex, Dan, Joel, Sophia & Charlie. 
 On Tuesday 7th May, St. James' Chess Team went to St. Peters School to play a chess match.  We all did really well and in the end the score was 14 and a half - 5 and a half to us.  Thank you to Mrs Waller and Charlie's Mum for taking and supporting us.
Team; Elliot, Joe, Megan, Oliver, Ruby, Jamie, Abi, Jack, Alex, Dan, Joel, Sophia & Charlie.  Report by Sophia.
 
Dog Show: Molly  
 Congratulations to Molly in year 3, won second prize at a Dog Show, with her dog which she has taught to do tricks.  She received a rosette. 
Football 'B' Team: Meet, Dominic, George E, Ollie, Jasper, Cyrus, Dan, Charlie, Max, Owan & Oscar. 
 Congratulations to the Football 'B' Team who played in the final of the B League last Friday against Paddock Wood and won 4-0 to win the league.  The result means that both the 'A' & 'B' Teams won their leagues.  The shield was presented to the Captain, Jasper.  The boys have had a fantastic season.
Team; Meet, Dominic, George E, Ollie, Jasper, Cyrus, Dan, Charlie, Max, Owan & Oscar
 
Golden Book: Alex HG, Zara, Daniel M, Toby, Joel, Phoebe C, Emilie, Clem & Chloe B.  
 Congratulations to the following who all gained Golden Book certificates from Mr Smith.  In year 3; Alex HG for perseverance in his maths challenges and Zara for excellent, careful observations in her plant diary.  In year 4; Daniel M, for doing really well in his new maths group also Toby & Joel for their fantastic diary writing.  In year 5; Phoebe C, for excellent listening and working hard and Emilie for making a wonderful cook book.  In year 6; Clem, for the care and attention he has taken over some work recently and Chloe B for 'always' working hard, good presentation and being quietly cheerful. 
Gymnastics : Abi C, Annie, Ben, Kaavya, Cece, Jacob, Hannah, Bertie, Bea, Lola & Zara. 
 On Tuesday 25th April St. James' Gymnastics 3/4 & 6 teams went to NDGA to compete in a key stage 2 gymnastic competition.  Harriet did an amazing demonstration at a very high level, so high she couldn't compete!  We all did really well with Abi coming first in the individual competition and the year 6 team winning, they now go through to the finals in July.   Both year 3/4 teams finished in second place narrowly missing out on the finals.  Thank you to Mrs Crane for training and supporting us and Mrs Simkins for driving and supporting us.  Team; Abi C, Annie, Ben, Kaavya, Cece, Jacob, Hannah, Bertie, Bea, Lola & Zara.  Report by Ben, Annie & Abi.  
Shell Award: 5 Alpha 
 Congratulations to 5 Alpha, this weeks winners of the Shell Award.  They will receive some additional free time at the end of the week.  
Swimathon: Elliot J 
 Congratulations to Elliot J, in year 6, who took part in a 2 and a half km swimathon and finished 299th out of 2,500 swimmers.  He was 58th in his age group, with a time of 51 minutes and 18 seconds.  He received a medal for taking part. 
Tag Rugby 'A' Team: Isobel P, Dominic, George E, George B, Cece, Ruby, Martin, Finn, Isabel A & Isabelle HG.  
 On Wednesday 8th May, St. James 'A' Tag Rugby Team went to play at a tag Rugby Festival at St. Mark's Rugby Ground.  The first match was against Claremont 'A' Team, we lost 5-8.  After a short break the next match was against Speldhurst, which we won 4-2.  The next match was against Pembury.  We won again and the score was 5-2.  The next match was the one that could have been our last. We won 6-3 against Frant B. Then we found out we were playing in the semis for the shield. Sadly Cece hurt her arm and could not play, but luckily we had Isabel A from the 'B' Team to make up our team. We played Temple Grove A and won 7-2, which meant we were in the finals for the shield. We were up against Claremont 'B' and Isabel A swapped with Isabelle HG for the final. When the time had run out the score was 6-6, which meant it went down to a Golden Point, meaning the first team to score a try won. We got very close, but eventually Claremont scored the winning try. We were runners up of the shield and all received a medal. Thank you to Mrs Ingman for coaching us and Mr Tutt, Mrs Ingman and lots of parents for supporting us. Team; Isobel P, Dominic, George E, George B, Cece, Ruby, Martin, Finn, Isabel A & Isabelle HG.  Report by Isobel P.  
Tag Rugby 'B' Team:  
 On Wednesday 8th May, 7 children from year 5 and 2 from year 4 went to a Rugby Festival.  First we played Claremont 'B' and we lost 4-6.  Then we played against The Mead and lost.  The next match we lost to Sacred Hearts.  Then we won against Frant.  Thank you to Mrs Waller for driving us there and to Mrs Ingman for coaching and supporting us.  
02 May 2013

Celebrations were led by Mr Tutt and Mr Smith.  Prayers were led by Bertie & Sam from year 4 and a lively new hymn, 'We Have A King Who Rides On A Donkey' was sung.  Carl Roberts & Glyn Hayward from M-Sporti also attended.

Football League: Jamie H, John C, Thomas M, Archie B, Thomas K, Martin, Raf & Jamie RW.  
 Carl Roberts & Glyn Hayward from MSporti joined assembly.  Carl is the West Kent Schools Football Manager and runs all the football leagues.  He was present to present the 'A' Team with a fantastic trophy for winning the A Team League.  The team won on goal difference.  Thomas M was the top scorer with 7 goals.  All the teams were very tough to play against, especially Claremont who were last years winners, but we managed to win the match against them.  We also played against; St. Johns, Southborough, Pembury & Paddock Wood.  The team thanked Carl for coaching them, also Mrs Waller for organising and supporting them and Mrs Simkins for driving them to matches.  Team; Jamie H, John C, Thomas M, Archie B, Thomas K, Martin, Raf & Jamie RW.   Report by John.  
Glyn Hayward was present to represent NLCA who sponsored the league and announced that each member the winning team would receive a free Champions Pass, worth £60, to attend a holiday course in May half term to play football at Tunbridge Wells Boys Grammar School.  
The final of the 'B' League takes place here on Friday 3rd May with St. James 'B' Team playing against Paddock Wood.
After May half term the final trails take place for year 5 players to compete for a place in the West Kent team.  11 boys from St. James are through to the final trials, everyone wished them luck.
 
Golden Book: Apolline. Eva, Jacob, Dilly, Isabelle, Nell, Thomas K, Elliot & Abi C. 
 The Golden Book is one way in which the school celebrates great things that have happened in the last week.  It celebrates and recognises 'Golden Moments' of individual pupils.  Pupils are entered into the Golden Book either for something special they achieved or because they are 'always' doing their best in everything.  Congratulations to the following, who all received Golden Certificates from Mr Tutt the Head Teacher. In year 3; Apolline, for speaking up confidently in class, which she finds difficult, she is now contributing well, also Eva D, for her excellent research on modern day Greece, she found out lots of amazing facts and even tried writing in Greek! In year 4; Jacob D for 'always' producing carefully presented work. He is also an amazing swimmer and gymnast, representing the school in both events. Also in year 4, Dilly, who is very focused in lessons and working hard. In year 5; Isabelle HG, for her hard work in all subjects, especially maths and for well presented work. Nell J for being a helpful & good friend. In year 6; Thomas K, for wonderful progress in both grammar and level 6 maths! He is working hard and making excellent progress. Elliot J for being helpful & encouraging at the swimming gala, as well as winning the diving trophy. Finally, to Abi C for an 'outstanding' piece of science work on genetics. 
Shell Award: 6A 
 Congratulations to 6A, this weeks winners of the Shell Award, they will receive some additional free time at the end of the week.  
Skiing: Pheobe R 
 Congratulations to Phoebe R in year 4, who went skiing in France in the Easter holidays and attended ski school to learn skills and at the end of the week took a test.  She showed the badge she received. 
Swimathon: Hattie 
 Congratulations to Hattie in year 4, who took part in a swimathon at the weekend to raise funds for Cancer Research.  She swam a mile, which is 60 lengths and raised over £100.  She showed her medal for taking part.  
Swimming Gala: Cece, Emma D, Georgie, Becky, Jacob D, Harriet B, Alex, Elliot J, George B, George E, George, Isabelle HG, Saskia & Joe H. 
 On Wednesday 1st May, St. James Swimming Squad took part in the Tunbridge Wells & District Schools Swimming Gala at St. Johns pool.  Georgie & George E both came first in the freestyle.  Alex & George B both came first in the back stroke.  Elliot J & George E, both got through to the 50m open final as did Georgie for the girls.  Overall the squad finished fourth and received a shield.  In the diving competition, Cece and Elliot J both got through to the finals with very good scores.  Elliot J won the diving competition with great scores for his dives and he was presented with a cup.  The squad all thanked Mrs Waller, Mr Smith and Mr Tutt for supporting them and also thanked Georgies dad and Simon Killick for coaching them.  Squad; Cece, Emma D, Georgie, Becky, Jacob D, Harriet B, Alex, Elliot J, George B, George E, George, Isabelle HG, Saskia & Joe H.  Report by Elliot J.  
Tag Rugby: Cece, Maisie, Isabelle HG, Jasper, Ollie, Max & Fin. 
 On 25th April some people from years 5 & 6 went to Claremont School to play a rugby match.  In the first match we played the score was 5-5, with the boys scoring the tries.  Then we had a break and practised.  We then played another match and won 7-5.  Thank you Mrs Waller for driving us there, Mrs Ingman for coaching us and the parents for cheering us on.  The matches were 'friendly' to practise for the rugby tournament next week. Team; Cece, Maisie, Isabelle HG, Jasper, Ollie, Max & Fin.  Report by; Isabelle HG & Maisie.  
Tennis:  
 On Monday some girls and boys went to St. Greggs to play some tennis matches.  The 'A' Team finished second, and the 'B' Team came third.  We all had a really good time.  Thank you Mrs Waller and all the parents for supporting us.  Report by Izzy. 
Tennis: Dan J 
 Congratulations to Dan J in year 3, who took part in a South East Tennis Tournament recently.  Round Robin matches were played, with the top two players from each group going through to the finals.  Dan got through to the semi-finals and won, but lost in the final, finishing second overall.   
25 April 2013
Celebrations were led by Mr Tutt and Mr Smith and prayers were led by Sophie and Amelia from year 4.
Athletics: Owan, Ollie, Jasper, Jamie, Archie, Max, Claudia, Isobel, Phoebe C, Phoebe M & Imogen 
 On Wednesday 24th April, children from St. James went to Tonbridge School to take part in Athletics.  There were lots of different events, including hammer, long jump, javelin, 75m sprint & long distance, which was 600m.  The last event was the relay race.  The year 5 girls team came first and the year 6 girls finished second.  Thank you Mr Tutt for driving and supporting us and also to Claudias Dad for supporting us.  We all had a great time.  Team; Owan, Ollie, Jasper, Jamie, Archie, Max, Claudia, Isobel, Phoebe C, Phoebe M & Imogen. 
Chess: Joe H, Elliot, Ruby, Jamie, Megan, Charlie, Jack, Alexander, Joel, Oliver, Abi & Dan. 
 On Tuesday 23rd April, the St. James' Chess Team played a match against St. Johns at home.  St. James were black first and after the first round, we were 6 and a half - 3 and a half.  After the break, it was our turn to be white.  Fortunately we gained an extra 5 points and won 11 and a half to 8 and a half.  Thank you Mrs Waller for supporting and organising us.  Team; Joe H, Elliot, Ruby, Jamie, Megan, Charlie, Jack, Alexander, Joel, Oliver, Abi & Dan.  Report by Joe H.  
Football: Leo H 
 Congratulations to Leo, year 3, who played in a Junior Football League Tournament at the weekend, playing for Rotherfield and won a medal for participating.  
Golden Book: Nicola, Amelia, Megan, Alex, Olivia, David, Alfie & Abbie. 
 Congratulations to the following who all gained Golden Book certificates from Mr Tutt the Head Teacher.  In year 3; Nicola for interesting writing in literacy & Amelia for being very helpful, giving up her break time to help organise maths equipment.  In year 4; Megan for her amazing contribution to class discussion in science, also to Alex for his exemplary behaviour & helpful attitude.  In year 5; Olivia S, for always working hard & producing good work, and David for a great improvement in his writing.  In year 6; Alfie for several very good pieces of work in topic, writing & DT and Abbie J for her excellent poetry & great progress overall. 
Gymnastics : Maddy, year 3. 
 Congratulations to Maddy in year 3, who has gained her Level 4 in gymnastics and was presented with her certificate. 
Shell Award: 5A 
 Congratulations to 5A, this weeks winners of the Shell Award, they will receive some additional free time at the end of the week.  
Violin: Bella S 
 Congratulations to Bella in year 4, who has gained her Grade 3 Violin, with merit.  She was presented with her certificate. 
18 April 2013
Celebrations Assebly was led by Mr Smith, who also led prayers, followed by the hymn, Lord of the Dance. 
Chess: St. James v St. Johns 
 On Tuesday 26th March, St. James' Chess Team went to St. Johns to play some matches.  We all tried hard, however we lost 10 and a half to 9 and a half.  We hope to beat them when they come to play us!  Thank you Mrs Waller for driving & supporting us, also to Mrs Vernon-Hickey for supporting us.  Team; Joe H, Elliot, Dan, Ruby, Abi, Oliver, Megan, Alex, Jack, Joel, Sophia & Charlie.  Report by Sophia.  
Golden Book: Madeleine, Ruthie, Jack G, Matilda, Hattie, John & Poppy 
 Congratulations to the following who all received certificates for being in the Golden Book: in year 3, Madeleine L for 'always' behaving & listening beautifully, also Ruthie for her kindness in helping other children.  In year 4; Jack G & Matilda C for working really well as a team & co-operating well in dance, also Hattie for asking interesting questions in science about forces.  Year 5 were out at Horton Kirby for the day.   In year 6, John C, for working hard and producing some really good work, his research on the 20th century was particularly good, finally, Poppy S for excellent progress in all areas.  Mr Smith presented them with their certificates. 
Hockey: Isobel G 
 Congratulations to Isobel G in year 4; she plays hockey for Tunbridge Wells and travelled to Canterbury at the weekend to play in a tournament against 7 other clubs.  Her team won 6 matches and drew the 7th, at the end they had a better goal difference and so won!  She showed her medal to everyone, and said she had a great time.  
Shell Award: 6 Alpha 
 Congratulations to 6 Alpha, this weeks clear winners of the Shell Award.  They will receive some additional free time at the end of the week.  
Writing: Alex C. 
 Congratulations to Alex C who received a certificate of 'excellence' from his writing club. 
26 March 2013
Governors joined our Celebrations which were led today by Mr Tutt & Mr Smith, to say goodbye to Mrs Eriksen & Miss Church.  Prayers were read by Oscar & Imogen from year 5 followed by the hymn was Shine Jesus Shine.  Mr Smith then announced that there were only two entries in the Golden Book this week, Mrs Eriksen & Miss Church.  Both received a silver sticker from Mr Tutt.  Mr Tutt then tested them both on their knowledge of the school!  Questions in the quiz ranged from naming four head teachers, was was St. James job to adding the number of children in certain families in the school and remembering which year the science room was built.  Mrs Eriksen won the quiz!  Flowers were presented to them both from the school and also the Governors who thanked them for all they had done for the school.  Miss Church received wedding cards made by the children to wish her well, and Mrs Eriksen received a book with messages from every child in the school.
Cross Country:  
 Congratulations to our Cross Country runners who took part in a race on 25th March, it was very cold, runners had to wear hats & gloves to keep warm!  At the end of the race, it was announced that our year 5/6 boys team had won the league this season.  Congratulations to all the boys who ran in the team. 
Hockey Festival: St. James A & B Teams 
 On 22nd March children from year 5&6 went to TWGGS to play in a hockey festival.  It was pouring with rain and very cold!  In the A Team were all the year 6 children and in the B Team were all the year 5's.  The first match for the B team was against Broadwater, we drew 1-1.  The next match was against Claremont, we won 2-0; then we played against Bishops Down and won 1-0.  The last match was against St. Marks and we won 3-0.  Overall the B Team won the festival.  The A Team played St. Johns and lost 0-2, then Bishops Down and won 1-0.  Then they played Bidborough and lost 0-1 and finally they played Pembury and won 2-1.  Thank you Mrs Simkins for driving us there and Mrs Waller for coaching and supporting us.  A Team; Abi C, Archie, Thomas K, Martin, Isobel, Lloyd, Charlie & Dominic.  B Team; Finn, Jasper, Jamie RW, Ollie, Raf, Isobel A & Isabelle HG. 
Music Awards: Theo 
 Congratulations to Theo in year 3, who has passed his piano prep test and is now working towards his grade 1.  He was presented with his certificate. 
Tennis: Archie 
 Many congratulations to Archie who at the weekend played in the Tennis County Tour Finals Under 10's and won.  He will now play in two national tournaments in the Easter break at Nottingham and Sutton.  We wish him the best of luck. 
21 March 2013
Celebrations were led this morning by Mrs Waller and Mrs Eriksen.  Prayers from year 5 were read by Joe and India R.
Football Tournament: St. James A Team 
 On the 16th March, St. James football A Team went to Hawkenbury to play a tournament.  In the first game we played Claremont A.  We tried really hard but in the end we lost 0-3.  Next we played St. Johns, as hard as we tried we couldn't get a goal.  We lost 0-4.  After that we played against Pembury, sadly we lost 0-1.  The we drew against Paddock Wood.  At the very beginning Martin passed to Jasper who ran down the wing and put the ball in the back of the net.  After that they equalised and then they went 2-1 up with an amazing free kick right in to the top corner.  Luckily with one minute to go Thomas brought it back to 2-2 with a great shot into the bottom corner.  The last game was against Southborough.  We went 1-0 up after two minutes, then sadly they had a few lucky breaks and managed to score them all.  The final score was 1-3.  Thank you to Mrs Waller & Mr Tutt for supporting us.  Team; Jamie RW, Thomas M, Archie, Raf, Martin, Jamie H & George E.   Mrs Waller reported that the weather on Saturday had been awful, pouring with rain, very cold & windy, she was really pleased with the boys who did very well to stick it out in the conditions. 
Football Tournament: St. James B Team 
 On Saturday 16t March, St. James football B Team played a tournament at Hawkenbury.  It was freezing cold and very windy.  We played 5 matches and won 1, we drew 2 and lost 2.  Sadly we didn't make it to the final and came third in our group.  Thank you Mrs Waller for supporting & coaching us.  Also thank you to all the parents who also supported us in the freezing cold weather.  Dan was Man of the Tournament.   Team; Oscar V, Jasper, Ollie, Daniel, Charlie, Dominic, Max H & Adam.  
Head Teachers Golden Award: Phoebe W, Apolline, Hal, Mimi, Lucek, Millie, India E, Owan, Finlay, All 6A & Cece 
 Congratulations to the following who all received the Golden Award.  Mrs Eriksen presented them with stickers.  In year 3; Phoebe W for being very brave & overcoming her fears, also Apolline for fantastic progress in her reading.  In year 4; Hal, for being very efficient at tidying up the classroom, also Mimi for some very exciting descriptive work.  Also in year 4, Lucek & Millie for super writing about landscapes.  In year 5; India E, for excellent oral retelling of a story, with super actions & expressions; Owan for super skills shown in squash.  In year 6; Finlay for a great story full of tension & suspense, also Cece for a big step forward in all her work and to all 6A for raising over £125. in loose change for Comic Relief (see photos on the home page). 
Netball High 5's: St. James A & B Teams 
 

On Monday 18th March the High 5 'A' Team went to a tournament at TWGG.  We were quite nervous as we had never played High 5's against schools before, but that did not get us down.  First up we played Claremont B and won 2-0.  Next up was Bishops Down, they were very strong so we lost 0-2.  Then we played Bidborough, which was our best match, winning 4-0.  Last but not least we played St. Augustines and won 2-0.  Our brilliant success put us through to the semi finals!  We had to play Claremont A, who were really hard.  We unfortunately lost 2-6.  We finished in 3rd place, with Langton Green.  In the final Claremont A played Bishops Down.  Claremont won & will play the winners of the Cranbrook games to see who will represent  our area in the Kent Games.  The B Team finished 4th.  Team; Isobel P, Annie, Molly V, Abi C, Claudia, Daniel, Jasper & Ollie. Thank you to Mrs Waller for organising & supporting us and to Mrs Simkins for driving us there.  Even though it was raining we had a really fun time.  Report by Isobel, Lucy & Claudia.

 
Science Trip: Billy, Katie, Sebastian, Sophie & Daisy. 
 On Wednesday 20th March, 5 children from year 4 went to the Observatory Science Centre.  We went into a big white tent and were told what we were going to be doing and where everything was.  We then went into a very long corridor with more than 100 interactive exhibits.  We had lots of time to try these all out and I think that between us we tried all of the exhibits.  Then we went back to the tent and saw a science display called Show Me The Scientist.  We had lots of fun watching it.  After that we went outside to look at a water show.  After lunch we had to build a bridge out of 7 blocks.  We walked over and luckily none of us fell off!  All in all we had a fantastic day and would love to go again.  Thank you Mrs Lee for taking us there.  Taking part; Billy, Katie, Sebastian, Daisy & Sophie.
Report by Sophie, Katie & Billy.
 
Shell Award: 3 Alpha 
 Congratulations to 3 Alpha, who have won the Shell Award again.  They will receive some additional free time at the end of the week.  
Singing Festival: St. James Choir 
 On Wednesday 20th March, St. James Choir took part in the Tunbridge Wells Primary Schools Singing Festival.  It was exciting & nerve racking.  It sounded brilliant!  We all did really well.   Thank you Mr Tutt, Mrs Simkins & Mrs Ingman for supporting us.  A big thank you to Mr Smith for playing the piano; we are a very lucky school to have you.  It was a great experience.  Report by Izzy & Eva. 

The theme of the festival was 'Songs with a place in the title'  and included; Joshua fit the battle of Jericho, Jamaica Farewell, Rio Grande,  Chattanooga Choo Choo, Streets of London,  Jerusalem, Amarillo (with everyone including the audience singing) and finished with, What A Wonderful World.  Each school taking part sang their own song - all were wonderful.   St. James sang Lullaby of Broadway, which Mr Smith said sounded 'magnificent' and the choir were a 'real power house'.  He also said it was the best festival he had attended. Everyone had a wonderful evening and thoroughly enjoyed it.
 
Squash:  
 On the 20th March, eight children went to a squash tournament at St. Johns Leisure Centre.  We did many activities such as Squicket and relay races.  We did very well and won the Squicket 39-18, we also did very well in the other activities.  Overall 5 Alpha came 1st with 117 points, 5A were 2nd with 86 points, Claremont, 3rd 7 St. Johns, 4th.  Thank you to Mrs Waller & Mrs Newman for driving us there and supporting us. Teams; A; Cyrus, India E, Adam, Maisie, Allen Tom K 7 Poppy.  Alpha; Owan, William, Archie, Phoebe C, Daniel B, Freddie, Claudia, Max & Oscar V.   
14 March 2013
Celebrations Assembly was led by Mr Tutt and Mr Smith.   Pupils were reminded about Comic Relief on Friday 15th and the different activities taking place in each year group.  Pupils can also wear their own clothes, if they donate to Comic Relief.  Prayers were led by Ben GJ & Molly D from year 6.  Mrs Watson thanked everyone who had remembered to bring  in textiles to recycle, the shed is now nearly full!
Football: St. James B v St. Augustines 
 On the 7th March St. James played St. Augustines in a football match at home.  In the first half it was 1-1 as Jasper scored for St. James.  In the second half we played well and Max hit the crossbar with a header, but luckily Charlie scored later on to leave the final score 2-1 to us.  Hopefully we are going to the final!  Thank you to Mrs Waller, Mr Tutt & Miss Gibson and all the parents for supporting us.  Team; Oscar, Charlie, Ollie, Jasper, Dan, Dominic, George & Max.  Report by Max.  Mrs Waller reported the match had been very exciting to watch and the team was waiting to hear the outcome of the other semi final due to take place very soon. 
Head Teachers Golden Award: Emilia, Izabela, Eva, Robyn, Matilda, Charlie, Millie, Daniel, Eve, Abi & Sylvie. 
 Congratulations to the following who all received the Head Teachers Golden Award this week and were presented with their certificates by Mr Tutt, the Head Teacher.  In year 3; Emilia for independently raising money for Comic Relief - with no fuss she completed a sponsored silence; also Izabela, Eva & Robyn for 'always' being delightful and working hard.  In year 4; Matilda for an excellent letter of persuasion; she wrote to the Prime Minister regarding plastic bags.  Charlie also received the award for his excellent attitude to learning, he his improved listening and follows instructions, which is reflected in his work.   In year 5; Millie for making good progress in her reading, she is reading lots at home and this is now helping her in her writing.  Also Daniel for consistently working hard, both on school work and sports.  In year 6; Eve, for leading a great dance routine, she has had an excellent week, speaking up more in class and had some good ideas,  also Abi C, for 'always' being outstanding in every way!  Abi always produces outstanding work in all subjects, music and sports.   Finally carried over from last week was Sylvie in year 4, who wrote a very good persuasive letter and is also very good at debating. 
Land Chess Challenge: Joe H 
 Congratulations to Joe H in year 6 who is the winner of this years Land Chess Challenge.  Joe has played lots of matches against other pupils in the school and has won all his matches.  He was presented with his medal by Mr Tutt. 
Shell Award: 3A 
 Congratulations to 3A, this weeks winners of the Shell Award.  They will receive some additional free time at the end of the week. 
Swimming : Toby S 
 Congratulations to Toby S in year 3 who has gained his Kelloggs National ASA Award Stage 6.  He swam 2 lengths of the pool.  He was presented with his certificate by Mr Tutt. 
07 March 2013
Celebrations Assembly was led by Mr Tutt and Mr Smith.  The recorder group accompanied the hymn, From The Darkness Came Light and Jamie & Lloyd read prayers. Sports Leaders will be on the playground at lunchtime today.
Allotment Club: Timothy, David & Joe 
 Timothy, David & Joe, all members of the allotment club run by Mrs Watson and Mrs Woolgar, have been busy making a barrier to stop people accidentally running over the daffodils on the bank.  They had made a presentation to show the barrier and asked everyone not to cross over this barrier and to tell a member of the allotment club is they find any damaged daffodils, which are for everyones enjoyment. 
Athletics: Year 3/4 pupils 
 

Some children from years 3 & 4 took part in a local athletics festival, they had a fantastic time and finished second.

 
Chess: St. James v St. Peters 
 On Monday 4th March St. James Chess Team played against St. Peters at home.  After the first match we were winning 3 and a half , 6 an a half.  We managed to keep this up, so the overall result was 15-5 to us.  We all had a good time and enjoyed the matches very much. Thank you to Mrs Waller for coaching us and supporting us so well.  1 point was awarded for a win, with half a point awarded for a draw.  Chess Team; Elliot J, Joe H, Abi, Ruby, Joel, Jamie, Charlie, Sophia, Megan G, Oliver & Mac.  Report by; Sophia. 
Collecting old textiles: Year 4 
 Children from year 4 had put together a presentation, with the help of Mrs Watson, to encourage everyone to bring in old textiles for 'Waste Week'.  Old clothing & textiles can be brought into school and placed on the lower playground by the staff room at the beginning and the end of the day.  These textiles will then be weighed and sent away to be recycled and in return the school will receive free science equipment.  Collections will commence next week on Monday.  Presentation by; Sophie, Gabrielle, Tanya & Phoebe. 
Cross Country:  
 On Wednesday 6th March some boys and girls from years 3 & 4 went to Southborough School to run two and a half laps round their field. Bertie came 9th; Tom V, 13th; Tom L was 16th; Brodie 17th & Joel 21st.  For the girls, Hannah came 14th; Harriet 7th; Anna 20th & Lucy 35th.  thank you to Mrs Waller and Miss Church for supporting & coaching us and to everyone else who came along to support us.    Report by Bertie. 
Izzy reported; On Wednesday 6th March St. James went to Southborough School to take part in Cross Country.  Izzy came 28th; Isis 19th, Freya 6th, Ruby 32nd & Abi 18th.  We all ahd a brilliant time.  Thank you Mrs Waller & Miss Church for driving & supporting us.  The boys did really well too.
In the year 5/6 race Archie came 5th, Raf 7th, Jamie 8th, Max 12th, Dominic 16th & Ollie 35th.  Everyone had a really good time.
 
Curling: Year 3/4 pupils 
 On Monday 4th March children from years 3 & 4 went to Bennett Memorial to take part in a Curling Competition.  They all had a great time and did very well, finishing in third place. 
Girls Football : St. James v Claremont 
 On Tuesday 5th March, 7 girls went to Claremont School to play in a football match, it was very hard and we did out best, but sadly lost 0-5.  India G was in goal first, she was excellent at saving most of the goals and Izzy was a good defender, so was Abi.  Ruby & Annie played very well up front.  India R & Sophia played amazingly in midfield.  Thank you to Mrs Simkins for driving us there, also to Lauren, Ollie & Jasper and all the parents who came along to support us and to Mrs Waller for organising and supporting us.  The girls all really enjoyed the match.  India G was named Girl of the Match.  Team; India G, India R, Izzy, Abi, Ruby, Annie & Sophia.   Report by Sophia.  
Head Teachers Golden Award: Dan, Lily, Heidi, Josh, Adam, Freddie, Georgie, Ben Elliot & Kaavya. 
 Congratulations to the following who all received the Head Teachers Golden Award and were presented with certificates by Mr Tutt the Head Teacher.  In year 3; Dan, for his beautiful  & thoughtful Mothers Day poem, it brought tears of joy to Mrs Eriksen; also to Lily for finishing her maths quickly & enjoying games and also for being extremely thoughtful and considerate.  In year 4; Josh for super progress with his reading, when reading in a group he was using all the skills he has learnt to read & Heidi for being an 'always' person.  In year 5; Adam, for his excellent piece of work on great white sharks & Freddie for settling in so well and making such a good start in year 5.  In year 6; Georgie for 'always' being cheerful, kind & friendly, also Ben GJ for a great piece of science work and very good progress overall & Elliot J for describing his opinons on the school curriculum in so much detail, a very well thought out piece of work.   Also carried over from last week, Kaavya in year 6 for 'always' producing work of a high standard & being a keen mathmetician, who loves a challenge. 
Shell Award: 4A 
 Congratulations to 4A, this weeks winners of the Shell Award.  They will receive some additional free time at the end of the week.  
28 February 2013
Celebrations Assembly was led by Mr Tutt and Mr Smith.  Mr Tutt read out a 'thank you' card from Mrs Diplock, who fell before Christmas and broke her hip.  She is now recovering from her hip replacement operation and doing very well.  She thanked all the children for their lovely get well cards, for which she was really grateful and appreciative.  She hopes to be back on duty at lunchtimes on 18th March.
Blue Peter Badge: Sophia 
 Congratulations to Sophia, who has received a Blue Peter Badge for her animation, which she did on a camera, of Helens high wire walk in London.  Mr Smith read out the letter she received with her badge, which she is proudly wearing.  
Football: St. James A Team 
 Congratulations to our Football 'A' Team, it has just been announced that they have won the local league.  This is the second time the school has won the league, the boys were very pleased.  They play their final games in a tournament in two weeks time.  Team; Thomas M, Thomas K, John, Archie, Martin, Jamie H, Jamie RW & Raf. 
The 'B' Team have a semi final match coming up and the girls football team also have a final match soon.
 
Head Teachers Golden Award: Georgina, Gustaw, Daniel, Tilly, Finlay, Olivia, Sasha, Kezia, Elizabeth & Hannah 
 Congratulations to the following, who all received the Head Teachers Golden Award and were presented with their certificates by Mr Tutt.  In year 3; Georgina, for being exceedingly brave after a bad fall, she fell out with the pavement and received a nasty graze to her face.  Also in year 3, Gustaw for 'always' trying hard and never giving up, he has also made excellent progress with his reading.  In year 4; Daniel, for working hard to improve his handwriting, Tilly & Finlay for collaborating brilliantly to devise their cool skeleton dance!  In year 5; Olivia & Sasha for taking responsibility for the lunchtime visual menu, which they change at break time every day and Kezia for making an outstanding model of a sea creature, which she showed to everyone.  In year 6; Elizabeth for her very thorough maths investigation on diagonal lines and her use of algebra.  Finally, carried over from last week, Hannah in year 4, for 'always' trying hard in maths. 
Mentors: Year 6 
 Mr Smith thanked both the listening and duty mentors from last term who all did a superb job.  This term the duty mentors are; Georgie, Analise, Martin, Yasmin, Elliot, George B, Jamie, Meet, John and Thomas M, they are all from 6A.   The listening mentors will be selected from 6Alpha very soon and then be on duty at break and lunchtimes. 
Olympic Taster Day: Pupils from year 5. 
 On the 14th February, 10 children from year5 went to the Angel Centre to try out different Olympic and Papalympic sports.  We did fencing, judo, sitting volleyball and handball.  It was really good fun.  Thank you to Mrs Lewis & Mrs Waller for driving us there, Miss Gibson & Mrs Dick-Cleland for looking after us.  We had a great time.  Report by Jessica, Lauren & Nathan. 
Shell Award: 3 Alpha 
 Congratulations to 3 Alpha, this weeks winners of the Shell Award, they will receive some additional free time at the end of the week.  
Skiing: Leo & Max 
 Leo and Max were lucky enough to go skiing at half term and showed the badges they received for passing ski skills, they also showed their lift passes and explained what they had done.  
14 February 2013
Celebrations were led by Mr Tutt.
Cross Country: Max H, Dominic, Raf, Jamie RW, Freya K, Abi C, Ruby W, Anna, Lucy, Isabel G, Isis, Joel, Tom V, Tom L, Brodie, Bertie & George T. 
 On Wednesday 13th February some pupils from St. James went to Langton Green School to do Cross Country.  It was against lots of different schools, and it was a long race & very muddy!  600m for the years 3/4 and 1500m for the years 5/6.  In the year 3/4 race Bertie finished 6th, Tom V was 9th, Brodie was 16th & Tom L was 17th.  Thank you to Miss Church for coaching and supporting us.  In the year 5/6 race, Raf was 4th.  Team; Max H, Dominic, Raf, Jamie RW, Freya K, Abi C, Ruby W, Anna, Lucy, Isabel G, Isis, Joel, Tom V, Tom L, Brodie, Bertie & George T. 
Head Teachers Golden Award: Igor, Eddie, Beth, Alana, Neve, Max H, George E & Shekina. 
 Congratulations to the following, who all received the Head Teachers Award.  Mr Tutt presented them with their certificates.  In year 3; Igor & Eddie for being particularly helpful during a music lesson, also Beth, for being very kind & helpful.  In year 4; Alana for excellent effort in the presentation of her work and to Neve for always producing beautifully presented work, 'always' being kind, polite & helpful.  In year 5; Max H for his enthusiasm, expecially in science.  In year 6; George E for good scientific thinking & good suggestions and Shekina for 'always' trying her best, being polite & helpful at all times. 
Msporti Football: Toby S 
 Congratulations to Toby in year 3 who won the Msporti Football medal for achievement this term.   
Opera at Assembly Hall: Nell, Rebecca, Bethan, India E & Sophie 
 On Tuesday 12th February 5 girls from years 5 & 4 went to the Assembly Hall to act and sing in the Italian & Latin opera Tosca.  We got there and did a quick rehersal, we had a lot of fun and would do it again.  We were confident when we went on stage and all the cast were very nice to us and gave us lots of encouragement.  On Wednesday 13th February we did another opera, Carmen.  This time we were just acting, but we still had lots of fun.  We did our rehersal and then watched the rest of the opera.  We also saw a real donkey walking across the stage!  We all thought it was really cute, but it was a bit smelly!  Then we went to our dressing room and got our costumes fitted.  All of us liked them better than the night before.  When it was time for us to go onstage, we were all really excited and confident.  We had a great time and we would love to do it again next year.  Report by; Nell, Rebecca, Bethan, India E & Sophie 
Shell Award: 5 Alpha 
 Congratulations to 5 Alpha, this weeks winners of the Shell Award. They will receive some additional freetime at the end of the week. 
Sign to Sing: 3 Alpha 
 Last Thursday afternoon 3 Alpha took part in a World Record attempt to have the most people signing & singing at the same time.  The class had to stand in rows and photo's were taken to ensure an accurate count of those taking part.  All the children then sang whilst signing.  Thank you to Mrs Sparkes for organising it.  It is not yet known if the World Record was broken. 
07 February 2013
Celebrations took place today, a lovely day, cold but sunny.  PC Barker joined the assembly to talk to everyone about e-safety.  He will be speaking to each year group throughout the day.  The School Council led the assembly with a presentation on what they have been doing recently.  They have written to Mr Simon Webb, at KCC to let him know the concerns pupils have about the extra classes in years to come, as yet they have had no reply.  They then asked which item pupils would like the School Council to address.  Pupils were invited to vote on toilets, lessons or lunchtimes and the School Council members will concentrate on the subject with the most votes.  Lunchtimes unanimously received the most votes.  The School Council members thanked everyone for listening.
Basketball Tournament: St. James A & B team 
 On Monday 4th February, 10 pupils from St. James went to play a basketball tournament at Bennett Memorial School.  Unfortunately neither of the teams got through to the semi's, but were very close finishing third.  St. Peters won and will play a special match to maybe get through to the county finals.  Thank you to Mr Allen & Mrs Waller for coaching & supporting us and to Mrs Simkins for driving us there.  A Team; Emma, Claudia, Fin, Jasper & Ollie.  B Team; Isobel, Freya K, Elliot J, Oscar & Jamie RW.  Report by Isobel & Freya. 
Creative Writing Competition:  
 

Sophia & Megan G drew attention to a creative writing competition in First News, dated 25th - 31st January.  Pupils between the ages of 8 & 13 are encouraged to enter a creative writing competition, the winner will receive a 'fantastic digital camera', £100 worth of books for the school and have the piece of writing published in First News.  To enter you have to imagine you have been stranded on an island and write a letter (maximum of 300 words) to send in a bottle in the hope that someone will find it.  You can imagine you are anywhere, anyone and at any time in the past, present or future.  Full details can be found in the news paper in each class.  The closing date is 28th March 2013.

 
Head Teachers Golden Award: Suzie, Abigail, Imogen, Scarlett, Oliver, James H, Rosie, Gabriele, Emily, India R, George B & Max H  
 Congratulations to the following, who all received the Head Teachers Golden Award.  In year 3; Suzie, for her creativity regarding 'rationing'; she mde her own ration coupons & gave them out to the class and at the end of the week they were able to exchange them for chocolate; also to, Abigail for 'always' working hard, Imogen for 'always' being cheerful, thoughtful, kind & smiling.  Scarlett & Oliver received the award for their 'wonderful' water dance.  In year 4; James H for excellent effort in reading & spelling, making fantastic progress; Rosie for presenting her work beautifully & Gabriele for 'always' trying her best, being polite & friendly.  In year 5; Emily for writing a brilliant story in the style of Rainbow Magic & India R for 'great enthusiasm', making things at home to do with topic work.  In year 6; George B for resilient participation in a class discussion & to Max H for excellent progress in his reading.  They all received certificates from Mr Tutt the Head Teacher. 
Netball : St. James B Team 
 On Wednesday 6th February St. James' netball B Team went to Horsmonden to play a match.  It was a really tight game, but in the last quarter they scored a winning goal.  Dan was Man of the Match.  Thank you to Mrs Moriarty for driving, coaching & supporting us.  Team; Phoebe C, Bethan, Isobel A, Dan, Emma, Chloe, Freya & Abi C.  Report by Isobel, Bethan & Phoebe. 
Shell Award: 6 Alpha 
 Congratulations to 6 Alpha, this weeks winners of the Shell Award.  They will receive some additional free time at the end of the week.  
31 January 2013
Celebration Assembly was led by Mr Tutt and Mr Smith.  Author Nigel Hinton also joined the assembly, as he had been invited to open the newly refurbished library.  He read, to everyones amusement, Beaver Towers Mission to Kent, a book he wrote for Kent schools 5 years ago. 
Head Teachers Golden Award: Faith, Robyn, Beth, Phoebe W, Olivia, Anna, Josh, Bleu, Phoebe C, Jarrar & Joe K. 
 Congratulations to the following who all received stickers from the Head Teacher and will receive certificates for gaining the Head Teachers Golden Award.  In year 3; Faith for her outstanding writing about Cinderella; Robyn, Beth, Phoebe & Olivia for 'always' listening carefully to instruction & waiting patiently.  In year 4; Anna, for 'always' being positive & setting an excellent example in class.  Also to Josh for his exceptional work in maths.  In year 5; Bleu, for working very hard this term and taking part in class; Phoebe C for working hard & gaining the confidence to put her hand up in class more.  In year 6; Jarrar for his fantastic maths investigation, spotting new number patterns & Joe K, for great improvement in his writing. 
Netball : St. James A v Claremont 
 On Wednesday 30th January, St. James' Netball A Team went to Claremont School to play a match.  We all played really well in the four quarters that we had.  Despite the weather being cold and the excellent playing of the team, we lost 10-12.  There were lots of tense moments.  Thank you to Mrs Waller, Mrs Moriarty & Miss Gibson for coaching us, and Mrs Moriarty again for being a great umpire & supporting us.  Team; Isobel P, Molly V, Annie, Emma, Jasper, Ollie, Claudia & Isabelle HG.  Report by Isobel P. 
Shell Award: 3 Alpha 
 Congratulations to 3 Alpha, this weeks winners of the Shell Award.  They will receive some additional free time at the end of the week.  
Swimming Gala: St. James Swimming squad 
 On Saturday 26th January a swimming gala took place at Tonbridge Boys School.  Ightham won the school competition & Tunbridge Wells won the district.  There was a grown up race & Georgie's Dad came third, with Isabelle's Mum finishing second, but it was all very close.  George B came third in the front crawl open & in the mixed medley we came third.  Overall St. James' came fourth.  Thank you to Mr Tutt and all the other parents who came along to support us, also thank you to Simon for coaching us. Squad;  George B, George E, Abi J, Elliot J, Georgie, Becky, Daniel B, Isabelle HG, Saskia, Toby, Jacob 7 Harriet.  Report by Becky & Georgie.  
24 January 2013
This mornings Celebration Assembly was led by Mr Tutt the Head Teacher.  Mr Smith the Deputy Head is unwell and everyone wished him a speedy recovery. Children were reminded to come to school in boots and coats in the snow.
Forthcoming Swimming Gala: St. James Swimming squad 
 Everyone wished the schools swimming squad 'good luck' in the forthcoming gala at Tonbridge School on Saturday 26th January. 
Head Teachers Golden Award: Evie, Nicole, Sariah, Apolline, Katie, Sebastian, Molly N, Kaci, Molly V, Max O & Brodie. 
 Congratulations to the following who all received the Head Teachers Golden Award.  In year 3; Evie, Nicole & Sariah for 'always' working hard and for their perceptive comments in RE.  Also Apolline for trying really hard with her reading and making great progress.  In year 4; Katie for 'always' doing her best, being polite & well behaved; Sebastian for his excellent expression when reading.  In year 5; Molly N for perseverance, despite having to right with her left hand for a week as she has sprained her fingers.  Kaci for an excellent science prediction.  In year 6; Molly V, for 'always' being helpful, considerate and hard working and Max O for 'always' being a kind and supportive friend to everyone.  Finally, carried over from last week, Brodie in year 4 for excellent improvement in his presentation.   
Horse Riding: Olivia & Emily 
 Congratulations to Olivia and Emily, both in year 5, who have gained their Bronze 3 certificates in horse riding.  They had to answer questions on horses, be able to mount and dismount, manage equipment and ride in a straight line.  They received their certificates from the Head Teacher. 
Indoor Athletics: Abi, C, Poppy, Freya H, Cece, Phoebe M, Julia, Georgie, Molly V, Isobel P, Finn W, George E, John, Martin, Raf, Jamie H, Archie, Thomas M & Thomas K. 
 On Wednesday 23rd January 18 children from years 5 & 6 went to the Kent Schools Athletics competition.  In the field evens we had to do two events such as the vertical jump, standing triple jump, standing long jump, chest push, javelin or speed bounce.  In the track events we also had to do two events, the 1x1 relay, 2x2 relay, obstacle relay, over-under relay, 6x6 relay, or 1x4 relay.  Overall we came second out of six schools.  Thank you to Mrs Waller for driving us and Mr Tutt for supporting us.  Mr Tutt reported the result was very close with the winning school receiving 272 points and St. James receiving 262 points.
Team; Abi, C, Poppy, Freya H, Cece, Phoebe M, Julia, Georgie, Molly V, Isobel P, Finn W, George E, John, Martin, Raf, Jamie H, Archie, Thomas M & Thomas K. Report by Cece.
 
Shell Award: 3A 
 Congratulations to 3A, this weeks clear winners of the Shell Award.  They will receive some additional free time at the end of the week. 
Sports Leaders: Chloe, Freya H, George E, Archie, Charlie, Max H, Isobel, Dominic, Abi C, Annie, Thomas K & Molly V 
 The year 6 Sports Leaders, gave a powerpoint presentation to the school on the role of Sports Leaders; which is, to represent Kent School Games & Sports groups for the lower school.  Over a four week cycle of football, netball, hockey & athletics they will each week take 20 pupils and coach them in these sports.  You never know you could become a future gold medalist at the olympics! 
Trip to Waterstones: 2 pupils from each class. 
 On Wednesday 23rd January, 16 children (2 from each class) went to Waterstones book shop to choose books for our newly refurbished library.  Our library will be officially opened by the author of Beaver Towers, Nigel Hinton.  Thank you to Mrs Ingman & Mrs Friend for taking us.  Report by Sophia.
Pupils who went; Sophia, Ben G, Oscar M, Yasmin,  Will, Lauren, Bethan, Allen, Laurence, Sophie, Tom, Matilda, Oscar C, Susie, Faith & Eddie.

On Wednesday 23rd January, 16 people went to Waterstones book shop with Mrs Ingman & Mrs Friend to buy books for the school library.  We enjoyed the walk from our school to the town centre.  We went upstairs to the childrens books & saw lots of books by lots of authors.  There were lots of different varieties of books.  We wrote a list of the books which we would like to have in the school library.  Mrs Ingman will order the book we have selected for our new library.  We are thankful to the teachers who chose us to go to Waterstones, and a special thank you to Mrs Ingman & Mrs Friend for taking us.  Report by Allen. Year 4.
 
17 January 2013
Celebrations Assembly was led by Mr Tutt the Head Teacher and Mr Smith the Deputy Head Teacher.  Mr Tutt reminded everyone that wintery weather is forecast for the next few days and that everyone should wear warm clothes, wear boots to school and bring shoes in a bag.
Duty Mentors: 6 Alpha 
 This terms duty mentors, who hold doors for assembly and when pupils come in off the playground, deliver registers to the classrooms and tidy up lost property.  This term they are all from 6  Alpha.  Congratulations to; Megan, Freya, Emma, Molly V, Andrew, Annie, Dominic, Ruby, Cece, Joe H, Poppy, Abi C & Louis.  All will receive badges. 
Head Teachers Golden Award: Alex, Igor, Freya B, Louis, Leo, Dilly, Ethan, Finley, Freya H & Charlie. 
 Congratulations to the following who all received the Head Teachers Golden Award.  In year 3; Alex & Igor for excellent answers during a science lesson on 'heat travelling', also Freya B for being kind & exceptionally helpful, especially in her maths group, Louis for improving his handwriting & Leo for always being kind & helpful.  In year 4; Dilly for super contributions & focus in science.  In year 5; Ethan & Finley for really trying hard in maths.  In year 6; Freya for an outstanding project on Spain & Charlie for great progress in all areas of his work.  All will receive a certificate. 
Mentors: Year 6 
 Mr Smith thanked all the year 6 pupils who were mentors in the autumn term for the great job they did.  It is now time for new mentors from both 6A & 6 Alpha to take over their roles. 
Music Awards: Sophie, Ella, Olivia, Analise, Dominic, Abi & Becky. 
 Congratulations to Sophie who has gained her Grade 1 viola; Ella has gained Grade 1 violin, Olivia has gained Grade 2 with merit also for violin.  Analise had gained Grade 1 clarinet, Abi & Dominic have gained Grade 3 violin and Becky has gained Grade 3 with merit on saxophone. 
Netball : St. James year 5 v St. Augustines 
 On Wednesday 16th January, St. James' year 5 netball team went to play a match against St. Augustines.  They played a great match and won 12-1.  Congratulations to all the team; Mrs Moriarty who coached and supported the team was very pleased with the result and the way the team played.  Team; Ollie, Jasper, Claudia, Rebecca, Isobel, Phoebe, Imogen & Lucy.  
Shell Award: 4 Alpha  
 

This weeks winners of the Shell Award, by a very narrow margin are 4 Alpha.  They will receive some additional freetime at the end of the week.

 
Sports Leaders: Isobel, Annie, Chloe, Freya, Molly V, Abi, Archie, George E, Thomas K, Charlie, Dominic & Max H. 
 Congratulations to Isobel, Annie, Chloe, Freya, Molly V, Abi, Archie, George E, Thomas K, Charlie, Dominic & Max H, all in year 6.  They were presented with their Sports Leaders badges.  They have been learning  how to help with sports both at break time and at after school clubs and will continue to help. 
10 January 2013
The first celebration assembly of 2013 was led by Mr Tutt and Mr Smith.  Mr Tutt informed everyone that Mrs Diplock is now out of hospital, following her hip replacement operation, and is recovering well.  She was 'thrilled' with all her get well cards, which cheered her up enormously.
Head Teachers Golden Award: Fidel, Xander, Phoebe, Matilda, Ella, Tom, Joe K & Martin. 
 Congratulations to the following who all received the Head Teachers Golden Award and received their certificates from Mr Tutt.  IN year 3; Fidel, for making excellent progress in his reading, also Xander for being an exceptionally good friend to a class mate.  In year 4; Phoebe, for a superb effort in maths & Matilda for great work in maths.  In year 5; Ella, for 'always' being reliable, 'always' getting on with her work quietly & Tom K, for an excellent piee of writing with some very original ideas.  In year 6; Joe K, for putting his hand up lots & contributing well in a science lesson on space & Martin for an excellent attitude & progress in his maths & other subjects. 
Listening Mentors: 6A,  
 This terms listening mentors are from 6A.  Barnaby, Max, Yasmin, Julia, Lloyd, Alfie, Millie, Isobel, Archie & Thomas K, will be available at break and lunch times on the playground to help other pupils and make sure everyone has someone has someone to play with. 
Shell Award: 5 Alpha 
 Congratulations to 5 Alpha, this weeks clear winners of the Shell Award.  They will receive some additional free time at the end of the week. 
Skiing: Elliot J 
 Congratulations to Elliot J, who went skiing in Austria in the holidays.  He attended ski school, as to begin with he was unable to even stand up!  However on the last day he took part in a slarlom race against four others and won!  He showed everyone his medal. 
20 December 2012
The last Celebration Assembly of 2012 was led by Mr Tutt and Mr Smith.  Mr Smith thanked everyone who took part in the Carol Service yesterday.  The singing was super and the readings were all very clear and the flutes & recorders and solo singing were also amazing and enjoyed by everyone who attended the service.  Prayers were said for Mrs Diplock, our lunchtime supervisior, who had a fall two weeks ago, but kept going and even came into school to work.  It has now been discovered that she has broken her hip and is having an operation today.  Our thoughts are with her and everyone wishes her a speedy recovery. 
Head Teachers Golden Award: Billy, George, Ben, Jon, Eve, Hannah, India, Allen, Elliot & Naomi. 
 Congratulations to the following, who all received the Head Teachers Golden Award, they were presented with their certificates by Mr Tutt, the Head Teacher.  In year 3; Billy, George & Ben for their spectacular candle poems, with lots of metaphores & similies.  Also Jon for working so hard to reach his targets.  In year 4; Eve for setting an excellent example in class, 'always' smiling & a lovely member of the class, also Hannah B, for 'always' listening well & behaving well & setting an excellent example to others in her class.  In year 5; India for being a very good friend & Allen for 'always' being polite, trying & working hard.  In year 6; Elliot J for his fantastic singing solo in the Carol Service & to Naomi for working so hard this term, becoming more independant & completing her work. 
Music Awards: Shreya, Julia, Yasmin, Oliva S 
 Congratulations to; Shreya in year 5, who has passed her Grade 1 Flute exam with Merit, receiving some very good scores & comments.  Julia C & Yasmin both in year 6 have passed their Grade 1 Flute exams & Olivia S in year 5 who has also passed her Grade 1 Flute exam.  They were all presented with their certificates by Mr Tutt. 
Shell Award: 5A  
 Congratulations to 5A, this weeks winners of the Shell Award.  They will receive some additional free time at the end of the week.  
Speedstacking: Year 3/4 & 5/6 Teams 
 Following their recent victory in the Tunbridge Wells Speedstacking Tournament both Teams were presented with their cups.  The Cranbrook Schools have now had their competition and St. James' year 5/6 team won by 4 seconds, but have had to withdraw from the county finals as these are scheduled to take place while year 6 are on the Isle of  Wight.  The year 3/4 team lost out to the Cranbrook schools by 10 seconds. 
Swimming : Amelia, year 3. 
 Congratulations to Amelia in year 3, who at her swimming club has gained her Bronze Award and was presented with her certificate & badge by Mr Tutt. 
13 December 2012
Celebrations were led by Mr Tutt and Mr Smith.
Football: St. James 'A' v St. Johns 
 On Monday 10th December, in the last match of the season, St. Johns scored first, we then equalised from a corner.  The game was very exciting but with the last kick of the ball they scored an amazing goal from a free kick to win 2-1.  Report by Martin.  Team; Jamie H, Jamie RW, John, Thomas M, Thomas K, Archie & Martin.  The winners of the league are still undecided as it will to finally decided on the last couple of matches to be played by other local schools. 
Head Teachers Golden Award: Michael, Oscar, Ben, Tess, Lucia, Isabel, Daisy, Lucek, James, Lucy, Becky & Ben. All year 4 
 Congratulations to the following who all received the Head Teachers Golden Award and were presented with their certificates by Mr Tutt. In year 3; Michael, Oscar, Ben & Tess for great work on telling the time, also Isabel, who is 'always' willing to change groups should the need arise and is kind and unselfish and carried over from last week, Lucia for being a great leader on the year 3 walk.  In year 4; Daisy for setting an excellent example to the class & being a good friend, also Lucek for a fantastic 'Just So' story.  In year 5; Lucy for 'always' being helpful & kind and to James for being amazing in his sentence group.  In year 6; Becky for 'always' being cheerful & helpful and finally to Ben, for 'always' working hard and producing good work.  Year 4 were all congratulated for their Christmas production full of excellent acting, fantastic singing and lovely clear speaking.  They performed the play to the school on Wednesday and were wished 'good luck' when they perform to the parents on Thursday afternoon. 
Nature Club:  
 The Nature Club announced the winners of their competition.  All those who took part received a certificate.  The runners up were; in year 3, Eva, year 4, Dhruva, year 5; Phoebe M & in year 6, Megan.  The winners were; in year 3, Rosie G, in year 4, Tanya, in year 5, Shreya & in year 6 the joint winners were Shekina & Elizabeth. 
Netball: St. James v Brenchley & Matfield 
 On Wednesday 12th December St. James went to Brenchley & Matfield to play netball.  It was freezing cold, but Annie managed to score 2 goals.  The final score was 5-2 to them.  Thank you to Mrs Moriarty and Mr Tutt who coached & supported the team. 
Shell Award: 6Alpha 
 Congratulations to 6 Alpha, this weeks winners of the Shell Award.  They will receive some additional free time at the end of the week. 
06 December 2012
Celebrations Assembly was led by Mr Tutt & Mr Smith.
Competition Winner: Archie T, year 5 
 Congratulations to Archie T in year 5, who entered a competition when the year group visited Kent Life at Maidstone for an Egyptian Day recently.  He won tickets for a family day out at Kent Life and received a certificate. 
Decorated Jar winners: Louis B, Ollie T, Charlie, Imogen & Max H. 
 Congratulations to the following who are winners of the Decorated Jar Competition and received their prizes; Louis B, Ollie T, Charlie, Imogen & Max H.  The jars were included in the Christmas Fair, which raised an amazing £5,000 last Friday.   
Football : St. James v Paddock Wood 
 

On Monday 3rd December St. James 'A' Football Team went to Pembury to play a match.  Following the heavy rain, the pitch was very muddy making play difficult.  The final score was 3-1 to Paddock Wood.  There is one more match to play next week and if the team are able to win, they may win the league - depending on other teams results next week.  So good luck to our footballers when they play St. Johns on Monday. 

 
Gymnastics: Cece 
 Congratulations to Cece in year 6, who has gained both her level 8 & 7 Proficiency Awards in gymnastics, she was presented with her certificates. 
Gymnastics: Abi 
 Congratulations to Abi, year 6, who has won a gold medal at the SE Regional Gymnastics Competition.  She was presented with her medal. 
Music - Piano: Abigail 
 Congratulations to Abigail for has passed her Piano Prep exam.  She received excellent comments regarding her playing and will now work towards her level 1.  
Netball: A Team v Pembury 
 On Tuesday 4th December, St. James' 'A' Netball Team played a match against Pembury.  Everyone played for the whole match despite a few cuts & bruises!  We won 11-5, with Annie scoring all 11 goals, but obviously the whole team played brilliantly to get the win.  Thank you to Mrs Moriarty, Miss Gibson & Mrs Waller for coaching and supporting us.  Also thank you to the wonderful parents who cheered us on!  Team; Isobel, Annie, Molly V, Emma, Imogen, Ollie & Jasper.  Report by; Isobel.  
Netball: 'B' Team v Bidborough 
 On the 5th December the Netball 'B' Team went to play against Bidborough Team.  We played really well but sadly we lost 4-5.  Thank you to Mrs Moriarty for coaching us and to the Mum's that drove us - we hope to win the next match we play!  Team; Jasper, Alfredo, Freya, Abi, Emma, Imogen & Chloe.  Report by Chloe.  
Scuba Diving: Alex 
 Congratulations to Alex C in year 6, who has received a certificate for scuba diving.  He has had to learn skills like, hand signals to keep him safe underwater, how to use a regulator and body control. 
Shell Award: 5 Alpha 
 Congratulations to 5Alpha, this weeks winners of the Shell Award.  They will receive some additional free time at the end of the week. 
Swimming: Toby S 
 Congratulations to Toby S in year 3, who has gained his ASA National Plan Award, Stage 5 - improving his swimming.  He was presented with his certificate. 
29 November 2012
Celebrations Assembly was led by Mr Smith, who reminded pupils the Christmas Fair takes place tomorrow after school.  Children can wear their own clothes to school in return for bringing in cakes and decorated jars for the Fair.  Decorated jars will be judged first thing in the morning and the Secrets Room will be open after lunch for anyone to select a gift for £1.50 and to have it wrapped.  Attention was drawn to the wonderful artwork in the entrance hall; each class has contributed two 'winter windows' for the display.
Head Teachers Golden Award: Gustaw, Akshayan, Milllie, Scarlet, Matilda, Anuj, Phoebe, Sam, Emma, Millie & Isobel 
 Congratulations to the following who all received the Head Teachers Golden Award.  In year 3; Gustaw for great improvement in his reading and handwriting; Akshayan for an excellent piece of non fiction writing.  In year 4; Millie & Scarlet for creating & performing a superb African Dance, Matilda for an excellent batik design & Anuj for being an outstanding role model to the rest of the class.  In year5; Phoebe for being a great role model the rest of the class when visiting St. James' Church & Sam for working really well & making very good progress in maths.  In year 6; Emma for her extra care & attention in her work, Millie for wonderful progress in both reading & writing, finally from last week, to Isobel P for consistantly good work in all subjects. 
Head Teachers Golden Award: Emily L, Louis B, Eva, James, Anya, Brodie, Sam, Toby, Oliver D, Raf, Ollie T, Jamie H & Amy. 
 Congratulations to the following who all received the Head Teachers Golden Award this week.  In year 3; Emily L, Louis, Eva & James for  a superb explanation of how a switch works.  Also Anya for being a very good leader on the year 3 walk on Monday, for listening to & following instructions.  In year 4; Brodie & Sam A for excellent acting in the school play, which will be shown to the whole school next week.  Also in year 4, Toby for persevering to improve his African mask.  In year 5; Oliver D for 'always' being polite, cheerful & working hard; Raf for great progress & enthusiasm in maths & Ollie T for being reliable & for his great contribution to spent.  In year 6; Jamie H for working hard to iprove his written work, especially his handwriting & Amy for excellent progress in all areas of her work.  
Netball: 'B' Team v Speldhurst 
 On Wednesday 28th November, St. James' 'B' Netball Team played Speldhurst at home.  We played really well but sadly lost 2-11.  Thank you to Mrs Waller, Mrs Moriarty & Miss Gibson for coaching & supporting us.  Team; Sophia, Abbie, J, Abbi C, Cece, Emma, Alfredo, Joe K, Chloe, Isobel P & Freya.  Report by Sophia. 
Shell Award: 4A 
 Congratulations to 4A, this weeks winners of the Shell Award who won by a considerable margin this week.  They will receive some additional free time at the end of the week. 
Speedstacking: Year 6 & Year 4 Teams 
 Congratulations to both the year 4 & year 6 Speedstacking Teams who took part in the Tunbridge Wells Tournament on Monday 26.11.12 at Bennett.  Both teams did brilliantly; the year 6 team finished in 1st, 2nd & 3rd place, while the year 4 team finished in 1st, 2nd & 4th place.  The school also won any of the individual events as well, winning 10 of the 13 events.  The Cranbrook trials take place next week and depending on how fast their winning team is will determine whether St. James' or a Cranbrook School go through to the Kent Finals latter in the year.  Mrs Waters praised both teams, especially the year 6 team who coached the year 4 team in their lunchtimes.  Year 6 report:  On Monday 26th November three year 6 teams went to Bennet to take part in a Speed Stacking Competition.  We were timed in the 3-6-3, the 3-3-3, the full cycle and the 3-6-3 relay.  We did other activities that gained us points.  After a while the winners were announced.  St. James' won 10 out of 13 events, the school will now be compared with schools from Cranbrook to see who will go through to the County finals.  Thank you to Mrs Waller & Mrs Waters for coaching & supporting us & Mrs Simkins for driving us.Teams; Julia, Isobel, Ben GJ, Finn, Becky, Yasmin,  Saskia, Hugh, Leo, Andrew, India & Max.  Report by Isobel & Julia.  Year 4 report: We started off practising, then went round the room being timed.  We got timed doing the 3-3-3, the 3-6-3 and the full cycle.  We all did really well & had lots of fun.  When we had finished we sat down to hear the results.  The team finished 1st, 2nd & 4th overall.   
Swimming Awards: Lewis & Oliver, year 5. 
 Congratulations to Oliver who has gained his 15m Swimming Award and to Lewis who has gained his 25m Award.  Both boys, from year 5, received their certificates. 
22 November 2012

Celebration Assembly was led this morning by Mr Smith - there were lots of sporting events to celebrate.

Book Review Competition: Sophia L, Sylvie, Shreya, Suzie P, Isobel, Phoebe, Bea, Olivia, Beth Freya, Hannah L & Megan G. 
 The year 6 librarians announced the following runners up in the book review competition, lots of entries were received.  These were some of the best; Sylvie, Shreya, Suzie P, Isobel, Phoebe, Bea, Olivia, Beth Freya, Hannah L & Megan G.  The overall winner was Sophia L in year 6.  All received an delicious edible prize.  Reviews will be displayed above the reading book shelves. 
Football: St. James Yr 4 v Bidborough 
 On 13th November St. James’ year 4 team played Bidborough year 4.  We got off to a bad start, conceding a goal in the first minute.  5 minutes later we scored a goal with a good break away by Tom.  Tom carried on going & placed the ball in the back of the net.  By half time it was 1-1.  In the second half we got off to a good start with Bertie passing to Joel on the right wing – Joel took the ball, did a quick one, two with Alex, Joel carried on & fantastically finished it off.  Bertie then scored in the top corner twice in a row.  A couple of minutes later Sam finished off the match with a fantastic goal into the top corner.  The final score was 5-1 to St. James.  The Man of the Match was Joel.  Goals scored by; Brodie, Sam, Joel & Tom.  Report by Alex 
Football Tournament: St. James year 5 team 
 On 14th November Owan, Max, Jsaper, Ollie, Cyrus, Raf, Jamie & Oscar went to a football tournament at SKA.  In the first match we played Pembury, we played very well & had lots of shots, unfortunately we drew 0-0.  The next game was against Claremont, this was also a draw, 0-0.  In the next game we played Bishops Down and won 2-0, with Max & Oscar scoring magnificent goals.  In the final match we played St. Johns who were a hard team to play against because they were very good at passing the ball around us.  We had a great start to the game with a free kick and another great shot by Raf, but unfortunately lost 0-1.  Thank you to Mrs Waller for coaching and supporting us and also to all the parents who supporting us. 
Head Teachers Golden Award: Luke, Amelia, Lily, Matilda, Billy, Heidi, Archie, Izzy, India & Freya 
 Congratulations to the following, who all received the Head Teachers Golden Award this morning:  In year 3; Luke, Amelia & Lily for super map work of a 'One Street Town', aldo Matilda for always being on task, always listening & always doing the right thing at the right time.  In year 4; Billy for his magnificent story opening using 'delicious' description, also Heidi for excellent effort in her writing.  In year 5; Archie T for his great enthusiasm in RE and for excellent contributions in class, also Izzy & India for excellent team work in science.  In year 6, Freya for an outstanding autumn poem and for good progress overall. 
Netball Tournament: St James A  
 

On Wednesday 14th November, St. James Netball ‘A’ team went to SKA for a netball tournament.  The first match for the ‘A’ Team was against Pembury and we won 6-0.  Our next match was against Bishops Down and we lost 2-3.  Next we played against St. Peters and won 4-0.  Our next match was against Claremont and we won 5-1.  Then we found out that we were in the final against Bidborough.  In the first half we were 2-0 up and in the second half we scored a goal that made the final score 3-0 to us.  That also meant we won the tournament.  Thank you Mrs Moriarty for coaching, driving and supporting us.  Team; James MC, Claudia, Isobel A, Isobel HG, Bethan, Phoebe C & William.  Report by Izzy & Claudia

 
Shell Award: 3A 
 Congratulations to 3A, this weeks winners of the Shell Award.  They will receive some additional playtime at the end of the week. 
Swimming Award: Allen, year 5 
 Congratulations to Allen in year 5, who has gained his 25m Award and received his certificate. 
15 November 2012
Mr Smith led Celebrations for years 3, 4 & 6 today.  Year 5 were out on an Egyptian day.
Gymnastics: Rosie, year 3 
 Congratulations to Rosie in year 3, who travelled to Hastings on Sunday 11th November to compete in the South East Acrobatics Championships and with her partner won the 'Prep A Womens Pairs'.  She had to complete a routine at the club.  Rosie was presented with a large shield, a medal and a small shield which she gets to keep.   
Head Teachers Golden Award: Izabela, Mack, Joel, Sam, Dominic & Yasmin. 
 Congratulations to the following, who all received the Head Teachers Golden Award today.  In year 3, Izabela for being a lovely friend to everyone and Mack for some very good answers when looking at features of non fiction writing & being very enthusiastic.  In year 4. Joel for a super & very original oak tree poem & Sam for having an excellent attitude & always being very cheerful. In year 6, Dominic for excellent science work & some very good language in his poetry, also Yasmin for a lovely 'Diary of a Victorian School Child'. 
Netball: 'A' Team v Langton Green 
 On Monday 12th November St. James' 'A' Netball team had a home match against Langton Green 'A' team.  In the first half Freya & Claudia had some great shots, putting us 5-2 up.  After some swaps at half time we continued to stay in the lead, eventually winning 12-4  We all played really well.  Thank you Mrs Waller, Mrs Moriarty & Miss Gibson for coaching us.  Team; Annie, Claudia, Jasper, Ollie, Isobel, Molly, Freya 7 Abi C.  Report by; Annie & Mollie. 
Netball: 'B' Team v Langton Green 
 On Monday 12th November St James' 'B' netball team played against Langton Green 'B' team at home.  We won the match 13-0 with Chloe scoring 10 times & Abbie scoring 3 times. Thank you to Mrs Waller, Mrs Moriarty & Miss Gibson for coaching & supporting us.  Team; Abbie J, Sophia, Emma, Oscar, Cece, Isobel, Chloe & Freya.  Report by; Abbie J & Sophia. 
Shell Award: 3 Alpha 
 Congratulations to 3 Alpha, this weeks clear winners of the Shell Award. They will receive some additional playtime at the end of the week. 
08 November 2012
The first Celebration Assembly of term 2 took place this morning and was led by Mr Tutt and Mr Smith.
Book Review Competition: Year 6 Book Shelf Librarians 
 The year 6 reading book shelf librarians launched a competition to write book reviews.  They would like to brighten up the area around the shelves and display some reviews.  Anyone can enter, you need to write a review and decorate it with a picture.  The girls will judge the reviews and there will be a winner from each class.  The closing date is next Wednesday 14th November and the winners announced next week in Celebration Assembly.  Completed reviews should be handed to the girls or Mrs Simkins in 6A. 
Duty Mentors:  
 Mr Smith congratulated all the mentors who did a great job last term.  They delivered registers to all classes round the school, held doors in the hall for assembly, collected lost property at the end of breaks and ensured children walked round from the playground to their classed.  This term 6A take over the role of duty mentors.  The following have been chosen to be Mentors this term; Barnaby, Julia, Max O, Finlay, Archie, George E, Abigail, Becky, Jarrar, Chloe & Freya.  They all received Mentor badges.   
Head Teachers Golden Award: Theo, Ariella, Lucy, Laurence, Maisie, William, Brandon & Hugh 
 Congratulations to the following who all received the Head Teachers Golden Award this week.  In year 3; Theo for greater concentration, also Ariella for a brilliant firework poem, not only for the great language used but the ability to write it in the style of a firework.  Mr Smith read out the poem out to the school.  In year 4; Lucy for 'always' working hard and Laurence for great Gum Boot dancing.  In year 5; Maisie for being an excellent team player, also William for great enthusiasm at the science day yesterday.  In year 6; Brandon for great improvement in his work  and to Hugh for working hard and making excellent progress. 
Listening Mentors: Sophia, Abbie, Max H, Finn H, Clem, Joe K, Elliot J, India, Ryley & Amy 
 

The listening mentors from last term, 6A, were congratulated for doing a great job in helping to sort out minor problems at break times and to help ensure everyone has someone to play with.  This term the listening mentors, all from 6 Alpha are; Sophia, Abbie, Max H, Finn H, Clem, Joe K, Elliot J, India, Ryley & Amy.  They all received their mentor badges from Mr Tutt.

 
Shell Award: 4 Alpha 
 

Congratulations to 4 Alpha, this weeks winners of the Shell Award.  They will receive some additional playtime at the end of the week.

 
Swimming Awards: Bleu, Milly & Edward 
 Congratulations to Bleu who has gained his 25m Award, Milly who has gained her 100m Award and Edward who has gained his 200m Award.  All are in year 5, they were presented with their certificates and badges by Mr Tutt. 
25 October 2012
The last Celebration Assembly of this term was led by Mr Smith and Mr Tutt.  There was lots of celebrate.
Biathlon: Shreya, Olivia, Claudia & Nathan 
 On Sunday 21st October, a biathlon was held at Tonbridge School Sports Centre.  In the year 5 swimming heats it was hard, but Olivia came 3rd, Shreya was 5th, Claudia was 4th and Nathan was also 4th.  In the running heats it was even harder because the track was slippery and it was the same size as the Olympic track.  We had to pin a competitor number card on us.  We were in different heats so we had warm ups & we waited a long time between the events.  Thank you to Mrs Waller for organising us.  
Girls Football: Isabelle, Ruby, Abi, Annie, Sophia, India & Sasha. 
 On Thursday 18th October 7 girls from years 5&6 played football against Pembury girls.  In the first half Isobelle scored a goal, Ruby scored 3 goals & Annie scored 1.  In the second half Ruby scored 2 goals making the final score 7-0.  At the end, the Girl of the Match was Ruby, she played excellently.  Thank you Mrs Waller for driving and coaching us. 
Head Teachers Golden Award: Lucia, Susie, Omar, Zach, Lucek, Daniel, Angus, Julia, Jamie & Lauren. 
 

Congratulations to the following, who were all awarded the Head Teachers Golden Award.  In year 3; Lucia, for trying her utmost & is always focused & listening.  Also Susie for helping others in her class with reading.  In year 4; Omar for 'excellent manners' also to Zach & Lucek for a wonderful role play of a food chain!  In year 5; Daniel for 'always' working hard & participating well in discussions, also to Angus for working hard & making great progress since joining the school in September.  In year 6; Julia for 'always being cheerful, through 'thick & thin' & to Jamie for his excellent maths investigations.  Finally to Lauren in year 5, who was absent last week, and received the Award for her 'amazing writing'.

 
Hockey: Year 4 
 

'A' Team report; On 22nd October, Bertie, Tom, Billy Hannah & Tilly went to TWGGS to play hockey.  When we got there we did some drills.  After the drills we played Bidborough B & won 3-1.  Next we won 5-0.  After the good win we drew 1-1 against Claremont.  After the draw we lost against Bishops Down 1-2.  We then played Bidborough A and won 5-1.  Thank you to Mrs Waller for organising and supporting us and to Mrs Simkins for driving us there.
'B' Team report - On 22nd October James, Felix, Mimi, George, Katie & Saskia went to TWGGS to play hockey.  When we got there we did some skills, including passing & dribbling.  When we had finished that we played against St. Peters, it was a tight game.  We were loosing 0-2 but George & Felix scored so we won 3-2.  Next we played Claremont, again it was a tight match, but Claremont scored in the last minute so we lost 0-1.  The next game was against Bishops Down, we drew 0-0.  We then played St. Peters & won 2-0.  Overall we came 9th.  Thank you to Mrs Waller for coaching us and Mrs Simkins for driving us. 

 
M-sporti Football Trophy: Sam 
 Congratulations to Sam, in year 4, who won the M-sporti trophy for football.  Sam plays football at the club on Mondays after school, which lots of pupils attend and have a great time. 
Shell Award: 6A 
 Congratulations to 6A, this weeks winners of the Shell Award, they will receive some additional playtime at the end of the week.  They were delighted as this was the first time they have won this term. 
Ski-ing: Naomi 
 Congratulations to Naomi, who showed everyone her medal for ski-ing, which she gained on holiday and really enjoyed doing. 
Sports: Mrs Waller 
 Mrs Waller was thanked for all her hard work this term organising, coaching, and supporting all the sporting teams. 
Swimming Awards: Adam & Kaci 
 Congratulations to Kaci, year 5,  who has gained her 25m Award.  Also to Adam, again in year 5,  who has gained his 200m Award. 
TWBC Sporting Culture Passport: Luke & Rebecca 
 Congratulations to Rebecca & Luke who have taken part in the TWBC Sporting Culture Passport challenges. The challenges were organised by the museum.  Children took part in a wide variety of activities and gained points.  Both Rebecca & Luke won amazing prizes for gaining lots of points. 
18 October 2012
Celebrations were led by Mr Tutt, the Head Teacher.  The theme of this weeks assemblies, which is caring was continued.
Boys Football A Team: Martin, John, Raf, Jamie, Archie, Thomas K & Thomas M 
 

On Friday 12th October the boys 'A' football team played at Hawkenbury in a festival.  Like the girls they had mixed results.  Carl, their coach was very impressed with the team and said they played really well and were unlucky with some results.  They drew 3 of their matches, won one and lost one.  Overall they finished 4th. 

 
Girls Football: Ruby, Abi, Annie, Cece, India, Megan & Claudia. 
 On 12th October the St. James' Girls Football Team took part in a Football Festival at Hawkenbury Astroturf.  The girls had mixed results, here is their report.  We played against Paddock Wood first and won 4-0.  Then we played against St. Augustines and lost 0-3.  We then played against Claremont and lost 0-2, just as Ruby was about to score the whistle blew.  Thank you to Mr Tutt and all the parents for supporting us. Mr Tutt was impressed with all the girls, who kept smiling through the rain and tried hard.  Team; Ruby, Cece, Abi, Annie, India, Megan & Claudia.  Report by Cece & Ruby.
 
Head Teachers Golden Award: Eva, Rosie, Billy, Molly, Nicholas, Bella, Sophie, Emily, Willow, Joe & Sophia. 
 Congratulations to the following who all received the Head Teachers Golden Award.  In year 3; Eva for her outstanding contributions to music lessons, also to Rosie, Billy, Molly & Nicholas - the orienteering champions!  In year 4; Bella for her excellent acting skills and Sophie for her marvellous descriptive writing, using excellent language to describe the jungle.  In year 5; Emily for 'always' being polite, cheerful & working hard.  In year 6; Willow for lovely writing, especially her 'Victorian Evidence Walk' which was 'superb'.  Also to Joe H for an excellent maths investigation.  From last week; Sophia in year 6 for an excellent detailed piece of work on Victorian housing. 
Rugby Festival: Tom - year 4. 
 Congratulations to Tom in year 4, who took part in a contact rugby festival at Blackheath at the weekend with his local club.  His team played against three other teams and won all the matches to win the festival.  He showed his certificate and medal. 
Shell Award: 6 Alpha 
 Congratulations to 6 Alpha, this weeks winners of the Shell Award.  This is the second time they have won the award this term, so many congratulations to them. 
11 October 2012
Mr Smith led Celebration Assembly this morning, which commenced with the school singing Jesus, Jesus in a round.
Football: A Team v Claremont 
 On Monday 8th October the A Team played against Claremont at home.  It was a very tense game, but we won 6-4.  Jamie opened the scoring, but Claremont equalised.  At half time it was 3-1 to us.  Tom & Martin then scored.  In the second half we went 4-1 up from a goal by Archie.  Then Claremont got a hat trick of goals making the score 4-4.  St. James then got 2 penalties, and scored from both of them to seal the win 6-4.  Man of the Match was Martin.  It was an exciting match to watch.  Team; Thomas K, Archie B, John, Tom M, Martin, Jamie H, Jamie RW & Raff.  Report by Archie.  
Football - A Team: A Team v Southborough 
 It was an extremely tight game, but we won 2-1.  Martin scored an early goal, but nearing the end of the first half Southborough equalised.  The half time score was 1-1.  In the second half both teams shared strong attacks, until half way through when Jamie H scored to make the score 2-1.  Southborough kept coming, but St. James' won 2-1.  Team; Thomas K, Archie B, John, Tom M, Martin, Jamie H, Jamie RW & Raff.  Man of the Match - Raff.  Report by Archie & Jamie. 
Football B Team: Ollie, Jasper, Max, Dan, Oscar, Meet, Dominic & Charlie 
 On Monday 8th October St. James B team played Claremont. In our team were; Ollie, Jasper, Max, Dan, Oscar, Meet, Dominic and Charlie.  In the first half we played well keeping possession. Their keeper drop kicked the ball and we got caught out on the bounce, this set up their striker to put them 1-0 up.  In the second half Jasper took a great corner, which came off the keeper to the defenders who couldn’t clear it, Oscar then smashed it into the net.  Later in the match Dan won ball, passed it to Ollie who switched it to Jasper he took it on the half volley and missed, but the ball bounced back to him, he turned round and shot in to the near corner to make it 2-1.  Jasper scored another to make the score 3-1.  Then they took a shot from the half way line which made it past Meet. Ollie took a shot 1 metre away from the half way line which the keeper left but it sneaked in the near post.  The final score was 4-2 to St. James.  Thank you to Mrs Waller and Carl for refereeing the match.  Man of the Match - Meet.  Report by Dan. 
Girls Football: St. James' v Southborough 
 On Wednesday 10th October, seven girls from year 6 went to Southborough School to play football.  We tried our hardest and played really well, but lost 0-4.  Thank you to Mrs Waller for driving us and to Mr Tutt and all the parents for supporting us.  Team; Abi, Ruby, Cece, Annie, Megan G, Sophia & India.  Girl of the Match - Abi C.  Report by Cece. 
Head Teacher Golden Award: Lola, Alex, Jack, Gabriele, Olivia, Archie T & Archie B 
 Congratulations to the following who all received the Head Teachers Golden Award today.  In year 3; Lola for being a very kind friend to others, especially when they are hurt, also to Alex for 'always' being cheerful, kind and helpful.  In year 4; Jack for excellent vocabulary choices in his creative writing and to Gabriele for her fabulous art work.  In year 5; Olivia for 'always' being kind, helpful and polite and to Archie T for getting a place at Bisham Abbey for tennis.  In year 6; Archie B for a good story, a great maths investigation, finding a pattern that was new even to the staff, also for being a great footballer. 
Horse Riding: Sophie 
 Congratulations to Sophie who finished fourth in a One Day Event at South Farm.  She took part in three events in the day; in the first she was best in class, gaining lots of points, in the second she took part in cross country and went over some small jumps and finally show jumping.  After the three events all points were added up and Sophie received a rosette for finishing third.  She had lots of fun. 
Shell Award: 3A 
 Congratulations to 3A, this weeks winners of the Shell Award.  They will receive some additional free time at the end of the week.  
04 October 2012
On a lovely sunny autumn day, celebrations were led by Mr Smith and Mr Tutt.  Pupils were reminded about Harvest Festival next week and to bring in harvest goods.  The school then sang Seek Ye First accompanied by the recorder group.
Head Teachers Golden Award: Harry, Rosie, Anuj, Tom, Saskia, Shreya, Ella, Lloyd & Megan 
 Congratulations to the following who all received the Head Teachers Golden Award.  In year 3; Harry for thinking of a good way to record results of a science investigation, also Rosie for outstanding writing in science and 'always' working hard.  In year 4; Anuj for 'always' being polite, an excellent listener & working hard; Tom V for 'always' listening beautifully, being kind, enthusiastic & contributing in class & Saskia for sharing her amazing encylopedic knowledge of African animals.  In year 5; Shreya for trying really hard in maths; Ella for 'always' being conscientious & working hard & Sam (who was absent last week) for trying really hard in maths.  In year 6; Lloyd for a brilliant description of a detective & Megan for her fantastic description of her special place.  
Rugby Ambassador: Finn 
 Congratulations to Finn in year 5, who is an ambassador for Tunbridge Wells Rugby Club.  They are recruiting new members to play contact rugby on a Sunday and anyone interested should speak to Finn. 
Shell Award: 5 Alpha 
 Congratulations to 5 Alpha, this weeks winners of the Shell Award.  They will receive some additional free time at the end of the week. 
27 September 2012
Mr Tutt & Mr Smith led celebrations assembly, the second of the term.  Pupils were encouraged to share their talents and achievements.
Fund raising for Hospice: Hannah & Rosie 
 Congratulations to Hannah & Rosie, both in year 4, who over the summer sold toys donated by themselves, friends and neighbours to raise funds for Hospice in the Weald.  They raised just over £18 and received a letter of thanks for their fund raising. 
Head Teachers Golden Award: Toby, Ruthie, Megan, Leo, Nicholas, Tom, Emma, Katie, Sam, Nathan, Owan, Abigail & Ruby. 
 Congratulations to the following, who all received the Head Teachers Golden Award this week.  In year 3; Toby, for writing a fantastic setting for a story; Ruthie, Megan, Leo & Nicholas for 'always' working hard & being very polite.  In year 4; Tom, for bringing in so many wonderful artifacts to share, & showing lots of interest in all topics; Emma & Katie for their fantastic personal research & presentation of their African Animal report.  In year 5; Sam, for trying really hard in maths, Nathan for being amazing & very helpful in ICT & Owan for taking part in the district cricket trials & getting into the team.  In year 6; Abigail for lovely writing & science work & settling well into year 6, also Ruby for an outstanding piece of science work on forces. 
Shell Award: 6 Alpha 
 Congratulations to this weeks winners of the Shell Award, 6 Alpha.  They will receive some additional free time at the end of the week.  
Swimming Awards: Poppy 
 Congratulations to Poppy in year 6, who has gained her 800m swimming award.   
20 September 2012
The first celebration assembly of the new year took place this morning.  Mr Tutt, Head Teacher and Mr Smith, Deputy Head Teacher, explained to year 3 and children new to the school that achievements are celebrated with the whole school on a Thursday. 
1k Fun Run for Hospice in the Weald: Imogen & Phoebe. 
 Congratulations to Imogen & Phoebe both in year 5, who took part in a fun run in Langton Green to raise funds for Hospice in the Weald at the weekend.  Phoebe had a great run and finished 8th overall.  Both girls were presented with their medals for competing.  
Head Teachers Golden Book: Daisy, Josh, Lewis, Claudia, Barnaby, India G, India R & Izzy. 
 Mr Smith explained that each week teachers think carefully about children they have noticed in a very good way, be it for listening well, achieving, politeness or trying hard, it is hoped this will inspire others to do well.   Children are presented with a certificate from the Head Teacher, which they can take home and show their families, and the information is put on the celebration section of the website each week.  The following all received the Head Teachers Award this week.  In year 4; Daisy for a very good effort with her spelling homework and Josh for excellent questioning in science.  In year 5; Lewis for trying really hard in swimming and Claudia who is new to the school and has settled in really well and is very enthusiastic in class, also at netball club.  In year 6; Barnaby for always being exceptionally polite at all times and India G for also being polite and kind and for her excellent attitude towards her work.  Mr Tutt included India R & Izzy for taking time out of school to help everyone at St. James by selling apples to raise funds.  Mrs Waller also congratulated the 38 boys who attended football club after school on Monday. Only 16 could be picked for teams, which meant lots were dissappointed, but all were very sporting. 
Music Awards: Annie, Willow, Becky, Cece, Imogen & Joe 
 Congratulations to the following who all received certificates for Music.  Lots of practise and hard work is required to gain music certificates.  Annie for Grade 3 Flute, Willow for Grade 2 flute with merit, Becky for Grade 2 flute, Cece for Grade 1 flute with distinction, all from year 6.  Also Imogen, year 5, for Grade 1 flute with merit.  Joe H received his certificate for grade 1 Acoustic guitar with distinction. 
Reading Shelf Librarians: Isobel, Kaavya, Millie & Analise 
 Congratulations to Isobel, Kaavya, Millie & Analise all from year 6, who have been doing a fabulous job keeping the reading scheme books tidy and sorted.  They give up some of their break time to do this and each received a librarian badge. 
Shell Award: 3 Alpha 
 Congratulations to 3 Alpha, this weeks winners of the Shell Award.  They will receive 15 minutes of 'Shell Time' at the end of the week.  They were very excited to be the first this term to win this. 
20 July 2012
The final assembly of the year took place on Friday 20th the last day of term, led by Mr Tutt.  It began with 6 Alpha selecting Lord of the Dance, which was sung with great enthusiasm.  Celebrations then took place before 6A's choice of hymn, Shine, Jesus, Shine.  Year 6 closed the assembly with their choice of pantomine song and the finale song, all sung with lots of energy, their way of saying farewell.  Mr Tutt then expressed his thanks to all the staff for working so hard and caring for all the pupils, he wished all the pupils in year 6 good luck in their new schools and reminded them that they will always be part of St. James.  Several other children are also leaving for various reasons and will be missed.  Also leaving after an amazing 48 years at the school, is Mrs Gasson, lunchtime supervisor, she first started working at the school when it was located in Quarry Road, prior to moving to the current site in Sandrock Road.  Mr Tutt them wished everyone a happy and safe holiday
Australian Olympians: Oscar, Zach, Ben and Sam 
 

On Thursday 19th July Oscar, Zach, Ben and Sam went to Tonbridge School to have a Q&A session with some of the Australian Olympic athletes who are based at the school before the Olympics.  It was amazing to have the opportunity to meet these top sports people and it made us look forward to the Olympics even more.  We saw a couple of athletes finish their training for the day and then we went inside for our Q&A session.  We had our photos taken with some of the athletes, including Craig Mottram (500m) and Kim Mickle (javelin).  We got lots of autographs which will be a brilliant reminder of the day.

Thank you Mrs Waller for organising this for us and to Ben’s Mum for driving us there.  Report by Oscar.

 
Big Little Award: Molly & Finlay 
 

It has become tradition that at the end of each year the Big Little Award, presented to the school when their children left by the Little family, a special award which is presented to two pupils currently in year 5, who work hard in every way and always try hard. This years winners are Molly & Finlay, both were surprised and delighted to receive the award.

 
Chess: Abi, Joe & Elliot 
 Abi, Joe & Elliot, all in year 5 were presented with certificates for taking part in the Iner Schools Chess Tournament.  All are great players and won lots of matches.  Joe, who was the champion and won all his matches received a cup. 
Concert for Malachi: Becky, Willow, Annie, Olivia, Yasmin & Shreya. 
 Last Friday, 13th July, children from lots of schools came together to play a beautiful concert at Bishops Down School for a very special little boy called Malachi.  Malachi is only 3 years old, but has gone blind because he has a tumour.  The concert was to raise money so he could have some sensory toys to play with and we managed to raise £166, which is great! Mrs Harris, our flute teacher organised the concert as she is a friend of the family.  There were some wonderful flute pieces, also sazophone, violin and some vocal solo's. It was a great evening.  Report by Willow. 
Head Teachers Gold Award: Anuj, Sebastian, Daisy, Mimi, Henry, Jack, Mrs Gilman, Sasha, Lewis, Rebecca, David, Maddy, Abbie, Florrie, 6A, Emily & Miran 
 Congratulations to the following, who all received the Head Teachers Gold Award.  In year 3; Anuj, for remembering how to do sums with missing numbers, Sebastian, Daisy, Mimi, Henry & Jack for an outstanding play and to Mrs Gilman, for her patience, hard work, sense of humour and inner & outer beauty!  In year 4; Sasha for her constant cheerfulness & helpfulness; Lewis for the best array of hats ever seen! Also Rebecca for always working hard & being positive and David for an outstanding Mr Man booklet.  In year 5; Maddy for always working hard and who will be missed when she moves to another county in the summer; Abbie for always working hard.  In year 6; Florrie for gaining the most merits in the class this year and also the whole of 6A, (also all 6 Alpha) for the AMAZING panto and for being a great year group.  Carried over from last week;  Miran, for making excellent progress in his reading and to Emily for always doing her best and helping others.  
Outstanding Sports Contributions : Oscar, Zach, Jessica & Kate.  
 Congratulations to Oscar, Zach, Jessica & Kate, all from year 6, who received Outstanding Contributions to Sports Awards.  They were presented with certificates and medals.  All have represented the school in many different sporting competitions while in the school and helped the school win matches and festivals.  
Shell Award: 3 Alpha 
 Congratulations to 3 Alpha, who were this weeks winners of the Shell Award, this is the second time in recent weeks, so well done to all of them. 
Sports Awards Evening: St. James'  
 Mrs Waller, the basketball and gymnastics teams attended a Sports Awards Evening where they were presented with a cup for entering the most Kent Schools Games Competitions.  Mrs Waller, who works extremely hard to arrange and organise pupils and teams to attend so many sporting events received the award to great applause and was thanked for all her hard work and for giving so many children so many opportunities in a wide variety of events.  
Swimming Awards: Ryley, Oliver, Hugh, Innes,Sophia, Leo, Abi & Ben. 
 Congratulations to the following, all from year 5, who have gained swimming badges.  Ryley gained his 25m award, Sophia gained 100m, Hugh gained 200m, while Leo gained 800m as did Abi and Ben.  In year 4Oliver gained 100m and Innes 200m. 
12 July 2012

Celebrations Assembly was led by Mr Tutt and Mr Smith.  The majority of year 6 were attending taster days at their new secondary schools, so school was unusually quiet!  School Council members showed the remaining pupils some of the new play equipment which is now available.  They unfortunately had to report that there are long delays regarding the permanent play equipment they have been hoping to have installed.

Football Tournament: St. James A & B Teams 
 

Congratulations to our football teams from year 4 & 5, who played in a tournament on Wednesday, with the B team winning.  They were presented with their cup by Mr Tutt, the Head Teacher.
A Team Report
On Wednesday 11th July, two teams went to play football at St. Gregory’s School.  The year 5 team was Tom, Jamie, Archie, Martin, John, Dominic and Charlie.  Our first game was against St. Johns, they were a strong side, and unfortunately we lost 1-3, with Tom scoring our goal.  Our next match was against St. Augustines B.  This match was more promising and we won 9-0, the Tom scoring 4 goals, Archie 3 and John and Jamie scoring 1 each.  Our third match was against St. Thomas, this was a tough match, but we came out on top and won 4-0.  Tom scored 2, with Jamie and Archie scoring 1 goal each.  Our next match was against St. Augustines A, this was our toughest game as they were reigning champions.  It was a cracker.  We won 4-3 from a come back.  Tom again scored 2, and John and Archie 1 goal each.  Our last match was against St. James’ B, we drew 1-1, with Jamie scoring our goal. 
They went on to win the tournament.
Thank you to Mrs Simkins for driving us there and to Mr Tutt and Carl for coaching and supporting us.

B Team Report
On the 11th July, St. James’ went to a football tournament at St. Gregs School.  At the tournament there were six teams.  Our first match we won 9-1, in our second match we won 3-1.  Our third match we won 2-1 and in the fourth match we won 4-1. Our final match was against St. James’ A team, which we drew. 
After the matches there was a speed monitor and we had to kick the ball as hard as we could at the goal and it told us how fast we had kicked it.  Max kicked it the fastest at 43mph.  After that they announced who won, and we won the tournament.  Jasper scored the most goals, then Oscar and then Max.  We had a great time and would love to go again.  Team; Raf, Oscar, Jasper, Ollie, Jamie & Max.  Thank you Mr Tutt for coaching us and to Mrs Simkins for driving us there. 

 
Head Teachers Golden Award: Dilly, James, Beatrice, Brodie, Mimi, Heidi, Owan, Emilie, Annie, Thomas, Elliot, Archie, Martin, Isobel, Millie & Ruby 
 Congratulations to the following, who all received the Head Teachers Golden Award today.  In year 3; Dilly, for excellent listening & sawing skills in DT, James for being very brave following an accident, Beatrice for working hard all year & being a great friend; she will be missed when she leaves tomorrow to move abroad.  Brodie, Mimi & Heidi, for always being considerate.  In year 4; Owan for showing great kindness to others and always being thoughtful & Emilie, who joined the school recently & who has settled in to the daily routines really well.  In year 5; Thomas, Elliott, Archie, Martin, Isobel & Millie for their amazing dances which focused on shapes of the London sky line.  Year 6 will recive their awards next week.  Carried over from last week, was Ruby, who received the award for being an excellent class representative on the Schools Council. 
Italia Conti Awards: Sasha & Shreya 
 Congratulations to Sasha who received a certificate for 'Best Musical Production' and to Shreya who received a certificate for 'Best Acting' from Italia Conti Performing Arts.  They both attend the local Italia Conti in Tunbridge Wells. 
Shell Award: 6A 
 Congratulations to 6A, this weeks winners of the Shell Award. They will receive some additional free time at the end of the week. 
SKA Science Workshop Winners: Elliot, Max, Willow & Molly 
 Congratulations to Elliot, Max, Willow & Molly who all went to Skinners Kent Academy to take part in a Science Workshop and won an award for the best flying machine in an 'Egg Tastig Voyage'.  They all had a great day and were presented with their certificates. 
05 July 2012
Celebrations assembly was led this morning by Mr Smith, Deputy Head Teacher.
Child Hope Charity: 4 Alpha 
 Mrs Ingman has received a letter of thanks from Child Hope for the donation of £57.  raised by the class at their recycling sale recently.  
Gymnastics: Jessica B 
 Congratulations to Jessica who competed in the Weald of Kent Gymnastics Festival at the weekend in the floor and vault.  She had to do a hand spring on the vault and complete a tricky floor excercise. She finished in 5th place and received a certificate and ribbon. 
Head Teachers Golden Award: Neve, Amelie, Joe, Molly, Emily, Abigail, Hope & Max 
 Congratulations to the following, who all received the Head Teachers Golden Award.  In year 3; Neve for being a super School Council member, Amelie for always being considerate in class and Joe for being fantastic help on Sports Day, he loves sports but was unable to take part as his arm is in a cast.  In year 4; Molly, for working hard in maths and learning her times tables also to Emily for being an 'always' person.  In year 5; Abigail for being a very good and loyal friend.  In year 6; Hope for all her hard work and cheerful friendliness and to Max for great improvement in his work and in particular his presentation and interest in all subjects.  All receive a certificate from the Head Teacher. 
Shell Award: 3 Alpha 
 Congratulations to 3 Alpha, this weeks clear winners of the Shell Award.  They last won ' Shell Time' in the first time of the academic year, so well done to them.  They will receive some additional free time at the end of the week.  
28 June 2012
Mr Tutt and Mr Smith led Celebration Assembly this morning - there was plenty to celebrate.
Cricket Tournament:  
 On a sunny day in June, St. James' A & B cricket teams  took part in the TW Primary Schools Cricket Tournament.  Both teams played really well, with our year 4 & year 5 players up against other pupils in year 6.  There was some excellent batting into the car park, but strong fielding prevented the school getting as many runs as they would have hoped for.  All the players enjoyed the match and thank you to the Neville for hosting the event.  All the children who took part were presented with certificates. 
Head Teachers Golden Award: Hattie, Daisy, Ollie, Allen, India, Martin, Edward & Aidan 
 Congratulations to the following, who all received the Head Teachers Golden Award.  In year 3; Hattie, for showing determination and great effort to keep calm in maths, also to Daisy for speeding up in all areas of her work.  In year 4; Ollie for always trying his best and to Allen for fantastic use of vocabulary in his poetry.  In year 5; India, who received the class vote for being kind and considerate and Martin for setting a new record in the 60m sprint a the pentathlon, 8.01 seconds.  In year 6; Edward for consistantly good, beautifully presented work and for translating a whole page of French!  Finally in year 6, Aidan, for showing great potential in the panto, and working hard.  All the children will receive a certificate from the Head Teacher.  
Pentathlon:  
 

On 27th June, 20 children went to compete against 18 other schools in a Pentathlon at Claremont.  Afer the first round St.  James' were first after Pip & Oscar came first in the 60m sprint.  After the second round we slipped to fourth.  On the third round Martin broke the year 5 sprint record for 60m in a time of 8.01 seconds.  Then we moved up to third. At the end we finished third, everyone received a medal and certificate and the team won the third place shield.  Thank you Mrs Waller for coaching, driving and supporting us.  Mrs Waller reported that all the children did very well and were brilliant a running and throwing.  Lannie and Harley received the shield on behalf of the team.  Special Standard 5 certificates were awarded to; Martin & Pip for 60m sprint, Faris, Harley & Alfie for javelin.  Team; Abbie, Oscar RW, Lannie, Thomas K, George E, Harley, Abi, Julia, Georgie, Alfie, Faris, Ben A, Annabel, Martin, India, Connie, Pip, Jake, Jess B, Luca, Isobel and Molly V.  Report by; Isobel, Molly, Abi and Julia.  

 
Recycle Sale: 4 Alpha 
 Mrs Ingman thanked everyone who supported the 4 Alpha recycle sale on 15th  June.  It was a huge success and the class raised £60 which they will be sending to Child Hope, a charity which aims to help children out of poverty and from having to work away from their families.  
Scouts: Edward, Jay, Ivor, Max, Bruno, Lloyd, Oscar and Pip. 
 Following a week away on the Isle of Wight and taking part in all the activities there, Edward, Jay, Ivor, Max, Bruno and Pip took part in a scout expedition at the weekend and walked 15 miles to achieve their expedition badges!! All the scouts had to cook their own meals over an open fire which they had to make and light. The boys hiked from Ashurst Station to Hammer Wood. Jay & Ivor finished first despite setting off last.  Two ten nights away badges were presented to Edward, Jay & Pip with Expedition badges for Oscar, Bruno, Max, Ivor and Lloyd.  The boys are all members of St. Barnabus Scouts.
 
Shell Award: 3A 
 Congratulations to 3A, this weeks clear winners of the Shell Award.  They will receive some additional free time at the end of the week.  
Speed Swimming Awards: Becky, Barnaby & Georgie 
 Congratulations to Becky who has gained Frontcrawl Silver and Backstroke Bronze Speed Awards.  Gerogie has gained; Frontcrawl Silver, Backstroke Silver and Breaststroke Silver.  Barnaby has gained Breastroke Silver. 
Swimming Awards:  
 There were lots of Swimming Awards presented for all grades.  5m Awards were presented to Allen and Joseph.  Max & Casey received their 10m Awards, Millie & Analise received their 25m Awards.  50m Awards were presented to Finn C & Oscar W.  Lauren, Adam, Molly, Nathan, Olivia and Edward all received 100m Awards.  Mary, Nell, Imogen, Jessica, Finn W, Daniel, India, Alexander and Hannah all received their 200m Awards.  Daniel and Julia received their 400m Awards. 
Swimming Gala: Nathan 
 Nathan took part in a Monson swimming gala at Sevenoaks at the weekend, and showed everyone his medal for participating - he had a great time.  
Year 3/4 Athletics:  
 On Monday 25th June, children from years 3 & 4 took part in an athletics festival celebrating World Sports Day.  They all had a great time and were presented with certificates..  Team; Mimi, Tilly, Saskia, Hannah, Rosie, Hal, Sam, toby, Hasmine, Beatrice, Bethan, Isabelle, Jessica, Phoebe, Alex, Tom, Nathan, Alex, Sam, Oscar and Sam.  
31 May 2012
Celebration Assembly took place today, after a two week break. Pupils and staff arrived at school dressed in red, white and blue to celebrate the Queens Diamond Jubilee.  Mr Tutt the Head Teacher led the assembly, with Mr Smith Deputy Head Teacher, assisting.  At lunchtime everyone had a picnic on the field, followed by an extended playtime.  In the afternoon a balloon launch took place to commemorate the Diamond Jubilee.
Head Teachers Golden Award: Matilda, Katie, Dilly, Billy, Olivia, Isobel, Ethan, Nell, Martin, Kate & Issy 
 Congratulations to the following, who all received the Head Teachers Golden Award.  In year 3; Matilda for 'always' working hard & very helpful; Katie, Dilly & Billy, who were nominated by their classmates for being good friends & mediators.  In year 4; Olivia & Isobel for terrific descriptive writing about the 'Window', also to Ethan for excellent progress in his reading & Nell for beautifully presented descriptions in literacy.  In year 5; Martin for being the most improved swimmer.  In year 6; Kate for her impressive writing and science work and to Issy for consistantly good work, always of a high standard and well presented.  
Mini Tennis Tournament: Olivia, Alex, Jamie & Isabelle, Shreya, Mary, Ollie & Jasper. 
 

On Wednesday 16th May,   8 year 4 pupils took part in a mini tennis tournament, held at St. Greggs School.  The ‘A’ team all won at least one match.  Olivia & Isabelle won all three matches, so did Jamie & Ollie, then Jasper & Ollie lost one match and Shreya & Mary lost one match.  The team got through to the final against St. Johns ‘B’ team.  Olivia & Isabelle did well and scored 15 points and their opponents scored 13 points.  Jamie & Alex also did well and came first, by more than 5 points.  So, the four winners got through to the final.  Everyone received certificates and a key ring.  The ‘B’ team finished second, we had a lot of fun and enjoyed the coaching.   Thank you Mrs Waller for helping & supporting us, also to the parents who supported us.
‘A’ Team; Olivia, Alex, Jamie & Isabelle.  ‘B’ Team; Shreya, Mary, Ollie & Jasper.

The ‘A’ team played in the Kent finals against other schools and did very well, with some very close matches, but lost 20-21 & 10-16. 
Report by; Jasper, Mary, Olivia, Shreya, Isabelle, Ollie, Alex & Jamie.

 
Netball Tournament: Zoe, Connie, Kate, Florrie, Jess, Jemma & Abbie 
 On 12th May the netball 'A' Team played in a tournament at the Weald of Kent School.  Our first match was against St. Johns; we played well and won 12-7.  Our next match was against Bishops Down, which we lost 6-10.  Then we played Speldhurst and won 8-2.  We went into the play offs for 3rd and 4th place against St. Augustines.  We won 12-8, so finished 3rd.  Thank you Mrs Moriarty and Mrs Waller for coaching and supporting us.  Team; Zoe, Connie, Kate, Florrie, Jess, Jemma & Abbie.  Report by; Zoe, Connie & Florrie 
Netball Tournament 'B' Team: Aliyah, Anais, Georgia, Dan, Pip, Phoebe & Mia 
 

On 26th May, the netball 'B' Team went to the Weald of Kent to play in a tournament.  The first match was against St. Matthews, which we won 9-1.  We also won our second match, but then lost the remaining 4 matches.  Thank you Mrs Waller for coaching and supporting us, also all the parents who supported us.  We all enjoyed it.

 
Olympic Torch: Ben, Aidan, Jemma & Stephanie 
 Certificates were presented to; Ben, Aidan, Jemma & Stephanie all carried the Tunbridge Wells District Schools Olympic Torch to St. Barnabas School last week, where they received a fabulous welcome.  All the pupils and staff turned out to line the last stage of the route and applauded the torch bearers as they handed over the torch.   
Race For Life: Imogen & Phoebe 
 Congratulations to Phoebe & Imogen in year 4, who took part, with their families, in the Race for Life at Dunorlan Park.  They raised over £600.  Both girls showed their medals and running numbers. 
Shell Award: 6 Alpha 
 Congratulations to 6 Alpha, who narrowly won the Shell Award this week.  They will receive some additional free time at the end of the week.  
Swimming Awards: Sebbie & Sasha 
 Congratulations to Sebbie, who received his 50m Swimming Award and to Sasha who has gained her 400m Award. 
Tag Rugby Tournament:  
 

Two teams took part in a Tag Rugby Tournament held at the rugby ground.  The 'A' team played well made great progress against more experienced players.  They had alot of fun and were very determined and good sports.  The 'B' team wonsome of their matches and improved as they gained experience.  All the players had a good afternoon and received certificates.

 
Tennis: Jasper, Ollie, Alex, Olivia, Isobel, Jamie, Mary & Shreya 
 Congratulations to Jasper, Ollie, Alex, Olivia, Isobel, Jamie, Mary & Shreya who took part in the schools tennis festival on 16th May and won the local rounds.  They went through to play against the other winners from Kent, and played some very close matches. 
10 May 2012

Mr Smith, Deputy Head Teacher led Celebration Assembly.

Head Teachers Golden Award: Tom, Brodie, Anuj, Joel, Millie, Timothy, Amy, Jim, Jasper, Yasmin, Willow, Molly, Florrie & William 
 Congratulations to the following, who all received the Head Teachers Golden Award.  In year 3; Tom, Brodie & Anuj for perceptive feelings shown with good reasoning in RE.  Also Joel & Millie for being brave and having a go, by themselves in recorders.  In year 4; Timothy & Amy for fantastic similies in their literacy work; Jim & Jasper for making links in their learning and Jim for always being the first to change at swimming.  In year 5; Yasmin & Willow for 'always' working and trying hard in maths.  Molly for doing an extra piece of research at home about Catherine Howard.  In year 6; Florrie for making excellent progress in her writing and Willima who has also made great improvement in his writing in all genres. 
Music & Dramatic Award: Tilly 
 Congratulations to Tilly, year 3, who gained distinction in Speaking Verse & Prose, Grade 2 at the London Academy of Music and Dramatic Art.  Tilly recited part of her poem to the school.  
Nairobi Choir: St. James' Choir 
 Last Thursday, the schools choir had the fantastic opportunity to go to the Assembly Hall in Tunbridge Wells and listen to singers from Nairobi.  They were then fortunate enough to have the chance to talk and sing with them.  The Choir from Nairobi will be sining for the Queen in the summer as part of the Jubilee Celebrations. 
Netball: v St. Augustines 
 

On Tuesday 8th May, the netball A team went to St. Augustines to play a match.  We played really well and quickly got the ball and shot some goals, the score was 6-4 to us.  In the second half they came back fighting, but we also had our techniques, the final score was 12-7 to us.  Thank you to Mrs Moriarty for coaching and supporting us.  Team; Connis, Jess, Zoe, Florrie, Abbie, Kate & Jemma.  Report by Connie and Jess

 
Shell Award: 5A 
 Congratulations to 5A, this weeks winners of the Shell Award.  They will receive some additional free time at the end of the week.  
Sign to Sing: 3 Alpha 
 3 Alpha recently took part in a World Record attempt, sign to sing.  120,000 pupils took part, which was a new World Record.  The class received a certificate for taking part.  
Swimathon: Elliot, year 5 
 Congratulations to Elliot who took part in a Swimathon at the weekend and swam an incredible 2.5km, which is 100 lengths of the pool, in 59 minutes and 8 seconds.  Elliot has so far raised over £500 for Marie Curie Cancer Care.  He received his certificate and medal from Mr Smith.  
Swimming Award: Abbie, 
 Congratulations to Abi, in year 6, who has gained her 800m Swimming Award and received her certificate and badge from Mr Smith.  
03 May 2012
Celebrations were led by the Head Teacher, Mr Tutt.  The choir and Mr Smith were absent as they had been invited to the Assembly Hall to a workshop with the Nairobi Choir who were visiting the town.  They had a fantastic morning with them.
Head Teachers Golden Award: James, Clemmie, Gabriele, Tom, Cyrus, Bleu, Mike, William, Jamie, Joe, Stephanie and Anja 
 Congratulations to the following, who all received a Head Teachers Golden Award.  In year 3; James, for fabulous improvement in his handwriting; Clemmie for producing a fantastic dance sequence and showing excellent partnerwork; Gabriele, who is 'always' on task, polite and hardworking.  In year 4; Tom, Cyrus & Bleu for fantastic improvement in their handwriting, also Mike for 'always' showing good manners and William for excellent effort in learning his times tables.  In year 5; Jamie for making great progress in his writing and Jow for his superb sketch of Henry VIII.  In year 6; Stephanie for making yet more progress in her writing - well done, and to Anja for overcoming her shyness and performing in dance.   The final two awards were carried over from last week;  in year 3, Brooklyn for his super work in literacy and in year 4; Alex for his neat, accurate and detailed work in maths. 
Shell Award: 5 Alpha 
 Congraulations to this weeks winners of the Shell Award - 5 Alpha.  They will receive some additional playtime at the end of the week. 
Strictly Cool Dancing:  
 

Certificates were given to all the children who took part in the Strictly Cool Dancing Competition in Tonbridge just before the Easter break.  Mrs Raistick choreographed the dance for the year 4 children, the six year six girls put together their own dance routine.  Both routines were very good and received good comments from the judges.  Full report & photo's.
Dancers; Isobel, Izzy, Lucy, Bethan, Imogen, Sasha, Rebecca, Poppy, Isabelle, Nell, Phoebe, Elliot, Ella, Ollie, Archie, Maisie, Oscar & Sam.

 
26 April 2012
Celebrations assembly was led by Mr Smith, Deputy Head Teacher and Mr Tutt the Head Teacher.  There have been some great sporting events this week, so there was plenty to celebrate.
Gymnastics Festival :  
 On 23rd April three gymnastics teams took part in the local schools gymnastics festival.  Two teams finished first in their section and the third team was second.  The two winning teams now go through to the finals in June.  Full report & photo's. 
Head Teachers Golden Award: Gabriele, Zach, Heidi, Megan, Jessica, Isabelle, Imogen, Jamie, Eve, Lauren & Maximus 
 Congratulations to the following, who all receive the Head Teachers Golden Award this week.  In year 3; Gabriele & Zach for a fantastic improvement in their writing, which they will take to show Mr Tutt.  Also to Heidi & Megan for their super Wellington Square work.  In year 4; Jessica & Isabelle for excellent contributions in science, on the topic of teeth also to Imogen for neat, accurate & detailed work in maths.  In year 5; Jamie, for a very detailed letter on the Battle of Bosworth Field,  their tudor topic. Also to Eve, for super improvement in reading & writing.  In year 6; Lauren for detailed work in science & topic and Maximus for his great progress in his writing, particularly his story about the Big Bad Dog & The Three Cats. 
Olympic & Paralympic Values: Shreya, Florrie & Elliot 
 Congratulations to Shreya, Florrie & Elliot who all received certificates for excellent friendship and determination shown in their gymnastics. 
Shell Award: 3A  
 Congratulations to 3A, this weeks winners of the Shell Award.  It was very close this week, but 3A just won and so will have some extra free time at the end of the week. 
Swimming Awards: Oscar 
 Congratulations to Oscar who has gained his 800m Swimming Award, he was presented with his certificate and badge. 
Swimming Gala:  
 Congratulations to all those who took part and represented the school last night at the TW Schools Swimming Gala.  The school finished 3rd overall and won a shield.  All those who took part received certificates and medals.  Full report & photo's. 
Swimming Gala, Diving: Jessica 
 Congratulations to Jessica who won the TW diving competition at the TW Schools Swimming Gala last night.  She gained 3 perfect scores of 8, to receive maximum points, and won a trophy.  Full report & photo's 
19 April 2012
The first Celebration Assembly of the Summer term, was also Mr Tutt's first.  He told the school that 'he was excited to be Head Teacher at St. James' and looking forward to the celebration assembly'.  The assembly was led by Mr Smith, Deputy Headteacher and Mr Tutt.
Duty Mentors: 6 Alpha 
 Congratulations to the following who are this terms duty mentors and will help around the school;  Hayley, Pip, Max, Sam, Aidan, Harley, Jay, Connie, Kate, Faris, Luca, Phoebe & Lottie.  They received their badges from Mr Tutt. 
First Aid : Mrs Crane & Mrs Simkins 
 Mrs Crane and Mrs Simkins, who both completed the British Red Cross First Aid Course recently were both surprised to receive their certificates in assembly from Mr Smith & Mr Tutt.  
Head Teachers Golden Award: Millie, Heidi, Anuj, Sam, India, Hugh, Yasmin, Lloyd, Sasha & Pip 
 Congratulations to the following who all received the Head Teachers Golden Award.  In year 3; Millie for great improvement in her reading, Heidi, for being very organised and having a good memory, also for showing great enthusiasm in her literacy group and to Anuj, for 'always' working hard in all subjects.  In year 4; Sam, for excellent ideas in literacy and India for a very thoughtful and organised report about recycling.  In year 5; Hugh for writing a very moving poem about friendship, which Mr Smith read out to the school, also Yasmin & Lloyd for being enthusiastic in maths.  In year 6; Sasha for working really hard in maths investigations, which she finds difficult, and is determined to conquer and to Pip for excellent improvement in his writing, with great use of vocabulary. 
Listening Mentors: 6A 
 Congratulations to the following who are this terms listening mentors and will be on the playground at break and lunchtimes to help other children sort out any problems:  Jake, Sasha, Hope, Melanie, Esme, Sam, Archie, Sebbie, Jessica, Maya & Niamh. 
Mentors - spring term: Year 6 
 Both the duty and listening mentors from last term were thanked for doing such a good job.  New mentors have now taken over their roles. 
Shell Award: 6A 
 Congratulations to 6A, this weeks winners of the Shell Award, they will receive some extra freetime at the end of the week. 
Swimming Awards: Miriam, Niamh, Maya, Alicia, Aliyah, William S & Edward 
 Congratulations to; Miriam who has gained her 25m badge, Niamh, Maya and Alicia have gained their 400m badges.  William & Edward have gained their 800m badges.  All were presented with their badges and certificates by Mr Tutt. 
Swimming Speed Awards: Daniel 
 Congratulations to Daniel, who has gained his bronze breaststroke speed award.  He received his badge from Mr Tutt.  
30 March 2012
The last assembly of term, was led by the Head Teacher Mrs McGlew.  It was also her last assembly as Head Teacher at St. James'.
Head Teachers Golden Award: Harvey, Tilly, Scarlet, Hattie, Lucy, Jack, Timothy, Hannah, Millie, Emma, Barnaby, Melanie, Esme, Amelia, Aliyah, Alicia, Alanya, Timotej & Phobe 
 Congratulations to the following who all received the Head Teachers Golden Award this week.  In year 3; Harvey for his excellent work on World War II, Tilly for being sensible & helpful at all times, Scarlet for a big improvement in her reading, Hattie for 'always' being very helpful; also Lucy for 'always' working hard & quietly and Jack for his fantastic maths work.  In year 4; Timothy for producing an excellent newspaper report on Mount Vesuvius, Hannah for her fantstic reasing as Danny the Donkey in the Easter Service and Millie for 'always' being cheerful & smiling. In year 5; Barnaby for being an excellent member of the class and working hard, especially in maths & Emma for her willingness to help others.  In year 6; Melanie, Esme, Amelia, Aliyah, Alicia, Alanya for their wonderful dance in the dance competition, where they received lots of compliments from the judges for a dance they had choreorgraphed all by themselves.  Also to Timotej to his excellent progress in all areas this term and Phoebe for her fantastic artwork, she also designed the front cover of the music concert programme. 
Netball: Jessica  
 Congratulations to Jessica B, in year 6 who plays netball for Langton Green at the weekends and has been awarded  the trophy for Best Attacking Player.  She plays shooter for the team. 
Piano : Mary 
 Congratulations to Mary in year 4, who has gained her Grade 2 Piano, with merit. 
Shell Award: 6 Alpha 
 Congratulations to 6 Alpha, this weeks winners of the Shell Award.  They will receive some additional freetime in the sunshine, today. 
Strictly Cool Dancing:  
 Yesterday dancers from year 4 and 6 girls from year 6, went to Tonbridge to compete in Strictly Cool Dancing.  All the dances had an Olympic theme.  Year 4 danced to London Calling, the year 6 girls who choreographed their own dance, Olympic Grooves.  They all had a great time.  A BIG thank you to Mrs Raistrick who choreographed the year 4 dance and supported the dancers on the night.  Full report and photo's. These photo's were taken at the rehersal.  Those taken at the competition in the evening are expected to be received at school early next term and will be put on the website as soon as received. 
23 March 2012
Assembly was led by the Head Teacher, Mrs McGlew.  There were lots of sporting events to celebrate.
Chess : v St. Peters 
 On Monday 19th March, St. James' Chess Team went to play St. Peters team, at St. Peters.  We played two matches each and in between we had drinks and twix.  The final score was 11,1/2 - 8,1/2 to us.  It was a really fun match and we thoroughly enjoyed it.  Thank you to Mrs Simkins for driving us there, and to Mrs Waller for coaching and supporting us.  Team; Ivor, Elliot, Joe, Ruby, Sophia, Abi, Megan, Joel, Innes, Oliver, Jack & Jamie.  Report by; Megan, Abi & Sophia. 
Cross Country: Too many to list! 
 On Wednesday 21st March, the Cross Country Teams went to St. Greggs for a race.  The Year 3/4 girls ran first, they persevered and did really well, even though the route was hard and some of them had to re-run part of the route.  Olivia lost her trainer, but kept running with only one trainer on!  Then the boys ran.  Max was 1st, Raff 2nd, Archie 3rd and Jamie 4th.  The rest of the boys all did really well too and were proud of their achievements.  60 runners took part.
Raff received a trophy for the best year 3/4 runner of the season, while the year 4 boys won a shield for being the best team of the season in the Tunbridge Wells Schools.  Thank you to Mrs Waller for driving us there and to Miss Church for coaching and supporting us.  The year 5/6 teams also did very well.
 
Diving: Elliot J 
 Congratulations to Elliot J, who has gained his level 5 in diving. 
Football: St. James' B Team 
 On Saturday 17th March, the football B team played at Hawkenbury against 6 other teams.  They won one, lost one and drew four of the matches.  Everyone played well and had a good time.  Thank you Mrs Waller for supporting us and all the parents who supported too.  Team; Harley, Jake, Aidan, Archie, Edward, Ralph, Max & Ben.  Report by; Jake & Harley. 
Gymnastics: Harriet, year 3 
 Congratulations to Harriet, for recently gained a silver medal in gymnastics at the Kent Regional Finals.  She took part in all the exercises, bar, floor, vault, beam and floor. 
Head Teachers Golden Award: Jasmine, Matilda, Rosie, Innes, Daniel, Finley, Molly, Naomi, George, Samuel, Nishi & Ivor 
 Congratulations to the following who all received the Head Teachers Golden Award this week.  In year 3; Jasmine for 'always' doing her best, is responsible, hard working and cheerful!  Also  Matilda & Rosie for 'always' working quietly, without disturbing others and doing their best.  In year 4; Innes for 'always' encouraging others in cross country running, Daniel & Finley for using their initiative to help the whole class by tidying the book shelves.  In year 5; Molly V, for working hard and making great progress in her maths, also Naomi & George B for being very kind and thoughtful, and for tidying the classroom without being asked.  In year 6; Samuel C, for 'always' working hard & participating so well in discussion; Ivor for his fantastic newspaper report on the Queen's visit to TW, finally to Nishi, for her detailed science report. 
Netball: v St. Augustines 
 The A team played first against St. Augustines and the final score was 3-3.  Then the B team played and the score was 3-11, with St. Augustines winning.  Then the A team played again, the score was 12-12.  Finally the B team played again and their final score was 12 -20.  33 netballers from St. James' played in turns against St. Augustines.  Thank you Mrs Moriarty for coaching and supporting us.  Also to all the parents who came along to support the teams. 
Shell Award: 5A 
 Congratulations to 5A, this weeks winners of the Shell Award, they will receive some extra freetime at the end of the week.  hopefully in the sunshine. 
Swimming Awards: Aidan 
 Congratulations to Aidan, year 6, who has gained his 100m swimming award and received his certificate and badge. 
15 March 2012
Celebrations were led by Mr Smith, Deputy Head Teacher in the absence of the Head Teacher.  He reported that representatives from playground equipment companies have visited the school this week to discuss suitable locations and equipment and discussions with the School Council will continue. 
Basketball: Archie, Zach, Daniel, Jessica B, Kate, Oscar & Abi 
 Congratulations to our Basketball Team who went to Gillingham last week to represent TW in the Kent Championships.  The team won two matches, lost one and drew one and made it through to the quarter finals.  Mrs Waller and Mrs Woolgar who went with them said they were 'fantastic and a credit to the school.'  They all received certificates from the sponsors of the event, P&O Ferries. 
Beginner Recorders: Year 3 
 Congratulations to; Charlie, Emma, Dhruva, Emelia, Finlay, Sylvie, Bertie, Tom, Hannah, Lucy & Courtice, all in year 3, who took part in a music festival at TWGGS yesterday.  The children played their recorders and sang with over 200 other local primary children.  They are all beginners on the recorder and played their piece of music to the school, to great applause!  Mrs Moriarty reported that they played brilliantly and behaved really well. 
Football: St. James 'A' v Pembury 
 On Monday 9th March, St. James' A team played Pembury in the quarter finals of the NLCA Super Cup.  We started well but Pembury scored from a corner.  Then just before half time Oscar scored a chip shot.  Despite playing well in the second half it stayed equal to the final whistle.  So it went to penalties.  Oscar took the first one, but it was well saved, Pembury went next, but Harry saved it well.  It was then Pip's turn, but again it was saved.  Pembury went next and scored so it was up to Zach who narrowly missed.  So the final score was 1-0 on penalties.  Team; Harry, Harley, John, William, Dan, Pip, Zach, Tom & Oscar.  Report by Harry & Pip. 
Football: St. James' B v Pembury 
 On Monday 9th March, the B team played at home against Pembury.  Although the boys lost, with the final score was 1-4, it was a close match.  The boys thanked Mrs Waller and Carl, for coaching and supporting them.  Team; Ralph, Archie, Edward, Jake, Aidan, Max & Ben. 
Head Teachers Golden Award: Recorder Festival Children, Joe, 4A, India, Sam, Ryley, Martin, Jessica & Jessica 
 Congratulations to the following children, who all received the Head Teachers Golden Award.  In year 3;, Charlie, Emma, Dhruva, Emelia, Finaly, Sylvie, Bertie, Tom, Hannah, Lucy, Tom & Courtice who all behaved brilliantly at the recorder festival, also to Joe for sustained improvement in his writing.  In year 4; All 4A, for their fantastic volcano poems, India for soem excellent show and tell, & sharing her learning with the class and to Sam for his fantastic Country Dancing.  In year 5; Ryley, for making great progress in his reading and Martin, who was outstanding at hockey, and was 'spotted' at a tournament and invited to join a local club.  In year 6; Jessica C, for great improvement in all aspects of her work and working very hard and to Jessica B for 'always' lovely detailed work. 
Shell Award: 5 Alpha 
 Congratulations to 5 Alpha, this weeks winners of the Shell Award.  They will receive some extra freetime at the end of the week. 
Swimming Awards: Connie, Jemma, Jessica B, Sam. 
 Congratulations to the following who all received Swimming certificates; Connie for both 800m & Bronze backstroke speed award; Jemma for 800m, bronze frontcrawl and silver breaststroke speed awards;Jessica B & Sam for 800m.  All from year 6. 
U9's Tennis: Archie 
 
Congratulations to Archie, year 4, who with his team mate Adam (from another school) won the 'Aegon 9 and Under Kent Team Tennis' finals at the weekend. Archie showed the school his shield, he is now the number 2 U9 player in Kent and continues to improve.
 
08 March 2012
Celebration assembly was led by the Head Teacher Mrs McGlew, who welcomed John Tutt, who will take over as Head Teacher next term, he was visiting the school for the day.  Mrs Eriksen updated the school regarding the School Council and permanent play equipment and stressed everyone needs to suggest ways to raise funds for this. 
Head Teachers Golden Award: Zach, Alex, Amelia, Jasmine, Megan, Sam, Mary, Shreya, Emily, Cece, Isobel, Olivia & Ethan. 
 Congratulations to the following who will all receive the Head Teachers Golden Award this week.  In year 3; Zach, Alex, Amelia & Jasmine who all produced fantastic spring poems, which were also beautifully illustrated.  They had shared their poems with 6 Alpha yesterday.  Also in year 3; Megan & Sam for super improvement in their writing.  In year 4; Mary & Shreya for their fantastic illustration of the Coliseum, with lots of detail.  Also to Emily for her thoughtful questions in science.  In year 5; Cece, for always contributing to class discussions, with a smile.  Isobel, for being such a good class representative on the school council.  In year 6; Olivia for 'always' working hard & being polite, also for trying really hard in swimming and improving her different strokes.  Also to Ethan for 'always' working hard, being a good friend, helping out in class and making very good progress. 
Judo: Ryley 
 Congratulations to Ryley, year 5, who has taken part in his first judo competition and gained a medal and a spirit of judo trophy, which he showed to everyone. 
Langton Green Football:  
 Several year 5 boys play for local team Langton Green at the weekends.  They took part in matches at the weekend against Rotherfield.  Here is their report.  On Saturday 3rd March, a few boys from St. James' went to play against Rotherfield.  We went 1-0 up with a cracker from Jamie o the outside of the box.  We battled hard but they got a goal back to make it 1-1.  Sadly it stayed as a draw to the final whistle.  The second match was more promising, but Rotherfield got the first goal.  A few minutes later Archie got a goal back by slotting a goal into the bottom corner.  After half time our friend Toby put us up 2-1.  We attacked hard and then John dribbled past 4 players to score.  It was a corner and Tom did a short corner to Martin who passed it back and Tom did a beautiful cross for Archie to head it in to make it 4-1.  Tom skilled 3 players and then did a low shot into the far bottom corner to make it 5-1 to Langton Green and to finish off Toby scored another. St James' players;John, Martin, Jamie, Thomas M, Charlie, Thomas K & Archie B.   
Queens Diamond Jubilee: Allotment Club 
 Mrs Watson and members of the Allotment Club explained how the Woodland Trust have been promoting and planting trees and hedgerows to celebrate Jubilee year.  The aim is to plant 6 million trees across the UK  The Queen has herself planted a tree at Sandringham.  The allotment club explained the importance of trees & hedgerows. The school applied for and received saplings which the allotment club have planted around the school.  The allotment club have also recently received a cheque from local company AXA PPP, for £300, they have used this money to buy equipment, compost and seeds.  Lots of children throughout the school have been involved with the allotment.  
Shell Award: 3A 
 

3A are this weeks winners of the Shell Award, they were delighted to win and will receive some additional free time at the end of the week.  Congratulations to them.

 
Swimming Awards: Florris, Jay & Anais. 
 Congratulations to Florrie who has gained her 100m award also to Jay & Anais, all year 6, who have gained their 800m awards, which is 32 lengths of the pool.  They all received certificates and badges. 
01 March 2012
Celebrations were led by the Deputy Headteacher, Mr Smith. The Schools Council reported back on recent discussions regarding permanent play equipment.  The representatives from each class have been working really hard, writing letters to the Governors and the PFA and researching equipment.  Mrs Eriksen asked children to be patient and to understand it will take a long time to complete the project.  Permanent play equipment costs lots of money.  The PFA have agreed to donate £7k towards the project.  The school needs to raise funds, it would be great if each class could raise some funds towards the project, ideas for fundraising should be given to class representatives.  Mrs Eriksen thanked the 'fantastic' school council members for their contributions so far.  The next step is to show everyone pictures of the types of equipment we could have.  Mr Smith thanked Mrs Eriksen and Mrs Featherstone for helping the children. 
Head Teachers Golden Award: Laurence, Tom, Lucy, India, Oliver, Shreya, Molly, Freya, Becky, William, Anais, Charlie, Saskia & Innes.  
 Congratulations to the following who all received the Head Teachers Golden Award this week.  In year 3; Laurence for a wonderful poem about this friend Ben, Tom for his excellent maths investigation and for finding all the answers correctly & quickly.  In year 4; Lucy, for 'always' being kind, cheerful, positive and a really good friend.  Also India for soem excellent sketches of buildings during the London trip.  Shreya was rewarded for her super behaviour on the trip and Oliver for his impressive knowledge of Romans.  In year 5; Molly D for 'always' being polite, cheerful and hard working;  Freya H & Becky for 'always' working hard.  In year 6; William S for his excellent participation in class, his sense of humour and 'always' working hard & handing work in on time;  Anais for making excellent progress with her reading.  Finally, from last week the following children in year 3were swimming when celebrations took place;  Charlie VH, for his fantastic handwriting, Saskia for her wow vocabulary (adrenalin, farrier, etc).  Also in year 4, Innes for being an excellent classroom monitor. 
LOTS of sporting activites scheduled for next week.:  
Netball: St. James' v Langton Green 
 On 29th February 33 girls (years 5 & 6) from St. James' played netball against Langton Green.  Unfortunately for this years team matches were scheduled to take place at SKA, but due to extensive building work all matches have been postponed.  So Langton Green came to St. James.  Several friendly matches were played and all the girls took part.  All the girls had a great time and thanked Mrs Moriarty for training them and Mrs Waller for supporting them. 
Shell Award: 6A 
 Congratulations to 6A, this weeks winners of the Shell Award.  They will receive some additional freetime at the end of the week.  Hopefully the sunny weather will continue and they will be able to enjoy some time outside. 
24 February 2012
Celebrations took place on Friday this week as dance classes took place for the school all day on Thursday.  Assembly, about Lent was led by St. James' Prayer Group.  Mr Smith, Deputy Headteacher, thanked the group and led the celebrations.
Basketball: St. James v Benenden 
 On 22nd February, St. James' Basketball A team played against Benenden.  In the first 8 minute quarter we played well and scored 8 times, making the score 16-0.  In the next quarter we scored 4 more times, taking the score to 24-0.  In the third quarter we scored 8 more times and Benenden scored to make the score 40-2.  In the final quarter we scored another goal to make the final score 42-2.  Thank you Mrs Waller for taking us and Mr Allen for coaching us.  The team received a trophy.  Report by Kate & Zach.  Mrs Waller reported that the team now go to Gillingham in two weeks time to play 15 other Kent schools.  Team; Zach, Dan, Oscar, Abi, Kate & Jessica. 
Bronze Swimming Award: Archie B Year 5 
 Congratulations to Archie B in year 5, who has gained his Bronze Swimming Award, achieving some wonderful swimming and water skills. 
Cross Country:  
 On 22nd February the Cross Country teams went to Southborough to compete against several other local schools.  The year 3/4 girls raced first.  They ran round the field two and a half times. Everyone did really well.  Then the boys raced.  Archie finished in first place, Raf was second and Jamie sixth.  Archie received a medal for first place. This was the first time a runner from St. James' had finished in first place.  It was then time for the year 5 & 6 runners, who again all did really well and ran through some wooded and very narrow uneven paths.  Congratulations to all the runners who took part. Thank you to Miss Church for coaching and supporting the team and to Mrs Waller who organised the team. 
Head Teachers Golden Award: Daisy, Bella, Amelie, Daniel, Finn, 5A, Alfie, Jake & Luca 
 Congratulations to the following who all received the Head Teachers Golden Award.  Year 3 children had left to go swimming, so they will receive their awards next week.  In year 4; Daniel for being excellent at looking after the classroom and Finn C for 'always' being thoughtful, and being particularly sensible in drama club.  In year 5; 5A received the Award, for their excellent 'Ooglies' projects and brilliant class assembly.  Also Alfie, for his amazing writing.  In year 6; Jake, for working hard and making fantastic progress, especially in writing, science and maths, also Luca for making great progress and trying hard in maths.  
Shell Award: 4 Alpha 
 Congratulations to 4 Alpha, this weeks winners of the Shell Award.  They enjoyed some additional freetime outside after break. 
Sign to Sing: 3 Alpha 
 Congratulations to 3 Alpha, who will all receive Sign to Sing badges.  They have been practising their skills and will perform to the school in singing practice next Wednesday. 
10 February 2012
Following a busy week in the school, a brief celebration assembly took place, led by members of The Church of Christ in Tunbridge Wells.
Basketball: St. James A & B Teams 
 

The schools basketball teams went to Bennett on 8th February to play in a tournament.  The A team were unbeaten and went through to the final, which they also won!  Congratulations to them.  The B team also had a very good tournament and finished in second place.  Thank you Mrs Waller and Mr Allen for coaching and supporting the teams.  Photo's and full report on the news page.

 
Shell Award: 6 Alpha 
 Congratulations to 6 Alpha, this weeks winners of the Shell Award.  Lots of shells were given out this week, with 6 Alpha gaining the most.  They will receive some extra freetime at the end of the week. 
02 February 2012
Celebration Assembly was led by the Head Teacher, Mrs McGlew.
Clarinet: Isobel, year 6 
 Congratulations to Isobel in year 6, who has passed her Grade lll Clarinet exam. 
Football: St. James v Bishops Down 
 On Monday 23rd January, St. James’ played a match against Bishops Down.  We started well but didn’t find the net.  We passed the ball well and Zach found the corner.  A few minutes later, Zach scored again because the goal keeper hit the ball into his own net.  St. James were on top with 2 goals to 0 at half time.  When we stated the second half Dan crossed the ball in and Oscar had a great header.  Soon after Pip had a go on goal twice, but missed.  Then Zach scored a fantastic goal to complete his hat-trick.  After kick off from goal Pup soon scored after a weary first half. Pip scored again making the score 6-0.  Once again we were on the attack and Zach scored the best goal of the match by scoring at an angle and in the top corner.  It was coming down to the last few minutes and Pip put one under the keeper.  The final score was 8-0 to us, a well deserved win.  Thank you to Mr Carpenter for coaching us and refereeing the match and to Mrs Waller for supporting us and cheering us on.
Team; Pip, Zach, Oscar, Harley, Dan, Harry & William
Report by; Pip & Zach.

A great result and very descriptive report from the boys.
 
Head Teachers Golden Award: Eve, Sylie, Bea, Oscar, James, Bleu, Poppy, Oscar & Jay. 
 Congratulations to the following, who all received the Head Teachers Golden Award this week.  In year 3; Eve, for not making any fuss, being very brave and getting on with her work despite having a badly broken collarbone.  Also to Sylvie & Bea for their fantastic art work, working in the style of Matisse and inspired by his snail painting.  See the home page for some of the great art work from year 3.  In year 4; Oscar for making very good contributions in maths lessons on symmetry & reflection, also to James for his superb participation in all lessons and to Bleu who joined the school after Christmas and has settled in really well and made some very good new friends.  In year 5; Poppy, for always working hard and for an excellent story about a jellyfish attack!  In year 6; Oscar for 'always' working hard, particpating in class discussions and completing all tasks on time and to a very high standard.  Also to Jay, for excellent progress in his writing, which has taken a big leap forwards - well done. 
Shell Award: 3A 
 Congratulations to 3A, this weeks winners of the Shell Award.  They were delighted to win and will receive some extra free time at the end of the week. 
Violin : Abi & Dominic 
 Congratulations to both Abi and Dominic, year 5, who have both passed their Grade ll Violin exam, with merit. 
26 January 2012
Celebration assembly was led by 6 Alpha, with their assembly on perseverance.  This linked what they have been learning in class about space and the schools assembly value of perseverance.  The Head Teacher thanked the class for the informative and entertaining assembly.
Athletics Festival: 16 children 
 On Wednesday 18th January, 16 children from St. James went to an Athletics Festival at St. Johns Sports Centre.  There were 11 activities to do and each of us did two track events and two field events.  We came 3rd out of six schools, after St. Johns who came 2nd and Claremont who came 1st, but we really enjoyed it all.  Thank you Mrs Moriarty for driving us there and Mrs Waller for supporting us.
Team; Abbie, Alanya, Aliyah, Ben, Cece, Connie, Edward, Esme, Harley, Jessica B, Kate, Luca, Max W, Melanie, Oscar Pip, Sam C & Zach.  Report by; Cece.
 
Football - NLCA match: Archie B, Archie C, Jamie & Tom. 
 On Monday 23rd January, Archie, Archie, Jamie and Tom went to Chatham to play in a football tournament.  We played four matches.  In our first match we were 2-0 down, and then came back to win 3-2.  Our second match was against a really good team, sadly we lost 4-0.  The next match was more successful, we had a lot more chances and got some goals.  The final score was 4-0 to us.  Tom and Jamie both got a goal.  The last match was a tricky one, they went 1-0 up, then we came back with an equalizer that Archie scored to make the score 1-1, we battled hard but in the end lost 3-1.  Report by Jamie, Archie, Archie and Tom.  
Freddy Fit: Freya & Georgie 
 Congratulations to Freya and Georgie, both in year 5 who received certificates for outstanding contributions in the Freddy Fit fitness session last week. 
Olympic & Paralympic Values: Oscar & Zach 
 Congratulations to Oscar RW & Zach B, both in year 6, who received certificates for demonstrating Olympic & Paralympic values when taking part in the Athletics Festival.  The values included showing respect in all aspects of the sport and sportsmanship, excellence - for giving their best, friendship & inspiration.  Well done to both of them. 
Shell Award: 4A 
 Congratulations to 4A, this weeks winners of the Shell Award, they will receive some extra free time at the end of the week. 
Swimming Awards: India, Yr 4 & Thomas K, Yr 5 
 Congratulations to India, year 4, who has gained her 50m Award and also to Thomas K in year 5, who has gained his 400m Award, which is 16 lengths of the pool at St. Johns. 
Violin Exam: Olivia S. Year 4 
 

Many congratulations to Olivia in year 4, who has passed her Grade 1 Violin exam with Merit.

 
20 January 2012
As Freddy Fit was in school for the day on Thursday, there was no celebration assembly.  However, on Friday morning following a talk from Major Elizabeth Lloyd from the Salvation Army, the school celebrated year 4's curling festival last week.  Lots of lost property was also claimed!!  Lost property is located in the cupboard in the main porch of the school.
Curling Festival: Year 4 
 On the 12th January, 8 children from year 4 went to Bennett school to play in a curling festival.  It was great fun and we played 7 games and 2 extra ones while they counted the scores.  Overall Claremont came first, unfortunately they didn't say who came second or third.  Thank you Mrs Waller for coaching us, Mrs Simkins for driving us there and Mrs Waters taking Mrs Wallers place while she was at a meeting!
Team; Isabelle, Sasha, Oscar, Nell, Maisie, Dan, Rebecca and Molly.  Report by Sasha, Maisie & Issy.
 
Library competition: Year 6 Librarians 
 The competition to design a poster for the library has been extended to next week.  The competition will be judged on Wednesday and the winners announced in celebration assembly on Thursday. 
12 January 2012
Celebrations Assembly was led by the Head Teacher, Mrs McGlew, who reminded pupils all entries for the firework poster competition need to be handed in for judging by Friday 13th.
Flute: Willow, Becky & Annie 
 Congratulations to Willow, year 5, who has passed her Grade 1 Flute exam with distinction, she received her certificate. Becky, year 5, also passed her Grade 1 exam and was awarded with her certificate. Annie, year 5, passed her Grade 2 Flute exam, she too received her certificate. 
Head Teachers Golden Award: Tanya, Matilda, Daniel, Bertie, Anuj, Henry, Alfredo, Owan, Finley, James, Shreya, Cyrus, Adam, Allen, Shekina, Millie, Niamh & Florrie. 
 Congratulations to the following, who all received the Head Teachers Golden Award.  In year 3; Tanya for good behaviour 'always', Matilda, for excellent answers in science and Daniel, Bertie, Anuj & Henry for lovely writing & pictures about people who are hungry.  In year 4; Alredo for excellent improvement in his story writing, Owan for being a very good & kind friend, Finlay for his excellent maths investigation with Roman numerals.  Also James, Shreya, Cyrus, Adam & Allen for superb reading of a Roman play, which they read with great expression and understanding to the school.  In year 5; Shekina, for 'always' being polite, cheerful & working hard, and Millie for excellent progress in reading.  In year 6, Niamh, for some great work in maths & a beautiful presentation, also to Florrie for 'always' doing her very best, being polite & getting on well in class.  
Library Club Competition: Year 6 Librarians 
 The year 6 librarians announced a competition to brighten up the school library.  Pupils are invited to replicate the front cover of their favourite library book, onto A4 paper, using any art materials.  The best ones will be displayed in the library.  There will be a prize for each year group and an overall prize winner.   The winning poster from each year group will be displayed on the libray doors.  The closing date is next Wednesday 18th January. 
Next Level Coaching Academy (NLCA) U8's: James, Tom, Brodie & Bertie, year 3 
 

James, Tom, Brodie & Bertie, all in year 3 played football for Next Level Coaching Academy (NLCA), under 8's.  They read their wonderful report to the school and talked about their experience.  Report - On Monday 19th December, we went to Brighton & played 3 Arsenal teams & a friendly against NLCA U9's.  The first match we won 5-0.  The first half was very tough, Bertiw had a lot of chances, Tom & Brodie were very strong in defence.  James kept a clean sheet in goal.  The second match we lost 2-0.  It was a very even match & we were unlucky not to score.  The third Arsenal team wer under 9's and we lost 4-0.  It was very hard, they were both quick & strong.  Despite losing, James made some excellent saves!  We all had a great day & gained lots of experience.  Then on Saturday 7th January, we played Crystal Palace and came joint 3rd out of 8 teams from the south east and London.

 
Shell Award: 5A 
 Congratulations to 5A, this weeks winners of the Shell Award.  They were delighted and will receive some extra free time at the end of the week.  It is the first time they have won the award this year. 
Swimming Award: Willow,  
 Congratulations to Willow in year 5, who has gained her 50m Award. 
05 January 2012

The Head Teacher welcomed everyone back after the Christmas break.

Domino stacking: Emma, year 3 
 Congratulations to Emma, who attempted the World Record for domino stacking during the holidays. She managed an impressive 34 blocks in a minute, but this was not enough to break the record. 
15 December 2011

The last celebration assembly of 2011 was led by the Head Teacher Mrs McGlew.  Both she and Mr Smith thanked everyone who took part in the church service yesterday, especially all those who read, played instruments or took part in the nativity.

Greg Clark's card competition: India 
 Congratulations to India, whose entry into Greg Clark MP's christmas card competition was 'highly commended'.  Well done India, (year 4). 
Head Teachers Golden Award: Yr 3 Nativity participents, Matilda, Megan, Archie, Amy, Maise, Eva, Megan, Arcie, Alanya & Yasmina 
 

Congratulations to the following who all received the Head Teachers Golden Award this week.  All the children who took part in the nativity scene in the church service; Joel, Eva, Alex, Phoebe, Tom, Cortes, Jacob & Daisy.  Also from year 3; Matilda & Megan for keeping their christmas party table friends calm & organised on Tuesday.  In year 4; Eva for 'always' being polite, well behaved & hard working, also to Maisie for 'always' being thoughtful & thinking of others and Archie who 'always' does his best.  In year 5; Megan, for 'always' being brilliant!  Also Archie, for being 'just wonderful'!  In year 6; Alanya for being a great School Council rep and Yasmina for her fantastic Christmas poem and excellent progress.

 
Olympic logo for St. James: Jake, William & Sophia 
 Congratulations to Jake, William and Sophia whose ideas have all been combined to create the St. James Olympic logo for the 2012.  The design contains the olympic rings, torches, St. James' shell and sporting activities. 
Shell Award: 6 Alpha 
 Congratulations to 6 Alpha, this weeks winners of the Shell Award, they will receive some extra freetime at the end of the week. 
Swimming Awards: Analise, Naomi & Martin. 
 Congratulations to Analise & Naomi, both in year 5, who have gained their 25m Award.  Also to Martin, also in year 5, who has gained his 400m Award.  All received badges and certificates.  
Swimming Challenge Awards: Georgie, Becky & Issy. 
 Congratulations to Georgie, Becky & Issy, all year 5, who have all gained their Gold Swimming Challenge Award.  They all received certificates and badges.   
08 December 2011
Assembly was led this morning by Mr Smith, Deputy Head Teacher.  Two new Christmas songs were practised.
B Team Football: Ben, Edward, Max, Jake, William, Aidan, Harry & Archie. 
 

On Monday 5th December, St. James B football team played against St. Augustines' at home.  In the first few minutes St. Augustines slotted the ball into the bottom corner.  St. James quickly equalised thanks to Edward.  Aidan & Jake played well in defence allowing Willliam to set Edward up nicely to score a second goal. St. Augustines soon scored another bottom corner goal, making the score 2-2.  A goal kick from Harry landed perfectly for Ben, who crossed it to Edward for him to score his hat trick!  Then the final whistle blew.  The final score was 3-2 to St. James.  Thanks to Mrs Waller & all the parents who supported us.  Team; Ben, Edward, Max, Jake, William, Aidan, Harry & Archie.  Report by Ben.  Another good win for the team, well done.

 
Head Teachers Golden Award: Eden, Heidi, Jacob, Tom, Harriet, Billy, George, Hayley, Archie, Jamie, Alex, Poppy, Isabelle, Oscar & All year 4! 
 Congratulations to the following who are all winners of the Head Teachers Golden Award this week.  All year 4; for their fantastic production of The Peace Child.  To Nathan who was on the Chris Evans show on Radio 2 in the morning of the production, he said it was a great experience & fantastic to talk to him.  In year 3; Eden, Heidi, Jacob, Tom & Harriet for their super torches, made in DT.  Also George for being a very responsible leader on local walks; Billy for singing in assembly, trying very hard even though he didn't know the words!  In year 4; Poppy for a beautiful solo and for standing in so brilliantly as the narrator in The Peace Child,  Isabelle for her beautiful solo and her professional attitude.  Also in year 4, Oscar for his helpfulness to Miss Gibson when Fred the gecho went flying off the roof of her car!!  Oscar rushed to help with the gecho and guinea pigs!!!  In year 5; Jamie for working hard 'always' and Alex for a very informative powerpoint on electricity, packed with useful facts & information.  In year 6; Archie for always being cheerful & for being a great mentor and filling in when others are absent, last but by no means least; Hayley for quietly getting on with her work and an excellent piece of writing. 
Shell Award: 5 Alpha 
 Congratulations to 5 Alpha, this weeks winners of the Shell Award.  They will receive some extra freetime at the end of the week.  
Sports Leaders : Anais, Pip, Jessica, Zach, Hayley, Harley, Olivia, Emily, Oscar, Niamh, Jake & Dan 
 

Recently 12 year 6 pupils went to Skinners Kent Academy to learn how to be Sports Leaders.  We played games which involved bowling, basketball and more.  After that we split into groups and talked about the Kent Schools Games in 2012.  Thank you Mrs Moriarty for taking and supporting us.  Report by Anais.

 
Swimming Awards: Max, Brandon, Thomas, Eve, Elliot, Alfie, Barnaby & Sam 
 Congratulations to the following, all from year 5, who have gained swimming awards.  Swimming is a great skill to have, whether just starting off or when when you can swim fast and over long distances.  Max gained his 5m award, considered to be the hardest.  Bandon, Sam & Thomas gained their 10m awards. Eve her 100m award.  Elliot & Barnaby gained their 200m awards.  While Alfie gained his 400m award.   
Swimming Speed Awards: Becky, Georgina & George 
 Congratulations to Becky, year 5, who has gained her Bronze frontcrawl Speed award.  Georgina has gained her Bronze Speed Awards in breaststroke, frontcrawl and backstroke. George has gained his Silver Speed Award for frontcrawl & his Bronze Speed Award for backstroke. 
01 December 2011
Assembly was led by the Head Teacher, Mrs McGlew, who reminded pupils all entries for the decorated jar competition need to be in by Friday 2nd December to be judged. 
'A' team Football: Harry, Rikishi, Harley, Dan, Zach, Pip & Oscar. 
 

On 9th November St. James' A football team played at home against Pembury.  St. James' started off well, but midway through the first half Pembury had a corner and after alot of confusion a Pembury player scored.  In the second half, St. James' played well and Zach scored an amazing goal from the half way line.  In the last minute Pip passed the ball to Zach and he scored a great goal.  Thank you to all the parents and Mrs Waller for supporting us.  The final score was 2-1 to St. James'.  Mrs Waller reported that the boys had all been very sporting and it was a great result for the team.  Team; Harry, Rikishi, Harley, Dan, Zach, Pip & Oscar.

 
'A' team Football: Pip, Zach, Harley, Oscar, Dan, Rikishi & Archie 
 On Wednesday 23rd November, St. James' played football against Claremont.  We started the match well could couldn't get the ball up the field.  After half time Claremont had a corner, Zach booted the ball away and Pip ran onto it, putting it past the goalie and scored with ten minutes to go.  After that Oscar coreed the ball, but missed.  The final score was 1-0 to St. James'.  Thank you to all the parents for supporting us, Mrs Simkins for driving us and Mrs Ingman for supporting us.  Team; Pip, Zach, Harley, Oscar, Dan, Rikishi & Archie. 
'B' team Football: Archie, Harry, Ralph, Aidan, William, Ben, Edward, Jake & Max. 
 In a hard game we dominated the first half  but   close to the end they scored.  In the second half they scored again very quickly.  After that we had lots of chances.  Harry had a great shot that the keeper put over.  For the rest of the game it was very equal.  The final score was 2-0 to them.  Thank you to Miss Regan and all the parents who supported us.  Team; Archie, Harry, Ralph, Aidan, William, Ben, Edward, Jake & Max. 
Forresters Football: Jim 
 Congratulations to Jim in year 4, who has won the Managers Player Award at Forresters Football Club.  He showed his trophy to the school. 
Fund raising for Children In Need: Issy, India & Molly. 
 Congratulations to Issy, India and Molly, all in year 4, who completed a sponsored silence to raise money for Children In Need.  The girls were sponsored to be silent for a morning and raised £37. 
Gymnastics: Hannah & Jessica 
 Congratulations to sisters Hannah & Jessica who are both great gymnasts.  Hannah recently won a bronze medal in the floor & vault and Jessica won a silver medal for her 'round off flick', in the vault & floor. 
Head Teachers Golden Award: Emelia, Courtice, Archie, Innes, Olivia, Leo, Georgie, Annabel & Zach 
 Congratulations to the following who are all this weeks winners of the Head Teachers Award.  In year 3; Emelia for great strides forward in her writing skills, & Courtice for his fantastic written description of part of a story.  In year 4; Archie & Innes for being excellent narrators in the year 4 play & Olivia for 'always' giving 100% effort in everything she does.  In year 5; Leo, for some excellent Egyptian facts & Georgie for being very brave following her accident & still smiling on her return to school.  In year 6; Annabell, for an amazing rhyming 'Just So' story in the style of Kipling & Zach for 'always' working really hard, being very positive & a pleasure to have in class. 
Kung Foo: Charlie 
 Congratulations to Charlie, in year 3 who has gained his red belt in the martial art of Kung Foo. 
Netball A team: Zoe, Abi, Connie, Jessica, Florrie, Olivia & Kate 
 On 16th November the girls netball A team went to Skinners Kent Academy to play league matches.  First we played St. Johns, the score was 13-4 to us.  Then we played Southborough, the score was 10-6 to them.  The last match was against Pembury, it was a tough match, but in the end we won 8-6.  Thank you to all the parents who came to support us and not forgetting a big thank you to Mrs Moriarty for her time and support.  Team; Zoe, Abi, Connie, Jessica, Florrie, Olivia & Kate. 
Photo Shoot: Rikishi 
 Rikishi recently took part in a photo shoot.  His photo's have now been published in a book entitled At The Dog Rescue Centre, which he showed to the school. The book is available in book stores.  He was congratulated on an amazing achievement. 
Shell Award: 4 Alpha 
 Congratulations to 4 Alpha, this weeks winners of the Shell Award.  They will receive some extra playtime at the end of the week. 
Swimming Awards: Louis, Charlie and Ben 
 Congratulations to Louis and Charlie, who have both gained their 100m Award in swimming.  Also to Ben who has gained his 400m Award.  All the boys are in year 5. 
24 November 2011

The drama group, Zoe, Nishi, Cece, Freya, Anais, Gemma, Abi, Aliyah and Jessica B opened assembly with a performance of Sherlock Holmes & the Mystery of the Aquilla Diamond which was very entertaining.  The Head Teacher then led the celebrations.

Cross Country at Claremont: Lots of children! 
 On Monday 14th November boys and girls from all year groups went to Claremont to take part in a cross country race.  It was their first race and everyone did really well.  In the year 3/4 girls race, Isabelle finished 3rd overall with Phoebe 4th and Maisie 8th.  In the year 3/4 boys race, Owen finished 4th, Finn W was 5th with Jamie 7th.  There were also good results in the year 5/6 boys and girls races.  The year 3/4 races were two and a half laps of the grounds and the year 5/6 races were three and a half laps.  Year 3/4 runners; Maisie, Shreya, Olivia, Imogen, Phoebe, Isabelle, Finn W, Raf, Owan, Jasper, Jamie, Innes.  Year 5/6 runners; Kate, Abi, Molly Ruby, Dominic, Archie, Charlie, Zach, Oscar & Max 
Head Teachers Golden Award: Katie, Josh, Sylvie, Beatrice, Brodie, William, Ella, Kaci, Amelia, Alicia & Georgia. 
 Congratulations to the following who all received the Head Teachers Golden Award.  In year 3; Katie & Josh for fabulous behaviour & great imagination in literacy.  Also; Sylvie, Beatrice & Archie for their delightful maps of the school grounds & field.  In year 4; William for making excellent vocabulary choices in his writing, Ella for excellent enthusiasm & focus in maths and Kaci for a fabulous story.  In year 6; Amelia & Alicia, 'The Wombles' who regularly go out on litter patrol at break time.  Amelia for working so hard in science and Georgia for a excellent victorian school diary & making great progress. 
Shell Award: 3 Alpha and 4A 
 Congratulations to 3 Alpha and 4A, who both gained the most shells this week, and are therefore the winners of the Shell Award.  They will receive some extra free time at the end of the week. 
Swimming Awards: Tim, Maisie, Innes, Finn W, India & Finn C. 
 Congratulations to Tim who has gained his 10m Award, Maisie her 25m Award, Innes, Finn W & India their 50m Awards.  Finn C has gained his Bronze Speed Award for backstroke.  All are in year 4. 
10 November 2011
Celebrations assembly was led by the Head Teacher Mrs McGlew.  As autumn draws to a close the recorder group accompanied by Mr Smith on the piano, played the hymn Autumn Leaves, while everyone sang.
Head Teachers Golden Award: Sophie, Clemmie, Bea, Tom, Nell, Tom, Abi, Yasmin, Elliot, Chloe, Willow, Julia, Kaavya, Sebbie & Rikishi. 
 Congratulations to the following, who all received the Head Teachers Golden Award.  The first to receive their awards were Yasmin, Elliot, Chloe, Willow, Julia, Kaavya.  They created a fantastic fireworks dance, which they showed to the school.  All were from year 5.  In year 3; Sophie, for her magic potion to get rid of Oyen (Beaver Towers).  Also to Clemmie, Bea and Tom for their outstanding classroom plans.  In year 4; Nell for her lovely handwriting and beautifully presented work; Tom for his fantastic thoughts and links in science; Aidan for a wonderful poem about an oak tree.  In year 5; Abi for extending her learning at home and making a fabulous shaduf.  In year 6; Sebbie for good understanding in science, topic and literacy and also to Rikishi for an excellent attitide overall and superb effort in his maths investigation and big improvement in his reading. 
Hockey Tournament: Sam, Raf, Olivia, Jasper, Ollie, Tom, Isobel, Isobel, Mary, Jim, Rebecca & Molly 
 On November 7th St. James' went to play hockey at TWGGS.  The B team played 3 matches against other schools.  First match was against Bidborough. In the first half they scored 3 goals, we managed to score in the second half, but the final score was 3-1 to them. The second match was against St. Johns.  The final score was 0-1 with St. Johns winning. The final match was against Rusthall, which we won 6-0.  Raf, Issy & Sam all scored great goals.  'A' team report; First we did some training drills and then played some matches.  First we played against Claremont and won 3-1.  Next we played St. Peters, who had two amazing players, we lost 3-0.  Then we played Claremont B, it was a very good match and the final score was 3-0.  Then we played St. Johns and won 2-1.  The final match was against Bishops Down, it was a hard match, but we won 4-0.  Overall we finished in second place.  Thank you Mrs Simkins for driving us there and Mrs Waller for supporting and coaching us. Also thanks to all the parents who came along to support us.  
Shell Award: 6 Alpha 
 Congratulations to 6 Alpha, this weeks winners of the Shell Award.  This is the first time they have won the extra free time this year.   
Swimming Awards 100m & 400m: Poppy, Dominic, Abi,  
 Congratulations to Poppy who gained her 100m award.  Dominic and Abi both gained their 400m awards. All are in year 5. 
Swimming Awards 10m, 15m & 25m : Lewis, Millie, Jamie, Adam, Nathan, Oscar, Olivia, Shekina, Edward, Oliver. 
 Congratulations to Lewis, who has gained his 10m swimming award, the first and hardest to achieve.  Millie, Jamie, Adam, Nathan, Oscar, Olivia, Shekina, Edward and Oliver, all in year 4, received their 25m awards. 
Swimming Awards 50m : Mary, Archie, James, Imogen, Daniel B, Daniel L, Nell, Sasha, Jessica, Alexander, Molly Hannah, Hugh & Sophie 
 Congratulations to the following who have all gained their 50m awards; Mary, Archie, James, Imogen, Daniel B, Daniel L, Nell, Sasha, Jessica, Alexander, Molly Hannah, Hugh & Sophie. 
Tap Dancing Exam: Rebecca 
 Congratulations to Rebecca in year 4, who has gained distinction in her tap dance exam. 
03 November 2011
Celebration assembly was led by the Head Teacher, Mrs McGlew.  Pupils were reminded that they can buy a poppy at break times.  Also to be very careful when arriving and leaving school as the road works in Sandrock Road, Ferndale and St. James' Road have resulted in an additional set of traffic lights, therefore extra care is needed when crossing the road.
Ballet: Jasmine, year 3 
 Congratulations to Jasmine, in year 3, who has gained her ballet exam with distinction. 
Duty Mentors: Maya, Hope, Archie, Edward, Jake, Melanie, Oscar, Will, Emily & Olivia 
 Congratulations to; Maya, Hope, Archie, Edward, Jake, Melanie, Oscar, Will, Emily & Olivia, who are the new Duty Mentors from year 6.  They have taken over responsibilities from 6 Alpha, who have done a great job.  They will each receive a Mentor badge. 
Head Teachers Golden Award: Finlay, Alana, Phoebe, Finn, Ben, Willow, Anna, Connie & Daniel. 
 Congratulations to the following who all received the Head Teachers Golden Award.  In year 3;  Finlay for great sportsmanship, not complaining ever and being generally very kind and good natured.  Alana for being very kind, polite, quiet and 'always' working hard.  In year 4; Phoebe for her excellent effort in maths and to Finn for some lovely words about the oak trees.  Also to Daniel, who was away last week - for his excellent science work.  In year 5; Ben for a excellent enlarged picture of the Egyptian Gods & Goddesses and Willow for her excellent sentences for spelling homework.  In year 6; Anna for a great idea for a debate and for her convincing arguments, also Connie for her well presented, clear explanations in her maths investigation on 'Building Bigger Walls' and her contributions in class. 
Library Club / Librarians: Phoebe, Will & Lottie 
 Phoebe, Will & Lottie have been busy tidying & organising the library.  They gave a presentation for the new Library Club for years 3 & 4, which will take place in the library on Thursday's at 12.30.  Children can go and read, borrow a book or have a book read to them by Phoebe, Lottie and Will.  Lots of children expressed an interest. 
Shell Award: 3A 
 Congratulations to 3A, this weeks winners of the Shell Award.  They will receive some additional free time at the end of the week. 
20 October 2011
Celebrations were led by Mrs McGlew the Head Teacher.
Christmas Card Competition: Leo, Phoebe, Mia, Shreya, India & Kaavya 
 Congratulations to Leo, Phoebe, Mia, Shreya, India & Kaavya, whose cards were selected to go forward to the Greg Clark MP christmas card competition.  
Football Tournament: St. James' A Team 
 On Friday 14th October the A team played in the West Kent Schools Football Tournament at Hawkenbury.  They played 5 games, winning all of them to take them through to the final against Claremont. St. James' lost the final 0-1, and so came second in the tournament.  All the boys had a great morning.  Thank you Mrs Crane for supporting the boys. 
Girls Football: St. James' Girls v Bishops Down Girls 
 

On 17th October St. James' Girls team played against Bishops Down.  We played well, and at half time the score was 0-0.  But in the last minutes of the match Jessica scored to make it 1-0 to us.  They had the kick off, but Ruby tackled and Kate had the ball and in the last seconds scored to make the final score 2-0 to St. James.  Thank you to Mrs Waller for coaching and supporting us.

 
Head Teachers Golden Award: Toby, Daniel G, Daniel B, Ollie, Isabelle, Finn, Thomas, Ralph & Harley 
 Congratulations to the following, who all received the Head Teachers Golden Award.  In year 3; Toby for his initiative and all round brilliant attitude & Daniel for this excellent geography work.  In year 4; Daniel & Ollie for some excellent work on 'Our Environment' and Isabelle, for a super piece of drama in RE.  In year 5; Finn for trying really hard in class and improving his concentration and Thomas for an excellent book about his holiday.  In year 6; Ralph for a very well written, amusing short story and Harley for his excellent report on the Victorian Evidence Walk.  Each will receive a certificate from the Head Teacher.  
Highest number of goals winner: Luke 
 Congratulations to Luke, who got the highest number of goals in the recent football tournament.  He received a medal.  
Life Saving Award: Emily  
 Congratulations to Emily, year 6, who has gained a Life Saving Award. 
mSporti Award: Anju, Year 3 
 Congratulations to Anju in year 3, who has been awarded the mSporti award for good attitude and being a good team player. 
Piano: Matilda 
 Congratulations to Matilda in year 3, who has gained her Grade 1 piano certificate. 
School Council Members: Neve, Harriet, Jessica, Alex, Ruby, Isobel, Alanya & Faris. 
 Congratulations to; Neve, Harriet, Jessica, Alex, Ruby, Isobel, Alanya & Faris, who have all been elected by their class mates to be members of the School Council.  They were presented with badges.  They meet at lunchtime most weeks to discuss what classes would like to see improved around the school. Thanks also to Mrs Eriksen and Mrs Featherstone who met with the members. 
Shell Award: 6A 
 Congratulations to 6A, this weeks winners of the Shell Award.  They will receive some extra freetime at the end of the week. 
13 October 2011
Celebrations assembly was this week led by Mr Smith the Deputy Head Teacher. There was plenty to celebrate; 3 football matches, and the teams were wished good luck in the tournament on Friday 14th October, gymnastics, netball, Soweto Gospel Choir and the Head Teachers Golden Award.
Football v Paddock Wood: A Team 
 On Wednesday 12th October the team went to Paddock Wood to play football.  Everything was going really well and St. James' were winning 1-0 up to the last couple of minutes when Harry got a bad injured and they suddenly managed to get 3 goals!  The final score was 3-1 to them.  Thank you to all the supporters and to Mrs Waller for driving.  Team; Dan, Oscar, Zach, Harry, Pip, Harley and Thomas M.  
Football v Paddock Wood: B Team 
 On Wednesday 12th October St. James' B team went to Paddock Wood to play a football match.  We all played really well as a team.  Soon after the kick off they scored.  Nobody else scored again until five minutes into the second half, when Paddock Wood scored again.  We got a free kick on the edge of the area, but it went over the bar and over the fence behind the goal!!  Thank you to everyone who supported us.  Report by Edward.  Team; Ben, Edward, Archie, William, Jake, Aidan and Max. 
Girls Football: Jessica, Annie, Sophia, Abbie, Abi, Kate & India 
 On 7th October the girls football team went to Claremont to play football.  They had lots of fun and there were lots of goals, most of them for Claremont, but the girls all played well and had a great time. 
Gym: Hannah year 3 
 Congratulations to Hannah in year 3, who has taken part in the Kent Gymnastics Championships, she came 6th out of 12, in the vault and floor exercise and proudly showed everyone her orange ribbon. Mrs Schone, her class teacher told everyone how Hannah had shown the class her routine last week and that it was fantastic and the class were very proud of her. 
Head Teachers Golden Award: Zach, Sebastian, Imogen, Edward, Adam, Charlie, Martin, Kaavvya, Jarrar, Georgina, Harry, Dan & Mia 
 Congratulations to the following who all received the Head Teachers Award.  In year 3; Zach, for good answers during literacy & listening well, Sebastian for his super science work explaining how he kept his test fair.  In year 4; Imogen, an 'always' pupil, who is kind, cheerful and very hard working, Edward & Adam for pushing themselves to do more than asked for homework & producing an excellent story.  In year 5; Charlie for making excellent progress in his reading, Martin, Kaavya, Jarrar & Georgina for their fantastic alphabet shapes in gym, which they showed to the school.  In year 6; Harry for an amazing piece of writing, crammed full of WOW words, and all used correctly - he must have swallowed a thesaurus!!  Also Dan for being so helpful in gym club and Mia for her excellent manners & attention in class, also her very detailed writing on the Victorian Evidence Walk. 
Netball v St. Augustines: Lots of year 5 & 6 
 On Wednesday 12th October 30 girls from years 5 & 6 played in friendly netball training matches against St. Augustines.  They played with great enthusiasm and had lots of fun, some of the girls had never played a proper match before.  Everyone had a go and they kept swapping the teams around.  On 12th October year 5 & 6 played a friendly match against St. Augustines.  It went really well and we really enjoyed ourselves.  We kept cheering everyone on and swapped teams after 10 minutes.  Thank you to everyone who came along to support us and Mrs Moriarty for organising the matches. 
Shell Award: 3A 
 Congratulations to 3A, this weeks winners of the Shell Award, they were very pleased and will receive some extra free time at the end of the week. 
Soweto Gospel Choir: Pupils from year 4. 
 On Monday 10th October some children from year 4 went to the Assembly Halls to watch the Soweto Gospel Choir rehearse for their evening performance. When we arrived, four musicians were playing some incredible music and the sound technician was fiddling with lots of buttons and switches on his mixing deck. The keyboard player couldn’t hear through his headset so it took some time for the technician to work out how to solve the problem. Then the choir wandered on to stage and sang beautiful African songs. At one point they even had four tap dancers joining in!  Next the choir master talked to all the singers and gave them instructions on how to improve their performance compared to what they had done the night before.  Then it was our turn to meet some of the singers and musicians and ask them questions.  They liked our singing so much they invited us up on the stage.  We nearly left Alfredo behind – he was so interested in the guitars!!
Report by; Beth, Shreya, Molly & Alfredo
 
07 October 2011

Due to Harvest Festival, Celebrations assembly took place on Friday this week and was led by the Head Teacher, Mrs McGlew.  There will be no Head Teachers Golden Awards this week, they will return next week.

Apple selling: India & Issy 
 India & Issy have been busy selling apples from their garden and have raised some money for their class, which will be added to the funds raised from their PFA cake sale.   
Football v St. Johns: A & B Team 
 On Monday 3rd October both the A & B football teams travelled to St. Johns'.  Both teams played really well.  The final score for the A team was a win for St. Johns' 2-0.  However our B team won 3-1.
Full report & B team photo
 
Gymnastics: Omar 
 Congratulations to Omar, who showed his medal which he received from his gym club for his vault. 
Harvest Festival:  
 Mrs McGlew thanked all those who donated tins and packets for the Harvest Festival yesterday.  She also thanked the 12 year 6 children who had gone to Age Concern with her and Mrs Simkins.  The people there all had big smiles and were delighted with the goodies and to have the chance to chat to the children.  A card of thanks from all the clients there was read out. 
Shell Award: 4A 
 Congratulations to 4A, this weeks winners of the Shell Award.  They were clear winners this week and so will receive some extra free time at the end of the week. 
29 September 2011
Celebrations were this morning led by the Head Teacher, Mrs McGlew.
Beaver of the Week: Joel 
 Congratulations to Joel in year 3; he has won a shield at his Beaver group for listening well and doing everything he was told, he showed his shield which he gets to keep for a week. 
Football v Southborough: St. James' A Team 
 St. James' A Football team played their first match of the season yesterday, against Southborough.  They played really well as a team and had a great start to the season with a 3-0 win.  Full report & photo. 
Girls Football: Kate, Abbie, Annie, Abi, India, Freya, Sophia & Ruby. 
 Our girls football team played their first match of the season against Bidborough on 26th September.  Our team were very small in comparison to the taller Bidborough girls, but they did well and leant alot.  The final score was 5-3 to Bidborough.  Full report & photos. 
Head Teachers Golden Award: Ben, Pip, Bruno, Thomas, Hugh, Bethan, Lauren, Mimi, Joel, Matilda 
 Congratulations to the following children who all received the Head Teachers Golden Award this week.  In year 6; Ben, for his excellent creative writing, he is showing great potential.  Pip, for his good sportsmanship, and for being a much improved team player this season.  Bruno, for a great piece of descriptive writing all about the art cupboard!!  In year 5; Thomas for being kind & helpful to his friends; Hugh for 'always' working hard and trying.  In year 4; Bethan, another 'always' pupil who consistantly gets on in class & produces super work; Lauren for a superb modern day retelling of the story of the Good Samaritan.  In year 3; Mimi for improved concentration & speeding up so she is able to complete tasks quicker; Joel & Matilda for being co-operative & helpful when moving the class places around. 
Hever Castle Triathalon: Elliot 
 Congratulations to Elliot in year 5, who competed in a triathalon at Hever Castle.  He had to swim 100m in the lake, cycle 4km round the grounds and then finish with a 1.3km run, also in the grounds.  Elliot managed to complete all this in an impressive 46 minutes and received a medal. 
Shell Award: 4 Alpha 
 Congratulations to 4 Alpha, this weeks winners of the Shell Award.  They will receive some extra free time at the end of the week. 
22 September 2011
In the absence of the Head Teacher, Mr Smith the Deputy Head Teacher led assembly. He drew attention to some of the wonderful displays of artwork around the school.  The kites flying all round year 3, the animal silhouettes in year 4, the smiling faces in year 5 and the Victorians in year 6.
Football - year 3: Alex 
 Congratulations to Alex, 3A, he took part in a football fiesta at his club in Rusthall and his team won. He proudly showed his winners medal. 
Football - year 4: Jim 
 Congratulations to Jim, year 4, he also took part in a football fiesta but with Forresters.  The showed us his winners medals and his captains armband. 
Head Teachers Golden Award: Zoe, Miriam, Alicia, Max, Amy, Aidan, Cyrus, Isabelle, Amy, Daisy, Tom, James, Neve, Dhruva & Lucek. 
 The Golden Book will be kept in the entrance hall during the week in future.  Congratulations to all the following who have all gained the Head Teachers Golden Award this week.  In year 3; Lucek, Dhruva & Neve for being good friends to their peers & looking after children with noone to play with.  Also James, Tom & Daisy for their excellent ideas for a class poem.  In year 4; Aidan, Cyrus & Isabelle for a thought provoking discussion about animals in captivity versus animals in the zoo.  In year 5; Max for trying hard in all lessons and for making the class laugh with his mime!  Also Amy for trying extremely hard in swimming on Tuesday.  In year 6; Miriam & Alicia for some beautiful artwork for their Victorian topics, Abbie for still smiling now that her casts are off both her wrists and Zoe who is an 'always' person, her continued hard work and contributions in class.  
Shell Award: 3 Alpha 
 Congratulations to 3 Alpha, this weeks worthy winners of the Shell Award.  They will receive some extra free time at the end of the week.  They were clear winners this week.  
15 September 2011
Celebration Assembly was led by Mrs McGlew the Head Teacher and was attended by all the pupils and staff.
Football: Jasper, Ollie & Daniel, year 4. 
 Congratulations to Jasper, Ollie & Daniel, year 4, who all play for Forresters Football Club U9's.  They played in a tournament at the weekend and received shields.  Ollie received the 'Man of the Match' award.  Well done to all of them.  See their photo on the home page. 
Head Teachers Golden Award: Laurence, Omar, Sophia, Max, Jamie, Raf, Jasper, Oliver, Naomi, Julia, Abbie & Sam 
 Congratulations to the following who are the first this year, to receive the Head Teachers Golden Award.  Each will receive a certificate to take home and share with their parents.  In year 3; Laurence for being very sensible & quiet, despite some distractions, Omar & Sophia for listening well, sitting beautifully & doing their best.  In year 4; Max for excellent contributions & effort in class & Jamie for coming into school every day to work with Mrs Lewis.  Also Raf & Jasper for sharing their fantastic knowledge about animals with the class.  In year 5, Oliver for writing an excellent recount of the Enormous Crocodiles Secret Plan - he used lots of ambitious vocabulary & great sentence openers.  Also Naomi & Julia, Naomi for settling in really well to her new class & to Julia for being so wecoming to her.  In year 6; Abbie for cheerfully coping with the 11+ despite having both her wrists in plaster!!  Finally to Sam for getting on well in class and gaining some very good results. 
Horse riding & Cricket: Sophie & Tilly 
 Sophie & Tilly were both very brave year 3's and stood in front of the school and explained what they had won their rosette and trophy for.  Sophie received her rosette for getting a clear round in horse riding, while Tilly received 'The Managers Award' for playing cricket really well last season with her club. Well done to both of them.  Their photo is on the home page. 
Shell Award: 5 Alpha 
 Congratulations to 5 Alpha, the first winners this year of the Shell Award.  They will receive some extra 'golden time' at the end of the week. 
Violin: Poppy 
 Congratulations to Poppy, year 4, who received her certificate for passing her Grade 1 Violin exam with merit. 
08 September 2011
The Head Teacher led the first Celebration Assembly of the new year and explained to everyone how the school celebrates all the great things that have taken place in the week. Children get the opportunity to write reports on sporting & other events and then share these with the whole school.  The Head Teachers Golden Book; teachers enter pupils in the book who have 'always' been doing their best or achieved something extra special.  Children who are entered in the Golden Book are congratulated and also receive a certificate to take home and share with their parents.  Shells are awarded to children for being helpful, polite, having good manners and for making the school a pleasant place for both children and adults.  The class with the most 'shells' each week will receive 15 minutes 'special time' at the end of the week, known as 'Shell Time'.
Duty Mentors: Lottie, Jessica, Phoebe, Jemma, Stephanie, Ben, Georgia, Aidan, Ivor, Zach, Anais & Lewis. 
 Mrs McGlew congratulated the Year 6 Duty Mentors who have settled into their new roles really well and are doing a great job.  Their duties include; delivering registers to all classes, lost property, setting up assembly and holding doors and ensuring pupils walk safely back to their classes at the end of break and lunch time. The Duty Mentors this term are all from 6 Alpha, they are; Lottie, Jessica, Phoebe, Jemma, Stephanie, Ben, Georgia, Aidan, Ivor, Zach, Anais & Lewis. 
Fund Raising: Olivia & Shreya, 4Alpha. 
 Congratulations and thank you to Olivia & Shreya who over the holidays had a clear out at their homes, then held a jumble sale in their gardens and have very kindly donated the money they made to the school.  Mrs MacGlew suggested the money be added to the proceeds from their cake sale and then used to buy something special for their classroom. 
Listening Mentors: Anna, Issy, Sasha, Will, Dan, Semih, Olivia, Emily, Sam, Edward, Bruno & Ralph. 
 Listening Mentors are this term all from 6A.  They will be on the playground at break and lunchtime, wearing coloured bibs and are there for any pupils with a problem to talk to. The mentors are; Anna, Issy, Sasha, Will, Dan, Semih, Olivia, Emily, Sam, Edward, Bruno & Ralph. 
Lunchtime Water Mentors: Jessica, Hope, Emily, Olivia, Niamh, Annabel, Aliyah, Lannie, Maya & Sebbie. 
 Lunchtime Water Mentors help Mrs Diplock and other dinner staff with the water jugs and cups. 6A, kindly volunteered for the job this term and the following with work in pairs each day of the week; Jessica, Hope, Emily, Olivia, Niamh, Annabel, Aliyah, Lannie, Maya & Sebbie. 
Reading Shelf Librarians: Florrie, Zoe, Connie & Jessica 
 Florrie, Zoe, Connie & Jessica volunteered to keep the schools reading book shelves tidy and sort out all the books.  They have made a great start, having been shown by last years librarians who were terrific, thank you Sammy, Maisie, Scarlett & Olivia. 
21 July 2011

The final celebration assembly began with fabulous live music from Mr Smith on piano and Mrs Harris on the flute.

100% attendance record: 19 children 
 Congratulations to the following children who all have a 100% attendance record over the past year:  In year 6; Scarlett, Matthew, Issy & Connie.  In year 5; Florrie, Emily, Will, Maya & Connie.  In year 4; Becky and in year 3; Kaci, Cyrus, Edward, Olivia & James.  Each child received a token. 
Big Little Award: Abbie & Ben 
 Congratulations to both Abbie & Ben, who were awarded the Big Little Award trophy and certificates.  Both received the award with big smiles. 
Forensic Science Trip: Abbie, Niamh, Lauren, Will, Sam, Ben, Sam, Jay & Ivor. 
 On Wednesday 13th July 10 children in Year 5 went to Skinners school to do a Forensic Science Day.
We watched a clip and then we got into groups and they were led by 6th formers. 
There were four different tests to do. The first test was ink because the criminal left a note saying “next time it will be your i-pod”.  We had to use a pen to find out what type of pen the criminal was writing with.
The next test was looking at different hairs that were taken for all the suspects to narrow it down 2 suspects.
After that we did the fingerprints. We went round to all the teachers and asked for their thumb and fore-finger prints to identify the criminal but before that we looked at the laptop and dusted it with carbon powder then dusted the excess powder off and put sticky tape over it and gently peeled the sticky tape off to get the finger prints. Sam said that was the cool part.
The final test was blood splatter. We had to drop boiled  sheep’s blood from a certain height. Then measure the diameter of the splat then went onto the crime scene to measure the diameter of the proper blood splats.
Then we went to the hall to tell everyone who did it. We thought it was jail break Jerome or Mrs Roberts it was really hard but we chose Mrs Roberts.
It was jail break Jerome.
Thank you Miss Regan and Mrs Ingman for choosing us. It was really fun.
Abbie, Niamh, Lauren, Will, Sam, Ben, Sam, Jay & Ivor.
 
Head Teachers Golden Award: Lots of children this week! 
 Congratulations to the following who have all gained the Head Teachers Golden Award.  In 6A; Kornelya, Sammy, Alice, Jessica, Mollie, Katy, Neve, Olivia, Amy & Scarlett for all working so hard to put together a 6A year book unaided in less than two weeks.  In 6 Alpha; Martha, Eleanor, Emily, Matthew, Nathan, Luke & Ruby for continued great work & attitide, 'always' children.  In year 5; Ivor & Ben for superb Bosfield descriptions, Mia for all her independant research about Egyptians also Sebbie for working so hard with reading & Alicia for improved concentration and good work.  In year 4; Millie for some good independant work, Finn, Andrew & Nathan for excellent behaviour in church.  In year 3; Daniel for reading clearly and loudly in reading groups, Maisie & Finlay C for being really helpful 'always'.  Oscar for fabulous drum playing, Amy for her continuous cheery manner in class also David for his settled manner in the class. Finally, but by no means least, to Ellie for being a delightful member of the class. 
Msporti Monday Club: Shreya 
 Congratulations to Shreya who has won the 'Best Attitide' Trophy, awarded by Msporti, who run the after school sports club on a Monday. 
Music Awards: Chantelle, Olivia, Scarlett & Matthew 
 Congratulations to Chanetelle who has gained her Grade 1 in Flute.  Olivia & Scarlett have both gained Grade 2 in Flute and Matthew has gained Grade 4 in Saxophone. 
Shell Award: 5 Alpha 
 Congratulations to 5 Alpha this weeks winners of the Shell Award, they will receive some extra free time. 
14 July 2011
Celebrations assembly was led by the Head Teacher, Mrs McGlew. 
Dog Show: Luca 
 Congratulations to Luca, who took his dog to a local show and performed some tricks with his pet and won a medal, which he showed to the school.  
Golf at Sandwich: 12 children 
 

On Wednesday 13th July 12 children went to Sandwich in the minibus.  It was a two hour journey.  When we got there we had our bags checked. It took us a long time to find the right place for lunch, but when we did we had our packed lunches and went to see what was going on.  At 2pm, we did an activity and meet the best American player, Nick Watney.  We then went on to play some other activities and were given wristbands and badges.  We were able to wander around and see famous golfers hitting golf balls.  Thank you Mrs Waller for driving us there and organising the trip.  Also to Zach and Joe's dads for helping us.  Report by year 5. 
Mrs Waller reported that they had a great day, got autographes, saw the famous golf course at Sandwich and saw golfers practising.

 
Gymnastics: Maddy 
 Congratulations to Maddy in year 6, who took part in a gymnastics competition at Deal and came third in the beam and bar.  She received a medal, which she showed the school. 
Head Teachers Golden Awards: Torin, Joshua, Yasmina, Lauren, Sasha, Max, Sophia, Jamie & Nathan 
 Congratulations to the following who all received the Head Teachers Golden Award this week.  In year 6; Torin for his sense of humour, which has been much enjoyed by Mrs Holwell throughout the year!  Also to Joshua for this sustained progress in all areas and for his increased confidence.  In year 5; Lauren for being polite and Sasha for lovely fluent and expressive reading, also Yasmina for her outstanding letter from The Battle of Bosworth Field.  In year 4; Max for excellent perseverance in DT, also to Sophia for smiling!   In year 3; Jamie for excellent effort at swimming and Nathan for being such an excellent guide at Wakehurst Place.   
Shell Award: 6 Alpha 
 Congratulations to 6 Alpha, this weeks winners of the Shell Award.  They will receive some extra free time at the end of the week. 
07 July 2011
Year 2 joined our celebration assembly this morning and then stayed to spend the morning in the classes they will be in year 3.  The majority of year 6 were at their secondary schools for taster days.  Assembly was led by the Head Teacher, Mrs McGlew.
Chess Tournament: Anna, Matthew, Nathan, Gabriel, Ivor, Nishi, Anthony & Lewis. 
 On Friday 1st July seven local schools arrived at St. James', to take part in a Chess Tournament.  Each school had eight players and once a player won a match they played against someone else who had also won.  At the end of the afternoon the overall winner was Anna from St. James', congratulations to her.  In second place was Matthew, also St. James' and in joint third were Nathan & Gabriel, again St. James'.  All the players had a great afternoon.  Thank you Mrs Waller for organising the tournament and coaching us. 
Head Teachers Golden Awards: Pip, Dan, Miriam, Alicia, Alfie, Ben, Phoebe, Imogen & Jim. 
 Congratulations to the following who all received the Head Teachers Golden Award this week: In year 5, Pip for super listening and contributions about Tudor homes, Dan, for being thoughtful & kind, Miriam for being kind, polite & helpful and Alicia for an excellent Tudor day recount.   In year 4; Ben for being thoughtful & sharing his friendship, Alfie, for his excellent contributions to poetry lessons.  Finally in year 3; Phoebe and Imogen for 'always' working quietly & being helpful, Jim for always being the first to congratulate others achievement and is very supportive. 
Judo Award: Aidan 
 Congratulations to Aidan, year 5, who has gained his Orange Belt and so is now half way to his Black Belt.   
Shell Award: 3A 
 Congratulations to 3A, this weeks winners of the Shell Award.  They will receive some extra free time at the end of the week. 
30 June 2011
Children were able to watch a slideshow of Isle of Wight photo's as they entered the hall.  Isle of Wight celebrations and certificates were given out as well as several sporting celebrations.  Everyone then watched a video, with music, of photo's of the exciting week year 6 had on the Isle of Wight.  See the news page for a full report and photo's.
Gymnastics: Abi, Annie, Maddy, Florrie, Harley, Freya & Ben 
 On Thursday 23rd June 8 children from St. James' went to Sittingbourne to compete in a gymnastics final.  Once we were registered we started a warm up, it was fun but tiring.  We had to do three routines, a solo, floor exercise and the vault.  We were all a little nervous when we did the solo routine, but all did well. Next up was the vault.  It was a long wait, but finally it was our turn.  We had to run, jump, then jump off the vault onto the crash mat. The crash mat was rather soft and it was lots of fun. Last up was the floor exercise.  This one was probably the hardest because we all had to keep in time.  The hardest part was the skipping because we all had to keep in time, but we did that well.  Overall the year 3/4 team came 4th, and sadly there were no medals for fourth.  The year 5/6 team came 2nd.  Abi won an individual gold medal.  Thank you to Mrs Moriarty & Mrs Gilman for driving us there and to Mrs Crane & Mrs Waller for coaching us, but were unable to take us on the day. 
Team; Abi, Annie, Maddy, Florrie, Harley, Freya & Ben.
The team were all presented with certificates and their t-shirts, they had also managed to get t-shirts for both Mrs Crane & Mrs Waller, which was a nice surprise for them!
 
Head Teachers Golden Award: 6A, 6 Alpha, Alex, Luca, Michelle, Edward, Willow, Oscar, Kaavya, Elizabeth, Amy, Ethan, David, Poppy, Finn, Olivia & Edward. 
 Congratulations to the following who all gained the Head Teachers Golden Award this week.  To 6A & 6 Alpha for all doing so well  on the Isle of Wight, not only by showing courage in overcoming fears, but for teamwork and supporting each other, also to Alex who was outstanding on Tudor Day and very helpful and cheerful.  In year 5 Luca for working by himself in maths and concentrating very well, to Michelle for having the courage to swim in the triathalon, also in year 5, Edward for being an excellent historian.  In year 4, Elizabeth for having the courage to swim in the triathalon with Michelle, also Willow, Oscar & Kaavya for consistantly good effort with spelling homework.  In year 3; Amy and David for their enthusiasm & settling in so well to the school and always smiling, Ethan for trying very hard with his handwriting.  Finally to Poppy, Finn, Olivia and Edward who raised money outside school to go towards the PFA cake sale in year 3 and also sold lemonade and paper fans and showed great initiative. 
Head Teachers Golden Award: Oliver, Brooklyn, Clemmie, Hannah, Daniel, Oliver, Raff, Emma, Thomas K, Semih & Lottie 
 Congratulations to the following, who all received the Head Teachers Golden Award.  In year 3; Oliver, for great descriptive writing about Cinderella at the ball, Brooklyn, who only started at the school last week and has settled in brilliantly, coping with a very busy week including swimming.  Also to Clemmie for her much improved concentration in recorder class and Hannah for her super singing & signing at the same time.  In year 4; Daniel for his excellent scientific explanations about air resistance and Oliver for his superb contributions in literacy and his excellent progress at Gym Club.  In year 5; Raff for his excellent sportsmanship at cross country (he also came 3rd & got a medal), also to Emma who joined the school after Christmas & has settled in really well, making lovely friends & producing some excellent work and to Thomas K for his excellent writing this week.  In year 6; Semih for consistently good writing in various genres and to Lottie for a superb maths investigation & excellent progress all round. 
Isle of Wight Awards: Year 6 
 

The Most Punctual Group Award was won by Group 2, they were consistently ready for meals and activities first.  Well done to; Maddy, Sanjana, Ella, Ella, Grace, Ruby, Martha, Emily, Dylan, Matthew & Taylor.  Nathan received a Bravery Award.  The Best Team Spirit Award went to Group 5; Scarlett, Neve, Maisie, Kornelija, Sammy, Matthew, Marc, Oliver, Tom & Lewis.  For the first time ever a boys cabin won the award for Best Cabin, well done to Matthew, Marc & Oliver. Individual Awards went to; Callum, Antonino, Grace, Sanjana, Paul, Sam, Mollie, Adrain, Sammy, Matthew S, Jasmine & Grant.  All the children were congratulated for encouraging and supporting each other and for overcoming their fears and working well within a team.

 
Pentathalon: 20 children 
 On Wednesday 28th June 20 children from years 5 & 6 went to Claremont School to take part in a Pentathalon.  All the children did very well, sometimes having a long wait between events.  Points were awarded for each event, with the top score of 5 points.  Issy gained the maximum score for the 60m sprint as did Pip.  Harley gained the maximum score for javelin and was a record breaker.   The events were shot putt, javelin, sprint, long jump & triiple jump.  The team finished second overall, with Claremont winning the trophy and Southborough finishing third.
Team: Connie, Aliyah, Jessica, Abbie, Alanya, Michelle, Zach, Pip, Oscar, Ben, Harley Charlotte, Issy, Marc, Sam, Joel, Paul, Torin, Amir & Paul.
Thank you Mrs Waller for organising and supporting us.
 
Piano Award: Elliott 
 Congratulations to Elliott in year 4, who has gained his Piano Award. 
Shell Award: 3 Alpha 
 3 Alpha were very pleased to be the weeks winners of the Shell Award and will have some extra freetime at the end of the week. 
Triathalon: 21 children 
 On Thursday 28th June, 21 children from St. James' went to Maidstone to take part in a triathalon.  It was not a race, so it was just about taking part.  First there was a 60m swim, followed by cycling for 1.4km and finally running 600m.  Everyone who took part enjoyed the experience.  Thank you to Mrs Waller for organising and supporting us and to all the parents who drove us there.
Team; Jemma, Michelle, Abbie, Anais, Connie, Oscar, Aliyah, Sam, Max, Ben, Ivor, Pip, Zach, Katy, Chloe, Paul, Charlotte, Grace, Nathan, Max and Elizabeth.
 
16 June 2011
Celebration assembly commenced with Mr Smith playing the piano accompanied by Mrs Harris on the flute.  Children enjoyed the live music.
Circus Posters : Adam, Archie, Shekina, Hayley, Jennie & Jasmine 
 Congratulations to the following; Adam, Archie, Shekina, Hayley, Jennie & Jasmine, who were all winners of the Circus Poster competition.  The winning entries will be displayed around the school.  
Cricket: St. James' A Team 
 On 15th June, St. James' A cricket team played 5 matches against other local schools.  We lost against Bidborough, Pembury & Paddock Wood, but won against St. Johns & Sherwood Park.  We came 7th out of 10 schools.  Thank you Mrs Waller & Mrs Ingman for taking and supporting us.
Team; Gabriel, Lewis, Matthew, Nathan, Torin, Elliott, Alice, Neve & Aliya.
Report by Gabriel & Matthew.
 
Cricket: St. James' B Team 
 On 15th June St. James' Cricket B Team went to Tunbridge Wells sports ground.  Our first match was against Claremont, they got 221 and we got 251.  Katie made an amazing catch which led us to our first win. Our next match was against Paddock Wood, they got 230 and we got 220, Edward caught the ball in the air.  Next we played St. Pauls and they won by 3 runs.  We got through to the semi finals and won.  In the final we played Brenchly & Matfield and they got 209 and we got 228.  Man of the Day was Oscar for some amazing fielding and batting. 
Thank you Mrs Ingman & Mrs Waller for taking and supporting us.
 
Design a Football:  
 Congratulations to Jake in year 5 who won Archies competition.  The winning entry was chosen by Archie and Mrs McGlew.  Jake's design was a football covered in Union Jack flags.  He won a super new football.  
Head Teachers Golden Awards: Lots of children this week! 
 Congratulations to all of the following children who all received the Head Teachers Golden Award.  In year 6; Mollie, for being a wonderful friend and caring about others.  James N, Maisie & Sade for great improvement over the past year, especially in their writing - always well behaved in class and listening well.  Also to Issy for her fantastic work on adaptations with beautiful drawings and to Ruby for her excellent work at all times, particularly in maths.  In year 5; Abbie for her enthusiasm and cheerful attitude and Lewis for his tremendous writing and hard work.  In year 4; John C for excellent progress with his multiplication tables, now doing really well in tests and Shekina for her amazing work in maths.  Finally in year 3; Kezia got mentioned twice, once for showing kindness to a child when they were hit by a football and secondly for taking the register round to the office and being helpful handing out books.  Also in year 3, India R for her enthusiasm for long distance running, and being very helpful around the class.  Last, but by no means least; Isobel for her great sense of humour and always smiling. 
Shell Award: 5A 
 Congratulations to 5A, this weeks winners of the Shell Award, they will receive some extra free time at the end of the week. 
Swimming Award: Alex 
 Congratulations to Alex in year 6 who has gained his Bronze Swimming Challenge Award. 
09 June 2011

The Head Teacher led assembly and reminded children about the circus poster competition.  Several entries have already been received and are fabulous, but it would be nice to have more to display around the school.  The Wombles from year 5 talked about litter on the field and they will be having a big tidy up on Friday in preparation for Sports Day on Monday.  They also requested more litter bins, but it was noted these would need to be emptied regularly.  Archie, yr 5 also invited children to enter his competition to design a football, entries to 5A and a winner will be announced next Thursday.

Chess Tournament: Lewis, Gabriel, Nathan, Anna, Ivor & Joe 
 Congratulations to our chess players who competed in a mini tournament against St. Johns' & St. Peters' and won.  There were some great results with Gabriel winning the Best Overall on the top 4 boards, Lewis, Nathan, Anna & Ivor all received Silver, while Joe H received Gold; for best overall on board scores with 100%. 
Girls Football : v Bidborough 
 On Monday 6th June, nine football players from year 4 played against Bidborough in a friendly match. In the first few minutes Tom & Archie ran up the pitch, passed to Jamie, but the keeper dived and grabbed the ball and passed it to a Bidborough player, who shot but George saved it.  In the break we had a team talk and John & Jamie swopped positions and immediately it made an impact as Tom did some fancy footwork and crossed the ball, but a Bidborough player cleared it.  Later we got a freekick after a handball, but we lost possession and they had a shot, which Thomas & Dominic saved.  The match finished 0-0.  Thank you Mrs Waller & all the parents for supporting us and to Archies brother Bertie, for being our ball boy! 
Girls Football: Amy, Mai, Chantelle, Jessica, Chimara, Megan & Jessica 
 Year 6 girls hurriedly put together a team at break time and played a friendly match against Bidborough.  It was the first time they had played together and they improved as they played.  They lost 0-3, but all had a good time.  Thank you Mrs Waller. 
Head Teachers Golden Award: Jessica, Mollie, Chimara, Lucy, Stephanie, Hope, Eve, Louis, Finn & Max 
 Congratulations to the following who all received the Head Teachers Golden Award.  In year 6; Jessica & Chimara for 'always' being wonderful friends & caring about others, also Lucy for consistantly good work in maths.  In year 5; Hope & Stephanie for their excellent writing about the Enormous Crocodile.  In year 4; Louis for his enthusiasm in dancing, also Eve for producing an excellent Roman topic independantly at home over half term.  In year 4; Finn for his contributions to science and general helpfulness around the class, also Max for consistantly working hard and always doing his best. 
Shell Award: 5 Alpha 
 Congratulations to 5 Alpha, this weeks winners of the Shell Award.  They will receive some extra free time at the end of the week.  The last time they won the award was back in December. 
26 May 2011
Celebrations Assembly was led by the Head Teacher, Mrs McGlew.
Athletics:  
 On 18.5.11 children from yrs 5/6 went to an athletics festival at Tonbridge School.  Various races took place; 600m boys & girls race, with good results then the sprint races took place, Marc finished 1st & James 3rd.  Charlotte finished 2nd in the girls sprint. In the relays the girls finished 2nd & the boys 3rd. Chantelle broke the girls record for long jump. Many thanks to Mrs Waller for organising & supporting us.  Team; Sam, Paul, Maddy, Joel, Nathan, Charlotte, James, Marc, Chantelle, Alice, Jessica, Willow.
Report by; Sam, Maddy & Paul.
The yr 5 team also had some good results with several 2nd & 3rd places.  Overall the children took part in lots of different events, but there was no overall winner, all the teams were congratulated for taking part.
 
Chess Challenge: Matthew S 
 Congratulations to Matthew S, yr 6, who was presented with his certificate & prize for winning the British Land UK Chess Challenge, with an amazing 100% and has earned the right to be ranked among 'The Mightiest of Minds'. 
Gymnastics: Maddy 
 Congratulations to Maddy, yr 6, who was invited to take part in a gym competition in Dover and came fourth. 
Head Teachers Golden Award: Lots of children 
 Congratulations to the following who have all gained the Head Teachers Golden Award this week.  In year 6; Amir & Joel for both having beautifully neat & tidy maths books, which were also accurate! Giovanna was also awarded for her amazing clay sculptures, based on Henry Moore, with fantastic expression & attention to detail - the best Mr Smith has ever seen! In yr 5; Matthew P, for leading the whole class in science and behaving brilliantly, William S for his consistant enthusiasm & commitment to running club. In yr 4; Thomas for his great 'I Remember' poem & Isobel for excellent explanations in science experiments; also Shekina & Elizabeth for being very friendly to a new member of the class. In yr 3; Sam C, his mature attitude to coming into school in the morning, Max & Joe B have both improved their writing speed, so are producing more work. 
Tennis Festival: Jamie, Elizabeth, Max, Sophia, Alice, George B & George E. 
 On 25th May children from yr 4 went to St. Greggs to take part in a tennis festival.  There were several things to do; the coaches challenge, floor tennis, hit the cone & keepy-uppys.  The last task was the best because we got to hit the ball really hard.  Jamie got a certificate for the Coaches Challenge & poor George B got a nose bleed!!  Thank you Mrs Gilman & Mrs Holdstock for taking us and Mrs Holdstock for supporting us. 
19 May 2011

Owing to the hall being used for SAT's last week, this weeks Celebration Assembly was full of reports and achievements.  Assembly was led by Mrs McGlew the Head Teacher.

Chess Match: St. James' v St. Peters 
 On Tuesday 10th May, 12 pupils from St. James played a chess match against St. Peters.  After the first match the score was 5-5.  We thought we were going to loose.  After a short break, we started the second match.  It was a fierce match and the final result was 12-8 to us.
Thank you to Mrs Waller for coaching and supporting us.
Report by Joe H, yr 4.
 
Clarinet: Martha 
 Congratulations to Martha, year 6, who has passed her Clarinet Grade 1 exam with merit. 
Girls Cricket:  
 On Tuesday 17th May, 13 girls went to a Cricket Tournament at Bells Yew Green.  The 'B' Team won 2 matches, but lost against Pembury, with an amazing catch by Maisie & Amy we won by 1 point against Speldhurst.  The 'A' team lost the first two matches against Pembury & Speldhurst, but won their last match against Sherwood, with brilliant batting from Neve.  In the end Pembury 'A' Team & 'B' Team came first and St. James' 'A' Team came third with the 'B' Team finishing second.
Thank you to all the parents for driving us there and to Mrs Waller & Mr Killick for supporting us along the way.
 
Gymnastics Competition : St. James' Gym Teams 
 On Tuesday 17th May, the Gymnastics Teams went to Cranbook and took part in a competition against other local schools.  Teams of 4, 3 girls & 1 boy competed in floor routines, the vault and a group floor routine.  Children also had a chance to have a go on the trampoline.  The year 3/4 team won their group, as did the year 5/6 Team, with the other year 5/6 team finishing third. A fantastic result and the winning teams go through to the Kent finals in Sittingbourne next month.  Abi and Bethan won individual gold medals for gaining the highest scores in the floor routine and the vault, they were both delighted and worthy winners.  See full report and photos. 
Head Teachers Golden Awards: Lots of children this week. 
 Congratulations to the following who all received the Head Teachers Golden Award this week.  In year 6; Alexander, for a well presented piece of science work, also Nathan for his excellent attitude and his consistant progress in his work.  Mrs Waller also nominated Chimara & Kornelija from year 6 for being encouraging the others in the cricket team.  In yr 5; Georgia for being extremely polite & holding the door open for adults and for working very hard this week, also to Melanie who joined yr 5 on Monday and has settled in really well and to Annabel for making excellent progress in swimming this term.  In yr 4; Oliver for being a good friend to everyone and working hard, India for being considerate and helpful and also a good friend and Chiedza who joined the school on Monday and like Melanie has settled in really well and made some good friends.  In yr 3; Nell & Oscar for their enthusiasm and cheerful attitude 'always', also to Adam for a big improvement in his writing & reading and finally to Hannah for her positive attitude to learning.  All the children received a certificate from the Head Teacher.  
Nature Club Colouring Competition: Finn & Phoebe 
 Congratulations to Finn, 3A and Phoebe 5 Alpha who are the winners of the Nature Clubs colouring competition.  They produced the most realistic pictures and received a certificate and small prize. All the entries are displayed on the notice board. 
Netball Tournament :  
 On Saturday 7th May, St. James' 'A' team went to Bennett for a Netball Tournament.  Our first match was against Matfield & Brenchly, which we lost 0-1.  The second match was against Pembury and we all played very well and won 4-3.  Our final match was against St. Augustines, they were a tough team and the final score was 5-4.  In the end we finished 4th.  Well done to all those who played so well and thank you to the 3 girls who had to step in at the last minute to cover girls who were unable to play at the weekend. The 'B' Team did really well, their first match was difficult, but they then changed the positions of 2 of the players and then won their remaining matches and were amazing.
Thank you Mrs Waller & Mrs Moriarty for coaching & supporting us.
 
Rugby Festival:  
 On Wednesday 11th May, children from years 5 & 6 went to a tag rugby festival at St. Marks.  We played five matches, but only won one of them.  It was the first time the team had played together and they learnt very quickly, and encouraged each other.  Despite loosing they scored lots of tries, with Elliott the top scorer with 4.  All the team received certificates.
Thank you Mrs Ingman for entering us into the event and for training us.
 
Shell Award: 3A 
 Congratulations to 3A, this weeks winners of the Shell Award.  They were very excited to receive some extra free time at the end of the week.  
Spelling Competition: Cece 
 Congratulations to Cece in year 4, who gained 93% in a spelling competition.  She had to spell 930 words and received a certificate for her great success. 
Swimming Awards: Amir & Jasmine 
 Congratulations to both Amir and Jasmine from year 6, who have both gained their 800m Awards in Swimming. 
05 May 2011
Celebrations assembly was led by the Head Teacher, Mrs McGlew.  Year 5 were unable to attend as they have today travelled to the British Museum to look at Egyptians.  Children from yr 3 reported on a new Nature Spotting Club, which is all about wildlife around the school.  Pupils who find a bug, can take it to a group member who will find out what it is.  They also introduced a colouring competition.
Gymnastics: Maddy 
 Congratulations to Maddy, yr 6.  She has achieved a gold medal for her floor and vault in a gymnastics competition against 55 other gymnasts in the South East.  It was a great achievement and Maddy showed her medal. 
Head Teachers Golden Awards: Grace, Chimara, Ben, Jamie, Shreya, James, Timothy & Casey 
 Congratulations to the following who all received the Head Teachers Golden Award. In yr 6; Grace & Chimara both for excellent progress in writing this year.  In year 4; Ben & Jamie.  Ben for a huge improvement in spelling and Jamie for excellent contributions in science lessons.  In year 3; Shreya, James & Lauren for their excellent behaviour and Timothy for his improved concentration - well done. 
Land Chess Challenge Competition: Matthew & Gabriel 
 Congratulations to Matthew S year 6, for winning the Land Chess Challenge. He gained maximum points and was presented with a shield.  Gabriel finished in second place.  
Netball: St. James 'A' v Pembury 
 On Wednesday 27th April, St. James’ Netball ‘A’ Team went to Skinners Kent Academy to play a match against Pembury School.  It was a tough match and we played well.  In the first half our shooters Emma & Charlotte scored 3 goals, but at the end of the second half, Pembury had scored 5.  In the second half we changed ends and just before the end whistle, Issy scored a goal, but unfortunately she was playing centre and was outside the circle, so the goal did not count.  Pembury scored again to make the final score 6 – 3 to Pembury.  Eleanor was Girl of the Match because she played so well against a really tall boy.
Thank you Mrs. Moriarty & Mrs. Waller for coaching and supporting us.
Team:  Charlotte, Eleanor, Grace, Jenni, Eleanor, Issy, Emily & Emma.
 
Shell Award: 6A 
 The winner of this weeks Shell Award is 6A.  They will receive some extra freetime at the end of the week.  
Swimming: Poppy 
 Congratulations to Poppy in year 3 who has gained a 'Zest for Life' at Tonbridge pool.  Poppy had to swim 5 lengths in 2 mins and then tread water for 6 mins.  Well done Poppy. 
07 April 2011
Celebrations Assembly was led by the Head Teacher, Mrs McGlew and there was plenty to celebrate today.
Chess Match: St. James v St. Johns 
 

The Chess Team had some great matches against St. Johns.  Their report; On Tuesday 5th April, the Chess team played matches against St. Johns’.  By the end of the first round, we were winning 7-3.  The second half also went well, with us winning 8-2.  The overall score was 15 – 5 to us.  We all played incredibly well.  Thank you Mrs. Waller for coaching and organizing us.
Team; Matthew, Lewis, Gabriel, Nathan, Anna, Nishi, Elliott, Timotei, Megan, Brandon & Joe.

 
Easter Activities at Bennett: Molly, Julia, Isobel, Max, Jamie & Ben 
 Last Thursday 6 children from year 4 went with Miss Church to Bennett Memorial to take part in an afternoon of Easter Activitities.  Full report and poster. 
Football Tournament: St. James' A & B teams 
 On Saturday 26th March St. James' A & B football teams went to Hawkenbury to play in a tournament.  It was a lovely warm & sunny morning (for a change!) and both teams played well, they won several matches, lost a couple and drew the rest.  Marc managed to score 3 goals in one game and was the top scorer.  Everyone had a great time and thank you Mrs Waller for organising and supporting the teams.  Teams; Joel, Lewis, Marc, Paul, Otto, Amir, Aidan, Jake, Harry, Pip, Rikishi, Dan, Zak & Oscar. 
Gymnastics Award: Beth, yr 3. 
 Congratulations to Beth in year 3 who has gained a medal for her floor routine and vault in a gymnastic competition. 
Head Teachers Golden Award: Adrian, Jennie, Lottie, Bruno, Alicia, Chloe, Emelia, Molly & Ollie 
 

Congratulations to the following who all received the Head Teachers Golden Award this week.  Adrian, yr 6, for being an excellent School Council Representative and a true diplomat!  Also in yr 6, Jennie for making such excellent progress in all areas.  In yr5; Lottie for a fun & fascinating Global Warming' powerpoint, Bruno for a fantastic shape poem on water which was beautifully presented & Alicia for doing independant research at home & bringing in some very interesting water facts.  In yr 4; Emelia for being a kind & considerate member of the class & Chloe for having a positive attitude to all she does.  Finally in yr 3; Ollie for setting the class a fun problem to solve last week & Molly for being courageous & brave and a great member of the class.

 
Head Teachers Golden Book: Owan, Phoebe & Mary 
 Congratulations to Owan, Phoebe & Mary who have all gained the Head Teachers Golden Award, but were not in assembly to receive it last week.  Owan and Phoebe, both in year 3, for writing a super letter from an evacuee. Mary, also in year 3, for 'always' working very hard & making great progress, especially in literacy. 
Judo Award: Thomas, year 4 
 

Congratulations to Thomas, year 4, who showed all his judo medals - he had lots of them!  He recently won a bronze medal in a competition and is currently an Orange Belt.

 
Music Awards: Mollie & Annie 
 Congratulations to both Mollie and Annie who have both gained Music Awards.  Mollie, yr 6, has gained her Grade 2 Flute Award, with merit.  Annie, yr 4, has gained her Grade 1 Flute Award with merit. 
Shell Award: 6 Alpha 
 Congratulations to 6 Alpha, this weeks winners of the Shell Award, they will receive some extra time in the sunshine at the end of the week. 
Swimming Awards: Alice & Scarlett 
 Congratulations to both Alice & Scarlett, both year 6, who have gained Swimming Awards recently.  Alice has gained her Gold Speed Award for both backstroke and front crawl, Silver Speed Award for Breaststroke and Bronze Speed Award for butterfly.  Scarlett has gained her 400m Award.  Well done to both of them. 
Swimming Gala: St. James' swimming squad 
 Congratulations to all the squad who retained four of the trophies they won last year and finished joint second overall.  Full report and photo's to follow shortly. 
Swimming Gala: Sqimming Squad 
 Congratulations to our Swimming Squad who took part in the Tunbridge Wells Swimming Gala on 6th April.  They retained four trophies and finished joint second overall.  Well done to all the swimmers and divers and a BIG thank you to Simon Killick for coaching and supporting the squad.  Full report and photo's. 
01 April 2011

Mrs Lloyd from the Salvation Army joined our Celebration Assembly this morning.  Celebrations this week took place on Friday as 6A led the school in a debate on Thursday. Children were dressed in their own clothes in exchange for an Easter Egg for the Easter Egg Bingo which will take place this evening. Sporting reports will be celebrated next week, as time ran out this week.

Head Teachers Golden Award Book: 6A, Lewis, Tom, Oliver, Jessica, Maya, Nishi, Jamie, Abi, Eve, Aidan, Eva & Poppy 
 Congratulations to the following who will all receive the Head Teachers Golden Award this week.  All those in 6A involved in the debate yesterday, especially Lewis & Tom who coped brilliantly with questions in the debate; also to Oliver J in yr 6, for a wonderful piece of science work.  In yr 5; Jessica for concentrating much better in class and always offering to help; Maya for 'always' trying her best; Nishi, for developing her descriptive writing.  In yr 4; Jamie F & Abi for their excellent debating skills, also Eve for always being thoughtful towards other children in her class.  In yr 3; Aidan M for concentrating much better in maths; Eva for trying very hard in maths & finally to Poppy for rejoining the choir & singing so magnificently!  
Litter Competition: The Wombles 
 

The Wombles, Neve, Hayley, Nishi, Maya and Anais informed the school of a competition they are running.  Children can colour in a poster and have to work out how many pieces of rubbish there are in it.  Entries are available from The Wombles in year 5 and the closing date is next Friday.  All entries will receive a badge.

 
Music Concert: School Choir 
 Congratulations to all those who took part in the Music Concert at the Assembly Hall this week, the singing was wonderful.  A special thank you to Mr Smith who led and supported the choir. 
Shell Award: 3A 
 Congratulations to 3A, this weeks winners of the Shell Award, they will receive some extra playtime. 
24 March 2011

Celebrations assembly was led by Mrs McGlew the Head Teacher.  With an inset day last Friday and on Monday and parent consultations this week, there had been no sporting fixtures to report on.  The school celebrated pupils in the Head Teachers Golden Book.

Head Teachers Golden Book Award: Charlotte, Gabriel, Olivia, Aidan, Molly, Meet & Rebecca 
 Congratulations to; in year 6, Charlotte for her progress in swimming & Gabriel for his continuing good work & positive approach in class.  In year 5; Olivia for making brilliant progress in maths, she always tries really hard, to Aidan for his RE work on the mosque.  In year 4; Molly for her enthusiam & effort in her creative writing & Meet for his excellent effort in writing & the improvements he has made.  In year 3, Rebecca for 'always' working very hard & making great progress, especially in her literacy work. 
Shell Award: 4A 
 Congratulations to 4A, this weeks winners of the Shell Award who receive some extra free time.  They plan to spend it in the sunshine. 
Swimming Awards: Isobel, Becky & Georgina 
 Congratulations to Isobel, Georgina & Becky, all in year 5, who have gained their Silver Swimming Award. 
17 March 2011
Celebrations Assembly began with the beginner recorder group from year 3 playing Cuckoo in two parts.  Year 4 recorder group then played Raindrops before showing their skills with higher notes and playing If You're Happy and You Know It.  They all played fantastically well and were led by Mrs Harris. There were lots of celebrations this morning, Comic Relief, Netball, Football, Cross Country, Gym, Swimming & Science week and several others.
Comic Relief: Nishi 
 Congratulations to Nishi, who was inspired by Comic Relief to do 1500 skips continuously, over the weekend.  Nishi's parents sponsored her and she raised £10 for Comic Relief, well done Nishi. 
Cross Country: at Southborough 
 On Wednesday 16th March St. James' Cross Country Team went to Southborough to run cross country.  It was a long and hard run with a small hill and a wood trail, also it was freezing!  Years 3/4 had to do 2 and a half laps of their field and years 5/6 had to do 3 and a half laps.  It was so hard, especially with all the mole hills in the ground, but in the end everyone from St. James' managed to complete the run in decent places.  In the yr 3/4 race Georgie came 4th, Isobel 20th, Nathan 8th & Martin 18th.  In the yr 5/6 race Paul finished 8th, James 10th, Issy 6th & Amy 17th.  Thank you Mrs Waller for driving us there, also for supporting us.  Thank you to all the parents who supported us so well and finally to Mrs McGlew & Miss Church for coaching us.   
Football: St. James' A v Bidborough 
 On Monday 14th March, St. James' A Team had a football match at Bidborough.  We kicked off & were on the break, we quickly had a great chance, but just missed.  Their goalkeeper ahd a big kick & they had a great chance.  We had a break & Pip passed to Paul & he scored.  Soon after Pip passed again & Paul scored his second goal. The second half began, they had a great chance & scored.  The rest of the match was very even & when the whistle blew the final score was 2-1 to us.  Thank you to Mrs Waller for organising the match, driving us there & supporting us.  Also thanks to Carl for coaching us.  Team; Oscar, Rikishi, Otto, Zak, Joel, Mark, Lewis, Pip & Paul.  Report by; Joel & Paul. 
Football: St. James' B Team v Bidborough 
 On Monday 14th March St. James' B Team went to Bidborough for a football match. In the first half we had an unlucky disallowed goal.  By the end of the first half it was 0-0. Soon after the whistle had blown for the second half Nathan scored for us.  In the last minute they scored to make the final score 1-1.  Thank you Mrs Waller for organising the match 7 driving us there & supporting us.   
Gymnastics: India 
 Congratulations to India, year 3, who has achieved her Level 7 in gymnastics. 
Head Teachers Golden Book Award: Lots of children this week! 
 Congratulations to the following who have all received the Head Teachers Golden Book Award this week:  In year 3; Beth for swimming & her great attitude, Ellie for the great improvement in her reading and great expression when reading a play script, India for being responsible & sensible in maths and making a difficult decision. Also Max, Lauren & Phoebe for good listening & great team work during science week. In year 4; Jamie F for his enthusiasm in science week, Martin H for always having a go & explaining things scientifically.  In year 5; Jay, Ethan, Connie, Florrie, Aidan, Georgia, Harley, Kate, Issy, Harry, Jessica C, Semih, Aliyah & William who were in the final round of they yr 5 debating competition & presented their argument to Greg Clark, MP last Friday.  Full report on news page.  Finally in year 6; Sam for his excellent balanced argument discussion paper which was a very mature piece of work and Elliott for his design skills & ingenuity in science week. 
Netball : St. James' B Team  
 On Wednesday 16th March the Netball B team went to SKA to play 3 matches.  The first was against St. John's, unfortunately Abbie fell over & had to be replaced by Connie for the second half.  The final score was 1-2 to them, we all played very well considering they were very tall!  The second match was against St. Matthews, we played extremely well & had lots of encouragement from the Mum's & Dad's supporting us.  The final score was 14-0 to us.  The final match was against Bidborough, we started off really well & carried on getting goals.  The final score was 8-0 to us.  We were very proud of the results over the 3 matches.  Thank you to all the parents for supporting us and to Mrs Moriarty for coaching & supporting us. 
Red Nose Day for Comic Relief:  
 Last Friday children arrived in school wearing their pj's & donated money to Red Nose Day (due to Inset Day on 18th).  Grace & Ella, yr 6, organised & hosted a talent show, St. James' Got Talent to raise additional funds.  The winners were Bruno & Harry, congratulations to them and all the other finalists.  Full details, report & photo's.
The school raised £615.41 by the end of the day. 
 
Science Trip: Sanjana, Olivia, Emily, Taylor, Lewis & Adrian 
 On Wednesday 16th March 6 pupils from year 6 went for a Science Day at INTECH, Winchester.  School children from several local schools went from Tunbridge Wells on a coach for the day.  There was lots to do there, with different experiments, investigations & many more activities.  We also went out to the planetarium and were shown galaxies, planets & stars in an amazing way.  We all enjoyed the trip and thank you Mrs McGlew for taking us. 
Shell Award: 4 Alpha 
 Congratulations to 4 Alpha, this weeks winners of the Shell Award, they will receive some extra free time at the end of the week. 
Swimming Awards: Torin & Chantelle 
 Congratulations to Torin, who has achieved his Bronze Speed Award for Backstroke.  Also to Chantelle for gaining her Bronze Speed Award for Backstroke and Silver Speed Award for Frontcrawl. Both are in year 6 and received certificates & badges. 
10 March 2011
Celebrations Assembly was led this morning by Mr Smith, Deputy Headteacher and began with the school singing Jesus, Jesus, sung in four parts.
Chess Match: St. James' v St. Peter's 
 On Monday 7th March, St. James' Chess Team went to St. Peter's to play an amazing match of chess.  Both of the teams were tough, but luckily we won the round proudly by 6 and a half to 3 and a half.  We had a break in the middle to refresh our minds.  After which we started another game, we each played against someone else.  We played very well at the start as well as at the end and won brilliantly and shook hands.  The final score was 12 and a half to us and 7 and a half to St. Peter's.  Players; Matthew, Anthony, Gabriel, Nathan, Ethan, Nishi, Anna, Elliott, Alfredo, Ivor and Megan.  The report was written by; Gabriel and Matthew. 
Cross Country: St. James' v local schools 
  

On Monday 7th March St. James' Cross Country Team went to St. Johns’ to take part against at least six other local schools in a Cross Country Race.

The year 3/4 race was run over 2 laps, and Abi finished an impressive 5th overall.  The end result was the girls finished 3rd and the boys finished 4th out of the six local schools that took part.

 

Year 5/6 had to run 4 laps of the field, which was a pretty tough track as we had to run a mile and part of the track was up hill.  We persevered though, and got some good results; Connie finished 13th and James finished 5th.  Thank you Mrs. Waller for organizing the run for us and to Miss Church & Mrs. Watson for supporting us.  Well done to all the runners.

 
 
Head Teachers Golden Book Awards:  
 Congratulations to the following who have been awarded the Head Teachers Golden Award.  In year 3, Sam W; for 'always' doing his very best in maths and concentrating very well at all times, to Daniel B for taking responsibility for the class timetable and never needs prompting - thank you Daniel. Millie (for the second time) and Isobelle for exemplary behaviour and cooperative in science groups and to Kezia for her fantastic picture of a monster!  In year 4; George for his exciting letter about a trip to the Roman baths; Joe for bringing in an interesting science experiment - he made a battery at home.  In year 5; Georgia for excellent behaviour at the Mosque and to Max for asking some inquisitive questions to the Imaam at the Mosque: Harley for an excellent Global Warming poster and Sam for making his own webpage on Global Warming.  In year 6; Mai for 'always' working really hard and 'always' being welll behaved and to Callum for the excellent progress he is making in his work.  Finally to Max in year 4 for caring so much about others adn the school and for being so proud of his school and looking after the surroundings. 
Shell Award: 5A 
 Congratulations to 5A, this weeks winners of the Shell Award.  They will receive some extra playtime at the end of the week. 
Swimming Awards: Matthew S, Anthony & Nathan all yr 6. 
 Congratulations to Matthew who has gained his Silver Speed Award for front crawl, Bronze Speed Award for breastroke and Bronze Speed Award for Backstroke.  Anthony has gained his Bronze Speed Award for Breastroke and Nathan received his 800m Award.  All the boys are in 6A.  Well done to them all.  
03 March 2011
Assembly was led by the Headteacher.   Mrs Ingman read The Incredible Book Eating Boy to everyone and explained to everyone about the World Book Vouchers which every pupil will receive later today and encouraged everyone to read some great new books.  Year 4 were unable to attend as they had their trip to Lullingstone Roman Villa.
Duty Mentors : 6A 
 The following have all taken on the role of Duty Mentors and have duties at assembly, break & lunchtime.  Congratulations to; Alice, Maisie, Lewis, Grant, Amir, Marc, Chloe, Chantelle, Amy & Katy. 
Head Teachers Golden Book Awards: Ethan, Millie, Jake, Ivor, Olivia, Grace, Eleanor & Ella. 
 Congratulations to the following:  In year 3; Ethan for 'always' being kind & helpful & working really hard also to Millie for her super behaviour & working really hard in maths.  In year 5 Jake for trying really hard in class & for his beautiful handwriting, also to Ivor for sharing his amazing knowledge about global warming & for the mature way he has supported his friends this week. In year 6; Olivia for great answers in science and being very attentive in class also to Grace, Eleanor & Ella who in half term held a cake sale to raise funds for the polytunnel on the school allotment and raised an amazing £56. 
Listening Mentors: 6 Alpha 
 The following have taken over the role of Listening Mentors; on Monday Luke & Paul; on Tuesday Sam & Josh; on Wednesday Lucy & Jasmine, on Thursday James & Callum and on Friday Ruby & Jessica.  They will all be on the playground at break time and lunch time to assist the staff on duty & ensure everyone has someone to talk to and play with. 
Netball: St. James' v St. Matthews 
 Congratulations to our Netball team who played St. Matthews last night - read Martha's report for the result and match report.
On Wednesday 2nd March, St. James’ Netball Team went to SKA to play St. Matthews.  The game started well with the whole team thinking about their spacing.  By the end of the first half St. James’ were winning 6-0.  The second half went as well as the first half with the final score 11-0 to us.
Thank you, Mrs. Waller, Mrs. Moriarty & Mrs. Patrick for coaching us and to Mrs. Waller and all the parents who came to support us.
Team; Charlotte, Emma, Martha, Emily, Issy, Jessica A & Jessica B.
 
Shell Award: 4 Alpha 
 Congratulations to 4 Alpha, this weeks winners of the Shell Award, they will receive some extra playtime at the end of the week. 
17 February 2011
Celebrations Assembly was led by Mrs McGlew the Head Teacher.
Bronze Swimming Speed Award: George  
 Congratulations to George in year 4, who has gained his Bronze Swimming Speed Award. 
Cross Country: Local Schools 
 Runners who took part in the Cross Country race yesterday reported on the event.  On Wednesday 16th February St. James’ Cross Country runners took part in a race, held here at St. James’.  Over 200 runners from Pembury, St. Marks, St. Johns’, Southborough & St. Augustines’ took part.  The year 3 & 4 had to race over 2½ laps of the infant & junior fields.  The year 5 & 6’s had to race over 3½ laps. Everyone did really well and the children ran very fast.  Mrs. Waller, Mrs. McGlew, Miss Church and all the other staff & parents who supported and helped marshal the race were thanked.   
Gymnastics: India  
 Congratulations to India in year 3, who has gained Level 8 in the British Gymnastics Proficiency Awards. 
Head Teachers Golden Award: Tom, Matthew, Emily, James, Phoebe, Zoe, Amelia, Freya, Olivia, Oliver, Daniel & Archie 
 Congratulations to all this weeks winners of the Head Teachers Golden Award.  The Award went to the following children in year 6; Tom for his excellent contributions to class discussions & debates. Matthew for 'always' being quick to offer help to other children & for being a good friend. Emily for 'always' producing excellent work & for great concentration. James for his significant progress with his writing, both in quantity & quality.  In year 5; Amelia for being a super role model in maths, Zoe for 'always' being focused & handing her work in on time.  Phoebe for excellent participation in maths.  In year 4; Freya for her beautiful handwriting.  In year 3; Olivia for putting in almost all the full stops & capital letters in her latest writing assessment.  Oliver for trying hard with his handwriting.  Mollie for listening & for trying hard, particularly in swimming.  Finally Daniel & Archie for 'always' producing work of a very high standard & beautifully presented too! 
Msporti Best Attitude at Course: Cece 
 Congratulations to Cece, who received the Best Attitude Trophy, awarded by Msporti.  Cece attended the after school Girls Club run by Msporti for girls in year 3 & 4. 
Msporti Player of the Course Award: Shreya 
 Congratulations to Shreya who has won the Player of the Course Award at the after school Girls Club, run by Msporti.  Shreya received a trophy. 
Netball B Team : St. James' year 5 team 
 Members of the Year 5 Netball B Team reported on their matches.  On Wednesday 16th February the year 5 Netball B Team went to Skinners Kent Academy to play two matches.  The first match was against Pembury & in the first half Olivia & Zoe were against boys.  They were really tall, but our shooters tried really hard.  The final score was 9-1 to them.  We had a break before the second match and practiced catching, defending & marking.  Then we started the second match against St. Augustines’.  We started really well with a fantastic goal, but unfortunately they caught up with a goal equalizing.  Soon after half time they scored again and the final score was 3-1 to them. 
Thank you to everyone who came to support us and thank you Mrs Moriarty for driving & coaching us.
 
Saxophone: Matthew  
 Congratulations to Matthew in year 6 who plays the saxophone and has gained his Grade 3 with merit. 
Shell Award: 3 Alpha 
 Congratulations to 3 Alpha, this weeks winners of the Shell Award.  They will receive some extra playtime at the end of the week. 
Strictly Come Dancing Award: Kaavya 
 

Congratulations to Kaavya who has gained a Pre-Bronze Latin certificate for achieving the required standard in dance awarded by International Dance Company.

 
11 February 2011

Following an assembly led by Jennie Dow from Fegans, the match reports which had been carried forward from yesterday were celebrated.

Basketball Tournament: St. James' v Local Schools 
 On Wednesday 9th February St. James' A & B Basketball Teams went to Bennett Memorial School to take part in a tournament against eight other local schools. St. James' A Team got off to a slow start, losing their first match.  However they soon got into gear and won the next three to qualify for the final. The final was really close, in the end we were beaten by Sherwood 2-1 in a hard fought match.  Thank you Mrs Simkins for driving us and Mrs Waller for supporting us.  Also thanks to Mr Allen for coaching us.   
Cross Country : St. James' v Other Schools 
 On 7th February the schools Cross Country Teams went to Pembury to take part in a race against several other local schools.  In the year 3/4 race St. James' finished 2nd.  There were also some good results in the year 5/6 race.  It was a very tough course at Pembury.  Full reports.  
Swimming Gala at Tonbridge: St. James' Swimming Team 
 On 5th February St. James' swimming squad took part in a gala against other schools from Tonbridge & Sevenoaks who had won their local galas.  Everyone swam very well and St. James finished 3rd overall.  Only 6 points separated the top three squads in a close gala. Congratulations to Charlotte who won the 50m open and received a cup.  The children thanked Mrs Waller, Dan and all the parents who supported them. 
10 February 2011
Celebrations Assembly commenced today with a performance by the Yr 5/6 Drama Group. Seventeen pupils created and performed their own play which was inspired from a theatre trip where the actors performed an improvised piece.  It was thoroughly enjoyable and congratulations to all those who took part and to Mrs Ingman.  The winners of the Head Teachers Award were celebrated, but reports from sporting events will now take place on Friday 11th as time ran out today.
Head Teachers Golden Book Award: Olivia, Liam, Innes, Alfredo, George, Molly, Will, Florrie, Jasmine & Maddy 
 Congratulations to Olivia, Liam, Innes & Alfredo, all in yr 3.  Olivia for 'always' being helpful & considerate, Liam for trying harder with a good attitude, Innes & Alfredo for great maths work.  In yr 4 the Award went to; Molly & George.  Molly for 'always' being polite & working hard and George for excellent research on the Romans.  In yr 5; Will for great participation in class discussions and for finding out some super facts on the Ice Age also to Florrie, another 'always' pupil, but particularly for asking some interesting questions about solids, liquids & gases.  In yr 6 the Award went to Jasmine for her delightful project on Bangladesh, which made Mrs Holwell want to visit the country, and to Maddy for her suberb improvment in spelling. 
Shell Award: 6 Alpha 
 Congratulations to 6A, this weeks winners of the Shell Award, they will receive some extra playtime at the end of the week - lets hope it stops raining for them! 
03 February 2011

Celebrations were led by Mrs McGlew the Head Teacher.

Football: St James yr 4 v Bidborough  
 St. James' Yr 4 football team played Bidborough on 31st January, at home.  They played a great match and won 5-0.  Jamies full match report. 
Girls Football: Girls Football v Bidborough 
 

The girls played against Bidborough on 31st January - here is their report; On 31st January St. James’ Girls football team played against Bidborough, but lost 2-3.  Abbie was a brilliant goalie and Megan was really good in midfield.  Olivia nearly scored and Amy in defence was good at kicking the ball back on their side.

Thank you Mrs Waller and all the parents who supported us.

Team; Megan, Amy, Olivia, Abbie, Issy, Connie, Jessica, Isabel and Chantelle.
Report by; Amy & Megan

 
Head Teachers Golden Book Awards: Nathan, Emily, Abi, Hugh, Yasmin, Rikishi, Harley, Emily, Alice, Charlotte 
 Congratulations to Charlotte, yr 6 for being an 'always' person, continuing to work hard in all areas and also for her swimming achievements.  Alice also in yr 6 won the Award for her outstanding swimming. She has just returned from Germany where she competed and won a silver and 3 bronze medals. In yr 5 the Award went to Harley, Rikishi and Emily.  Harley for his fantastic contributions to the Ice Age discussion, also his detailed notes on glaciers.  Rikishi for being a super star in maths, being focused and working very hard.  Emily for 'always' being happy, cheerful and completing an excellent piece of scince work on liquids, solids and gases.  In yr 4 Abi received the Award for an excellent story about a problem at playtime.  Hugh; for his excellent progres in writing.  Yasmin for a super newspaper report on Romulus & Remus.  In yr 3 the Award went to Nathan for greatly improved handwriting and to Emily for making everyone laugh! 
Netball: St. James v Sherwood & Southborough 
 On Wednesday 2nd the Netball A Team went to SKA to play two matches, with mixed fortunes. Here is their report; On Wednesday 2nd February St. James’ A netball team played two matches at SKA.  Our first match was against Sherwood.  We had a strong team and won 6-0.  Our next match was against Southborough.  By half time the score was 2-2.  Unfortunately Southborough scored one more goad, ending the game 3-2 to them.
Thank you Mrs Waller and Mrs Moriarty for coaching us. Also to Jessica who stepped in for the A team.  Martha was chosen as girl of the match for her brilliant interceptions.
Team; Eleanor, Grace, Jennie, Charlotte, Issy, Martha and Jessica.
Report by Eleanor.
 
Shell Award: 4A 
 Congratulations to this weeks winners of the Shell Award, the winning class has not won the Award for some time, so were delighted to hear 4A are this weeks winners and will receive some extra playtime at the end of the week. 
Swimming: Elliott 
 Congratulations to Elliott who received a certificate for swimming 1 mile - that is just under 65 lengths of the pool! Elliott also proudly showed the school his trophy for coming 4th in the 8/9yr olds competition at Monson. 
Swimming Award: Phoebe 
 Congratulations to Phoebe who has gained her 100m Swimming Award. 
Swimming in Germany: Alice 
 Congratulations to Alice who has just returned from a 4 day swimming gala in Germany, competing against swimmers from Germany, USA & Switzerland which was lots of fun and the team she travelled with did really well.  Alice herself returned with 3 bronze medals and 1 silver medal.  She has also received a trophy for being the most improved swimmer at Monson in 2010 for her age group. 
27 January 2011
Celebrations assembly was led by the Head Teacher, Mrs McGlew.
Football & Judo Medals: James 
 

James in year 3 showed everyone all the medals he has gained in football and judo.  He currently plays with Forresters at the weekend.

 
Head Teachers Golden Book Awards: Michael, Poppy, Lewis, Somerton, Edward, Max, John and Yasmin 
 Congratulations to; Yasmin, yr 6 for the improvement in her work, in particular her excellent maths investigation.  Somerton & Edward both year 5 for a fantastic alternative ending to Ice Age 2 and a brilliant screen play.  Lewis also year 5, for being very thoughtful when someone else was being left out by his friends.  Max in yr 4 was recognised by Msporti for fantastic effort, focus, behaviour and team work, also John for always being cheerful & positive.  Poppy, yr 4  for working hard on her times tables.  Finally to Michael in yr 3 for his fabulous maths work in the last couple of weeks. 
Shell Award: 3A  
 Congratulations to 3A who were delighted to be this weeks winners of the Shell Award, they will receive some extra free time at the end of the week. 
20 January 2011
Celebrations Assembly was led by the Headteacher.
Cross Country:  
 

On Wednesday 19th January 22 children from our school went to Langton Green School to take part against ten other local schools in Cross Country.  The course was very hard, running twice round the sports field.  It did not rain, but it was muddy and cold.  The races were tiring but we all did our best. The first race was the year 3/4’s.  Abi came in second in the girl’s race and received a medal and certificate.  Then it was the boys Nathan, Dominic and Max all did very well, coming in 13th, 18th and 33rd.  Next it was the year 5/6 girls, Connie finished 20th, Anais 24th and Chantelle also finished strongly.  Then it was the boys turn, but three girls could not get there in time for their race so they were very brave and took part with the boys.

Well done to all our runners, especially Abi for coming second.

Thank you Mrs Waller, Mrs McGlew, Miss Church and all the parents who supported us.

Team; James N, Paul, Issy, Marc, Elliott, Chantelle, Amy, Megan all yr 6.  Connie, Anais, India and William from yr 5.  Becky, Georgia, Cece, Martin, Barnaby, Dominic, Abi, Ruby, Nathan and Max all from yr 4.

 
Head Teachers Golden Book Awards: Katy T, Otto, Timotej, Oscar, Jamie, Raf and Phoebe. 
 Congratulations to; Katy and Otto in yr 6.  Katy for some very good map work and for always doing her best. Otto for his fantastic film review of Babe and his mature and responsible attitude to being the School Council rep for his class.  In year 5; Timotej, for settling in so well since joining the school after Christmas and for showing determination to try his hardest in everything.  Also to Oscar for being kind, sensible and inclusive on the playground.  In year 4, Jamie for always contributing good ideas in Literacy.  In year 3 Raf, for working hard in Literacy & Science and finally, Phoebe for improved confidence and willingness to have a go.  
Netball: St. James' B Team 
 Netball ‘B’ Team. 

On Wednesday 19th January the netball B team played two matches.  Firstly we played Claremont and we played really well.  Jess and Emily stood out with some fantastic shooting, while Abbie and Zoe were very strong in defense.  It showed in our winning score line of 6-3.  Florrie, Sade and Kate worked very hard at finding spaces to receive the ball.  Kate shone out with her determination and speed.

Our second match was against Horsmonden, a very tall team who managed five goals against our two.

Thank you to all the parents for taking us there and supporting us along with Mrs Waller.

 

Team: Sade yr 6, Abbie, Emily, Florrie, Zoe, Jessica and Kate all yr 5.

 
 
Shell Award: 3 Alpha & 6 Alpha 
 There was a tie this week for the Shell Award.  3 Alpha & 6 Alpha received the same number of shells.  Both classes were delighted to receive some extra free time at the end of the week. 
13 January 2011
The first Celebration Assembly of 2011 took place this morning.
Duty Mentors: 6 Alpha 
 6 Alpha have taken over the role of Duty Mentors this term.  They will assist around the school.  Congratulations to; Dylan, Ella W, Jennie, Nathan, Callum, Matthew, Connie, Charlotte, Eleanor, Antonino, Giovanna and Gabriel. 
Head Teachers Golden Book: Marc, Grant, Joel, Izzy, Rikishi, Ivor, William, Lloyd, Alex and Abi 
 Congratulations to the following, who are the first pupils in 2011 to receive the Head Teachers Award.
In yr 6; Marc & Grant for some great descriptive writing & also for great stories and Joel for his thoughtful analysis of Scrooge from A Christmas Carol and his explanation of Scrooge's character.  In yr 5; Rikishi for much improved concentration in class, Ivor for his perceptive comments about the story plot and characters in Ice Age 2, William, for his excellent ideas about the characters in Ice Age 2 and his excellent film review. In yr 4; Lloyd for using fantastic vocabulary in his writing; Alex for being very considerate to others feelings; Abi, for making an amazing Celtish hut at home.  In yr 3, Izzy for volunteering information so well in class discussions.
 
Listening Mentors: 6A 
 The following have taken on the role of listening mentors this term.  On Monday; Chimara & Kornelija, Tuesday; Torin & James, Wednesday; Katy & Olivia, Thursday; Amir, Adrian and Tom and on Friday; Willow & Jasmine.  They will be on the playground to help with minor problems and ensure everyone has someone to talk and play with. 
Shell Award: 4 Alpha 
 The first winners of the Shell Award in 2011 are 4 Alpha.  They will receive some extra free time at the end of the week. 
06 January 2011
Celebrations began with the school singing the twelve days of Christmas, with each verse sung by a different class, to mark the 12th day of Christmas.
Flute Awards: Eleanor S & Emily H 
 Congratulations to both Eleanor & Emily in year 6, who have both achieved Grade 2, with merit on their flutes. 
Head Teachers Golden Book: Chloe M 
 This award will begin again next week, however Chloe in year 6, was absent at the end of last term when she was named in the Golden Book for her fantastic fairy tale - congratulations to her.